"Šimon the Dream". A lvi jsou sedmí!

24.07.2016 - red
počet přečtení: 1595
vytvořeno 24.07.2016, upraveno 24.07.2016

V ohromné drama se proměnila původně jednoznačně vypadající koncovka duelu o 7. místo na mistrovství Evropy basketbalistů do 20 let. Český tým ještě 21 vteřin před závěrečnou sirénou vedl 104-94, ale v posledním útoku 1,7 vteřiny do konce ukrajinský soupeř měl ještě pokus z půlky hřiště na vítězství. Přetěžkou střelu však neproměnil, a tak český národní tým oslavil výhru 105-103 a tím i výborné sedmé místo na turnaji. Kouč Petr Czudek tak zdařile navázal na šestou příčku v této kategorii z loňského roku. Český úspěch vyniká o to víc, že hluboko v poli poražených skončily takové celky jako Francie nebo Srbsko.

„Nečekalo se, že i s ročníkem ´96 budeme schopní takto zahrát v play-off. Asistent Láďa Sokolovský mi řekl, že letos jsme měli na turnaji kladnou bilanci 4-3 a loni to bylo 4-5,“ potěšilo trenéra Czudka.

„Je to ročník, který jsem měl s Patrikem Smažákem už v kategorii U16, ale tam se nám bohužel nepodařilo udržet divizi A. Pak se kluci zachránili posledním zápasem v divizi A U18 a teď znovu ukázali, že mají charakter. Měli tu dobrou partu, nechybělo tomu srdíčko a bojovnost. I když jsme neměli takové individuality jako některé jiné týmy, tak přece jen jde o kolektivní sport a parta i „chemie“ v ní jsou hodně důležité. I když se nedařilo, kluci věděli, proč tu byli, a respektovali své role. Navíc v určitých důležitých chvílích jsme měli štěstí, jak v zápasech, tak na los.“

Střelecký koncert vystřihl zejména v první půli duelu s Ukrajinou power forward Šimon Puršl, který vysázel 23 bodů při střelbě 12/10! V útoku zakončoval i po svých 4 útočných doskocích, navíc několikrát uspěl s faulem. Své narostlé sebevědomí potvrdil i dvěma proměněnými trojkami a vrcholným momentem byla vytančená otočka a střela z odskoku ala Hakeem Olajuwon (jedna z jeho přezdívek je "Hakeem the Dream"). Po 30 minutách měl Puršl na kontě už 29 bodů, ale menší sestavy nasazované v závěrečném dějství už pak zmenšily jeho herní prostor, a kótu 30 bodů tak nakonec nepokořil.

„Šimon je největší atlet i talent ročníku ´97. Ze Španělska, kde působí, si přivezl obrovské sebevědomí, a když své zkušenosti využije, je to jeden z dalších hráčů, který by mohl táhnout tým příští rok, a v budoucnu se objevovat i v mužské reprezentaci. První poločas mu vyšel útočně excelentně a já jsem rád, že ti tři kluci z ročníku ´97, to znamená Roub, Chaloupka a právě Puršl, se tu neztratili a byli vidět i v útoku,“ chválil mladší svěřence Czudek.

Jeho tým v utkání několikrát našlápl k utržení vyššího vedení, ale po celý první poločas jej vždy srazily zpět vlastní chyby, bleskové ukrajinské kontry anebo hlad soupeře po útočném doskoku. V útočně laděném zápase se Čechům často nedařilo zastavovat ukrajinské vniky po clonách na míč a soupeř tak spoustu bodů vytěžil zpod koše. Češi byli lepší v trojkách, jichž jen do půle posadili do koše 8 z 18 pokusů. Skvěle vystavoval své spoluhráče do dobrých pozic rozehrávač Půlpán, který do půle za pouhých 14 minut zazářil 10 asistencemi a byl 20 bodů v plusu!

