Sám v posilovně. Francouzi to podcenili!

28.03.2020 - red
počet přečtení: 378
vytvořeno 28.03.2020, upraveno 28.03.2020

SE LVEM V BRNĚ Patrik Auda to řekl jasně. A nejspíš i za většinu spoluhráčů z reprezentace. „Tu situaci si nedokážu představit,“ pravil důrazně. Na mysli měl nově nastolenou basketbalovou realitu roku 2021, kdy by se během necelých dvou měsíců vedle přeložené olympiády v Tokiu (podle předběžných informací má být opět na přelomu července a srpna) měl uskutečnit i hlavní kontinentální svátek podkošového světa – mistrovství Evropy, jehož jednu základní skupinu od druhého září hostí Praha. A to ještě některým týmům do mixu připočtěte olympijskou kvalifikaci, která se bude týkat – pokud se bude hrát - i českého týmu.

I 30letý podkošový pilíř národního týmu ví, že tohle je „mission impossible“, byť mezinárodní basketbalová federace FIBA ještě svůj ortel k situaci s EuroBasketem veřejně nevyřkla, stejně jako Mezinárodní olympijský výbor k novému termínu OH. „Odehrát celou sezonu se dvěma okny evropské kvalifikace, vzápětí se chystat na EuroBasket a vedle toho ještě na olympiádu nebo na její kvalifikaci, to by na hráče bylo hrozně moc,“ nevidí šanci na dvě nebo dokonce tři velké akce během jednoho léta Auda.

Pro české lvy překladem Her padla – aspoň do nového verdiktu FIBA - šance, že by se při celosvětové pandemii koronaviru a tím i časové nemožnosti uskutečnit olympijské kvalifikační turnaje dostali do Tokia přímo, a to díky skvělému výsledku na MS, nebo deváté pozici ve světovém rankingu, což se pár dní jevilo jako možná varianta. Rozhodnutím o odložení OH se však vše rozjíždí nanovo a kvalifikace, za níž by se Češi museli vydat až do Kanady, se tak nejspíš znovu vrací do hry.

2211OWM.jpg

Oporu francouzského Boulazacu Patrika Audu už poslední dění zastihlo v Brně, kam před týdnem dostal povolení se přesunout na dosud nespecifikovanou dobu, než bude liga v zemi galského kohouta – možná – opět obnovena. Francie včera evidovala 33 tisíc nakažených a 2 tisíce zemřelých v důsledku stále nezkrocené pandemie koronaviru.

„Vedení ligy stále chce soutěž dohrát, ale zatím se nic bližšího neřeklo a samozřejmě se nemůže trénovat. Spolu se mnou odjeli domů i všichni Američané, stejně jako z ostatních týmů. Všechno teď bude záležet na vývoji pandemie a co jsem viděl, tak už v minulému týdnu šla čísla nakažených poměrně dost nahoru,“ říká s obavou v hlase reprezentant, který se domů i přes určité cestovní restrikce dokázal dostat „po svých“.

„Letěl jsem běžnou linkou, jen přímé lety z Bordeaux, odkud dřív létal Ryanair, byly všechny zrušeny, takže jsem to musel vzít přes Paříž, odkud se do Prahy lítá každý den. Radši jsem si to ale předem ověřil na pražském letišti.“

První týden v domácí francouzské izolaci po zápřahu ze sezony, která mu začala bezprostředně po návratu ze šampionátu v Číně, ještě uvítal jako příhodný odpočinek. „Druhý týden už to ale začala být nuda. Jsme zvyklí na určitý režim, pořád něco dělat a sedět doma je nepřirozené. V Boulazacu jsem doma ani neměl nic na cvičení, naštěstí teď jsem v Brně na bytě pronajatém od kamaráda, kde hned vedle je domácí tělocvična s posilovacími stroji, a já tam bývám úplně sám,“ pochvaluje si Auda, který se snaží plnit pokyny kondičního trenéra týmu.
 


