Šílené tempo, pískací trendy a návrat lidu

19.10.2015 - red
počet přečtení: 1240
vytvořeno 19.10.2015, upraveno 09.11.2015

VTB ECHO S VOJTĚCHEM HRUBANEM Ty dva domácí duely s Krasnojarskem, mezi nimiž uplynulo půl roku, pokaždé skončily nymburskou výhrou a více než 90 nastřílenými body. Přece je však v jiném ohledu dělily světelné míle. Prvním rozdílem je 400, možná 500 diváků navíc v dosud posledním zápase. A ta hlavní diference, která s tou předchozí nerozlučně souvisí, je pak neskutečné tempo hry, tažené především aktuální kubánsko-americkou legií Sant-Roos, Dixon, Randle. I když to znamená spoustu zakončení už v páté nebo nejvýš osmé vteřině útoku, kdy podkošoví muži někdy teprve dobíhají na útočnou půlku, a i když to znamená některé zbrklé ztráty, je to zábava, která vrací diváky do nymburského hlediště i na utkání VTB ligy. Snad i proto, že zápasu domácí soutěže se u Labe dočkají až někdy na jaře. Bitvy jako ta nedělní s celkem 29 trojkami prostě stojí za to vidět. A nikoli nepodstatný je fakt, že ČEZ Basketball Nymburk je po té poslední s bilancí 3-1 na děleném čtvrtém místě VTB ligy, když doma dosud nezaváhal ani v jednom ze tří případů.

"Tolik lidí jsem tu už dlouho neviděl. Možná dva roky zpátky proti Žalgirisu, kdy to tady bylo na mezinárodní zápas naposledy plné. A dnes se to tomu hodně přiblížilo. Chtěl bych tak všem poděkovat, že přišli," žasl nad nedělní návštěvou (930), ale vlastně i nad tou předchozí na Kubáni (1200) křídelník Vojtěch Hruban.

"Doufám, že to bude pokračovat, protože doma teď hrajeme slušně. Je to rychlý basket – i když někdy až moc -, a dá se na něj docela dobře koukat. Mám pocit, že poslední dva roky se tu chodilo spíš na soupeře než na nás a doufám, že letos se už bude chodit i na nás," přeje si reprezentant, který se pod vítězství nad Krasnojarskem 91-81 podepsal 16 body (včetně 4 trojek ze 4 pokusů), 4 asistencemi a druhou nejvyšší užitečností.

Tu nejvyšší zapsal kubánský skokan Sant- Roos, který zápas otevřel trojkami a dalšími napadáními obrany, aby duel končil na 20 bodech (trojky 8/4), 7 doskocích, 4 asistencích a 5+ (TH 6/6). I svými třemi trojkami hodně pomohl k úvodnímu – zdánlivě rozhodujícímu – náskoku 25-9. Nebýt šesti ztrát v první čtvrtině, zápas by Nymburk zavřel už tady (soupeře donutil jít do zóny už po 7 minutách, přičemž Krasnojarsk byl v tu dobu bez faulu).
 


"Klidně to mohlo být už o dvacet. My jsme nastoupili se slušnou agresivitou v obraně a oni na to nedokázali odpovědět. Měli jsem tam dost zisků, běhali do protiútoků a takhle musíme hrát. Z tohohle pohledu byla první půlka fajn, přesto si myslím, že kdybychom každý nehráli sám, mohlo to být o 25 a hotové," věděl Hruban.

I podle něj dosavadní průměrné skore Krasnojarsku 87-89 bylo takto divoké oprávněně. "Jejich obrana nebyla ideální, ale to ani ta naše. Vypovídá o tom našich 43 bodů v prvním poločase, který byl přitom příšerný z pohledu toho, že jsme vůbec nehráli týmově. Nakonec jsme nějakým záhadným způsobem dosáhli 18 asistencí, což bylo asi dané druhou půlí, kdy jsme si už půjčovali míč víc. Celkově bych řekl, že na to, jak rychle jsme v útoku hráli, jsme bodů mohli dát i daleko víc."

Hosté ovšem za stavu 27-11 největší krvácení zastavili, zahájili snižovací fázi zápasu a po 23 minutách se dokonce poprvé a naposledy dostali do vedení (48-50). Stalo se po soustavě 8 trojek z celkových 15 (z 36 pokusů, Nymburk 31/14).

"Krasnojarsk pak začal hrát líp. Přitvrdil v obraně, my z toho dělali ztráty, oni se navíc dost chytili z dálky. Zaplaťpánbůh jsme ale v kritické fázi dokázali trefit nějaké střely a doskočit v obraně i útoku," shrnul Hruban důvody srovnání skore.

Při úplném poztrácení náskoku se – vedle úbytku fyzična po vystřídání Vaughna či De Zeeuwa - projevila jedna věc, již potvrdil i Hruban. A sice citelná absence (vedle power forwarda Bendy) zkušeného Welsche, který by týmu nedovolil hrát stále v jedné super expresní rychlosti a dopouštět se neuvážených střel i nájezdů do "zdi".