Českému týmu po 18minutové přetahované skvěle vyšel přelom obou poločasů. Dvě slepené trojky Puršla a brejk Svobody vylepšily v posledních 90 vteřinách druhé čtvrtiny skore na 58-50, v úvodu třetího dějství Dragoun dvojkou, útočným doskokem a famózní asistencí pomohl vytáhnout náskok až na 62-50, a když se soupeř znovu nadechl snížením na 5, rozjel svůj osobní „showtime“ ve třetí čtvrtce centr Roub, který dvojkou a třemi trojkami pomohl vybrousit skore až na 85-69.

Češi v této sekvenci trefili 5 trojek, ale právě v okamžiku, kdy měli Ukrajince na lopatě, je z ní nechali uniknout a rozdíl se tak až do konce držel kolem hranice 10 bodů.

Po dvou trojkách Svobody na 98-88 už se v čase 38:22 vše zdálo být na dobré cestě a ještě lépe to vypadalo 28 vteřin do konce za stavu 104-94.

Jenže Michailiuk v čase 39:40 zpod koše s faulem snížil, lvi po timeoutu na útočné půlce nedokázali do 5 vteřin vyhodit, přišli o míč a po trojce Sydorova to bylo už 104-100. Český tým, který za poslední minutu neproměnil 5 trestných hodů, vzápětí opět nedokázal vyhodit a trojka Michailiuka už znamenala snížení na bod. Půlpán poté jednou šestkou zvýšil na 105-103 a závěrečný ukrajinský pokus z půlky už mířil daleko nad koš.

„My jsme viděli Ukrajince, když v jednom z minulých zápasů stáhli za dvě a půl minuty 21 bodů. Věděli jsme, že budou hrát velice agresivně až brutálně. Rozhodčí hru dost pouštěli a to nám nevyhovuje. Ukrajina musela v závěru hrát vabank, vyšlo jí několik trojek, my jsme bohužel vypadli z koncentrace a dvakrát jsme nevyhodili z autu, ale počítá se vítězství. Klukům chybí zkušenosti s tím, že takovou koncovku je třeba hrát daleko sebevědoměji, doházet ji trestnými hody a nedopustit takový blázinec, jaký jsme dopustili,“ podotkl trenér.

Tomu se v utkání hodně nelíbil metr sudích, kteří na doskoku připouštěli nebývale tvrdé zákroky a míjeli i spoustu taktických faulů zastavujících rychlé protiútoky, což vedlo k tomu, že hráči neustále kvůli jistotě odpískání faulu přitvrzovali a mohlo dojít i k nejednomu zranění.

„Z výkonu rozhodčích na celém turnaji jsem docela zklamaný. Loni to takhle nevypadalo. Letos nepískali dobře a dnes už to opravdu zavánělo zraněními. Sám jsem na to rozhodčí i upozorňoval. Pískal se každý sedmý osmý faul. Ukrajinci toho pak „umně“ využili a naši kluci byli hodně znechucení, protože některé zákroky koleny byly už o zranění. Končili jsme s třemi „koňary“ a celkově hodně potlučení. Na jednu stranu byla chytrost Ukrajinců, že tento metr využili, na druhou jsem rád, že my, Češi, kteří tuhle agresivní hru obecně nemáme rádi a ani ji neumíme hrát, jsme to přesto zvládli a nenechali se zastrašit.“

Česko – Ukrajina 105-103 (26-26, 32-24, 29-26, 18-27)
Nejvíc bodů: Puršl 29, Roub 17 (trojky 7/5), Svoboda 16 (10 doskoků), Klímek 11, Kroutil 9, Mareš 8, Půlpán 6 (12 asistencí, +22 za 30:41) – Michailiuk 21, Skapintsev 18, Kobets 17
Dvojky: 39/23 – 51/28
Trojky: 36/16 – 27/10
TH: 18/11 – 24/17
Doskoky: 42 – 40 (v útoku 13 - 14)
Ztráty: 18 - 12
Body z protiútoků: 12 - 29
Body zpod koše: 40 - 56