Městečko Boulazac přestalo v důsledku vládních nařízení fungovat stejně jako celá Francie. Forward to ale ani nestihl pořádně poznat, protože nikam nevycházel. „Od klubu jsme ale ani nedostali žádné konkrétní informace k situaci a třeba o tom, že ven smím vycházet jen s oficiálním papírem jako povolenkou, jsem se dozvěděl až od spoluhráče. V klubu si asi mysleli, že už všechno víme. Až později jsem si volal s generálním manažerem kvůli odletu domů. Ven jsem prakticky nechodil, vlastně až když jsem jel na letiště. Ve Francii to ale tou dobou vůbec nebylo jako teď u nás, že by všichni chodili s rouškami. Ještě před týdnem hrozně málo lidí mělo něco přes obličej a myslím, že to tam podcenili hodně. V době, kdy u nás už začínala přísná opatření, se ve Francii nic moc nedělo,“ diví se 30letý hráč, který sám roušku zodpovědně nosil, když vybavení nafasoval od klubu včas.

Stejně jako další legionář ve Francii Blake Schilb ani Auda neví o žádném nakaženém hráči z francouzské ProA, která už má nyní dvoutýdenní pauzu. „Byl bych určitě rád, kdyby byla šance ligu dohrát, ale po posledním vývoji se minimálně do konce dubna nic dít nebude, a jestli se začne v květnu, je velká otázka. Spíš to ale vidím pesimisticky,“ nedělá si přehnané iluze Auda, který by stejně jako ostatní hráči v soutěži měl nyní místo části platu obdržet od státu podporu v nezaměstnanosti. „To ale budeme s úřady řešit až později. Od klubu ovšem pořád máme dostávat, tuším, až 80 procent platu.“

Auda by byl připraven ligu dohrát i za situace, kdy by do hal nesměli fanoušci. „Asi bych se musel poradit i se svým agentem, ale kdyby nás před to postavili, nezbývalo by nám než se vrátit a dokončit to, pokud by tedy situace byla už bezpečná. Než se zrušilo poslední kolo, už tehdy byl snížen počet diváků asi na tisíc. Bylo by škoda hrát bez lidí, ale kdyby to jinak nešlo, nedalo by se nic dělat. Podle mě je lepší sezonu dohrát, ale i kdyby se to nepovedlo, svět by nespadl. Zdraví je přednější a cokoli riskovat by bylo zbytečné.“

Audův Boulazac je devět kol před závěrem základní části čtvrtý od konce, přičemž sestupovat letos mají tři celky. Otázkou by ale bylo, co by se dělo při nedohrání soutěže, což je nyní stále reálnější. Čerstvě se objevily zprávy o definitivním zrušení závěru italské ligy, VTB liga už skončila a další významné evropské soutěže mohou následovat.

2212ZTU.jpg

Patrika Audu tak nyní může aspoň těšit, že se brzy zotavil ze zranění kotníku, které utrpěl v únorovém reprezentačním okně. „Jen první ligový zápas po utkání v Litvě to ještě nebylo stoprocentní a nehrál jsem tolik, ale další týden už jsem normálně trénoval a cítil se dobře,“ doplní reprezentant, který v dosud posledním ligovém duelu narazil v českém derby na Chalons-Reims Blakea Schilba a s 20 body a 7 doskoky se stal hlavním strůjcem vítězství.

Osmi body, sedmi asistencemi, čtyřmi doskoky i zisky se ale činil i český reprezentant v týmu soupeře, který je v šestatřiceti 15. nejužitečnějším hráčem ProA. „Proti nám Blake udělal hodně pro tým. Na svůj věk hraje výborně, obzvlášť v tak fyzicky náročné soutěži, a já ho za to jenom obdivuju. V lize je pár hráčů v podobném věku, ale většinou jde o Francouze.“

Ti jsou jako národ poněkud sebestřední, ale v Boulazacu jako by to neplatilo. Jeho fanoušci totiž nemálo dokázali ocenit šesté místo Čechů na mistrovství světa. „Když jsem přijel z Číny rovnou na začátek ligové sezony, fanoušci mi často říkali, že turnaj pozorně sledovali a všímali si i našeho týmu, včetně mě. Takový zájem jsem od nich vůbec nečekal a příjemně mě překvapili,“ potěšilo Audu.