192ZDA.jpg

"Právě v tomhle zápase chyběl Jirka hrozně moc. Když jde na rozehru, dokáže tým uklidnit a dostat do tempa, které je potřeba. My jsme místo podržení balonu a dlouhého útoku kolikrát jen dvakrát bouchli o zem, bum - střela a běželo se zpátky. To tempo bylo docela šílená, přitom s tou úvodní obranou jsme měli v poločase suše vést o dvacet," znovu zdůrazní dvoumetrové křídlo.

Nymburku pak pomohlo, že na pomezí třetí a čtvrté čtvrtiny hosté neproměnili 7 minut žádnou trojku, pod košem soupeře zastavil a vybudoval si nový dílčí náskok. A co rozhodlo v závěru?

"Štěstí. Měli jsme prostě kliku, stejně jako proti Kubáni jsme dali strašně těžké střely v podstatě z ničeho. Jeden si vzal míč, nějak to zamíchal a vystřelil. Tentokrát tam jedna trojka padla dokonce i o desku," podotkl Hruban ke trefě Sant-Roose, jež dvě minuty do konce posouvala domácí na už klíčových 86-76.

Nymburk, který v utkání udělal hlavní rozdíl na trestné čáře (23/19 ku 9/4), odehrál duel v minimální rotaci 7 hráčů, kdežto soupeř, čerstvě posílený o guarda Zacharova (10 bodů) točil 10 mužů. Hrozilo tak, že by v závěru mohl domácí utavit. "Tohle je otázka na trenéra, my o tom na hřišti nepřemýšlíme, protože každý chce hrát. Na konci už ale bylo vidět, že toho máme plné kecky. Trenér to tam párkrát prostřídal, klidně ale mohl i klukům z lavičky dát víc šancí, protože nikdo nezahrál špatně. Takhle to ale prostě bylo," podal Hruban pocitový pohled hráče hrajícího 30 minut.

Pro domácí byl bolestivý třetí faul power forwarda De Zeeuwa už ve 23. minutě. Belgičan v utkání sice udělal 5 ztrát, ale útok s ním velmi dobře plyne, rozdal i 5 asistencí, trefil 3 trojky, k tomu přidává doskoky a za svých 30 minut byl suverénně nejvíc v plusu (24).

193ZTA.jpg

"Max je celkově hodně chytrý hráč. Na power forwarda má vynikající přihrávku, vidí hřiště, a ani jako vynikající střelec si nebere bláznivé pokusy. Chápe tempo hry a ví, jak má hrát. Pivot s takovým citem pro hru tady nebyl už dlouho," vysekl belgickému reprezentantovi poklonu člen českého národního týmu.  

Nymburku zápas vyhrála základní pětice (Randle 13, Hruban 16, Sant-Roos 20, Vaughn 10, De Zeeuw 13), jež přestřílela tu soupeřovu 72-32. Hosté i se zvláštními střídacími postupy kouče Okulova, jenž stahoval hráče ze hry, sotva se jim začalo dařit, se opírali o vyrovnaný sextet střelců vedený forwardem lebronovských parametrů (203/105) Delroyem Jamesem (17+9 doskoků). Jen 10 bodů stihl top skórer minulého ročníku bundesligy David Kennedy.

Nymburk jistil - opět jako muž z druhé vlny (aktuálně možná nejlepší hráč týmu) – playmaker Dixon, který přihodil 14 bodů. Nepadalo mu to sice vůbec z dálky a poprvé se z pole trefil až po 25 minutách, ale pak se začal prosazovat svými agresivními nájezdy přes 1 až 3 obránce, kdy neuvěřitelně udrží stabilitu a zejména zleva zakončuje s nebývalou jistotou i přes ruce soupeře. Po jednom takovém dvojtaktu se dokonce začal vracet do obrany, aniž se po odhodu míče podíval, zda míč skončí v koši. Tak si byl svým zakončením jistý.   

I on se musel do koše probojovávat přes spoustu různých žďuchanců a kontaktů, jež se už dnes na mezinárodní úrovni prakticky nepískají.

"Mám pocit, že poslední dva tři roky se dává strašně moc důraz na fyzickou přípravu a ti hráči jsou čím dál větší. Při procházení kolem takového Jamese by bylo lepší toho chlapa přeskočit než oběhnout. Basket už dlouho není bezkontaktní hrou, s tímhle se prostě počítá a přitvrzuje to každý rok," pokyvuje hlavou Hruban.

Když jsme u kontaktů a soubojů, hosté v poslední čtvrtině často ukazovali na světelnou tabuli, kde domácí měli dlouho jediný faul, a hostům naopak přibýval jeden za druhým. Osobní chyby později narostly i domácím a zápasový soused v hledišti Ladislav Sokolovský, současný kouč nymburské U17, tu udělal zajímavou poznámku o tom, že poslední roky mu přišly venkovní zápasy ve VTB lize i Eurocupu pískané příznivěji než doma.

"Nad tímhle jsem nikdy nepřemýšlel, že by se domácí a venkovní utkání rozhodovala jinak, ale zeptejte se za tři měsíce a já k tomu řeknu víc," usmál se Vojtěch Hruban.













Foto: ČEZ Basketball Nymburk/T.Laš