Šokující demolice Chorvatů a zápis všech dob!

13.09.2015 - red
počet přečtení: 1460
vytvořeno 13.09.2015, upraveno 09.11.2015

LVÍ OSMIFINÁLE ME Petr Benda napřáhl z levého rohu, čemuž už se v tu chvíli nikdo ani nedivil. A při nadoblačné euforii, v níž ty minuty tým hrál, se snad ani nedalo divit tomu, že obrozený 33letý power forward svou trojku opět trefil. Okamžitě po průletu míče obručí nasadil úsměv od ucha k uchu, rozeběhl se a naskočil hrudí do o dva roky staršího kapitána Welsche. Málokdo z týmu mohl být v tu chvíli šťastnější. Ani jeden z nich už v takovou jízdu, jakou český tým prožívá na letošním mistrovství Evropy, nejspíš nedoufal. Jízdu, jíž jsou oba nedílnou součástí.

Po Bendově trojce na ukazateli skore svítily dvě těžko uvěřitelné cifry. Chorvatko 33, Česko 59. A když to za chvíli bylo v pátém osmifinále Eurobasketu dokonce o 30, museli se do tváří štípat už i sami hráči. Do konce zbývalo 12 minut a ztratit takový náskok už se prakticky nedalo. Odplata za pokoření od stejného soupeře na minulém šampionátu nemohla být krutější (80-59). Odplata, která se Čechům povedla v dosud největším zápase české samostatnosti.

Lvy, tažené pěti dvojcifernými střelci na čele s Janem Veselým (20+13 doskoků za 35 minut) a Tomášem Satoranským (10+11 asistencí za 36 minut), čeká ve středu vůbec první eurobasketový čtvrtfinálový duel samostatné české historie a v něm s největší pravděpodobností spolufavorité na titul Srbové. A jako bonus mohou lvi už nyní doufat i v účast ve vysněné kvalifikaci o OH v Riu!

Češi od samého začátku zápasu vládli, když matní a malátní Chorvaté do opět neprodyšné a nejpreciznější obraně na tomto mistrovství ztráceli míč za míčem. Do poločasu se to stalo 11krát, za celý zápas 24krát, což bylo dvakrát víc než český tým.

Ten si v neděli 13. září 2015 vybral po všech stránkách dokonalý zápas, který jakoby ztělesnil vykoupení za všechny předchozí úseky a sekvence, kdy se nedařilo hodně, anebo vůbec. Tentokrát šlapalo naprosto všechno, včetně ohromného poločasového příspěvku od zářícího dua Jelínek (11 bodů včetně dvou trojek za 5 minut a celkem v zápase 13) - Auda (9 za 11). Tradiční opory se postaraly o zbytek - Schilb zajistil 8 bodů (2 trojky), Veselý 10 se 6 doskoky (do půle jediný faul plus zavření Tomiče i Zoriče), Satoranský 6 se 7 asistencemi a Welsch, skoro už tradičně bez bodu, byl za svých 9,5 minuty ve hře +15 (nakonec 8 asistencí a +23 - opět skoro tradičně nejvíc z týmu).

Chorvatské souhvězdí?

Pětka letošního draftu Hezonja 3 fauly s 5 body, ústřední barcelonský centr Tomič bez bodu a s 2 doskoky za celý zápas (-16 ve hře), superstar Efesu Šarič nedal ani bod za prvních 32 minut, brooklynská Síťka Bogdanovič stihla sice 12 bodů, ale z většinou těžkých střel a navíc skončila -34 při pobytu ve hře. A dosavadní top skórer Simon zmar týmu završil, když hned na začátku druhé půle po vystřelené trojce dopadl na botu Veselému a s poraněným kotníkem musel skončit.

Jeho celku jako by uškodilo, že závěr skupiny už mohl vypustit a ztratil tak ostražitost a smysl pro naléhavost situace. Do zápasu se pořádně nedostal, téměř nikdo nebyl sto se pořádně trefit z dálky, a stahovat skore tým začal, až když ztrácel o parník.

Nejde dost vypovědět o tom, jak tenhle český tým opět fantasticky bránil. Každý dělal maximum pro to, aby zůstal před svým útočníkem a vykrýval nájezdy do šestky, a když už byl obejit, dostal výpomoc dřív, než si o ni stihl říct. Petr Benda, který za 29 minut navíc stihl 11 bodů, kroužil i po perimetru a vykrýval po přebrání malé hráče, Chorvaté s míčem byli někdy překvapeni až ztrojením, a přitom i z takových situací dokázali lvi vyrotovat k uvolňovaným střelcům. Jako nějaký americký univerzitní celek, který to trénuje dnes a denně, týden co týden. Ne jako tým, který měl za celé léto nějakých 25 společných tréninků.

A všechna tahle práce přinesla ovoce v podobě spousty bodů a získaných faulů po úspěšných brejcích. První a rozhodující úprk lvi zaznamenali ze 7-9 na 18-9. Pak už Chorvaty sledovali jen ve zpětném zrcátku. Za první čtvrtinu udělali jediný faul i ztrátu, chytře hráli v dolním postavení, sdíleli míč a báječně stříleli (trojky 17/7). A skoro kdykoli soupeř postavil zónu, ihned byl za ni potrestán.

"Tohle je naše hra, lítat do protiútoků. Každý to o nás ví, ale těžko se na to připravuje," pyšně zdůraznil Tomáš Satoranský, dirigent českého super expresu, který podle zapisovatelů nastřádal 36 bodů z chorvatských ztrát.

V poločase lvi vedli už 48-31 a obvyklou brzdou nebyla ani třetí čtvrtina. Jako by se tým dokázal poučit ze všech předchozích nezdarů. Lepší byl i na doskoku a nepříliš aktivnímu soupeři nedával skoro žádné druhé šance (Chorvaté ze 7 útočných doskoků ani bod).

To nejhezčí však následovalo těsně po poslední siréně. Hráči i s realizačním týmem utvořili ve středu hřiště obrovský kruh, který předvedl velký vítězný tanec. Ještě předtím spolu v dlouhém objetí zůstali dva veteráni a spolukapitáni tohoto týmu - Jiří Welsch a Luboš Bartoň. Jen oni dva byli v pouhých 19 letech u toho, když před 16 roky samostatná česká repre vyrazila do Francie na svůj první Eurobasket, kde zaskočila Řeky i Litevce se Sabonisem. Teď se oba na místo činu vrátili, aby byli u největšího úspěchu za 23 let…