Římané v Česku: Přišlo to v pravý čas

23.03.2020 - red
počet přečtení: 443
vytvořeno 23.03.2020, upraveno 23.03.2020

S NASTÁVAJÍCÍMI RODIČI TOMÁŠEM KYZLINKEM A KAROLÍNOU ELHOTOVOU Přerušení sportovních soutěží v důsledku aktuální situace postihlo i člena širšího reprezentačního kádru Tomáše Kyzlinka. Opoře Virtusu Řím se podařilo z Itálie včas odcestovat do Čech a nyní tráví čas v domácí izolaci. Šestadvacetiletý rodák z Vyškova má ale i bez basketbalu starostí dost, když s přítelkyní Karolínou Elhotovou v květnu očekávají prvního potomka.

„Můj pohled na celou situaci nebyl o nic jiný než u většiny občanů, jelikož veškeré informace jsem měl pouze prostřednictvím médií a tím, že jsem se nacházel v Římě, tak jsem do poslední chvíle nepociťoval žádné změny ve fungování společnosti. Se spoluhráči máme společný „chat“, kde si píšeme, a většina z nich už odjela taky domů,“ popisuje situaci z posledních týdnů.

Příjemnou zprávou je, že hráčům Říma zatím chodí plná výplata, podle Kyzlinka však tato situace nemusí trvat dlouho. „Domnívám se, že v případě delší pauzy by se kluby dohodly s ligovými funkcionáři na platové redukci,“ tvrdí.

2196YjJ.jpg
 

Ani doma se však Kyzlink nenudí, když se jako profesionální sportovec musí udržovat ve formě a věří, že se postupně bude celá situace zlepšovat. „Mám individuální program, který se snažím dodržovat. Prozatím se jedná o domácí posilování a časem bych do toho rád zahrnul i kondiční běh venku, a pokud to okolnosti dovolí, i posilovnu. V tomhle směru oceňuju snahu České basketbalové federace, která by nám měla pomoct udržet se v kondici,“ chválí videa ze série #vratimselepsi.

Epidemie koronaviru přerušila Římanům jinak velmi slušnou sezonu, ve které se po návratu z druhé ligy podařilo slavné značce etablovat mezi elitou a znovu si získat pozornost náročných italských fanoušků.

„Basketbal v Itálii byl vždy po fotbale nejoblíbenějším sportem a počet fanoušků tomu odpovídá. Drtivá většina sportovních hal je vyprodaná a jistě tomu pomohl fakt, že do nejvyšší soutěže loni postoupily tři týmy z basketbalových Mekk, jako jsou Fortitudo Boloňa, Virtus Řím a Treviso. Zejména v Římě, kde jsou dva fotbalové týmy Lazio a AS, bylo poměrně těžké si vybudovat stabilní fanouškovskou základnu. I přesto se nám povedlo na zápas s Milánem nebo Brescií téměř vyprodat naši halu Palalottomatica pro 11.500 fanoušků,“ zdůrazní střelecky disponovaný křídelník.

Kyzlink a spol. sezonu výborně odstartovali, když navzdory očekáváním útočili na postup do vyřazovací fáze, série porážek, která začala těsně před Vánocemi, ale odsoudila Virtus před přerušením soutěže spíše do bojů o záchranu.

„Ambice klubu byla především udržet se v soutěži a my měli skvělý start, který byl nad očekávání všech, a dva zápasy do konce první poloviny soutěže jsme se pohybovali na příčkách pro play-off. Poté jsme bohužel prohráli devět zápasů v řadě a spíš, než abychom stále bojovali o play-off, jsme se začali příliš soustředit na výsledky týmů pod námi. Já jsem toho názoru, že před sezonou se mají vždy stanovit ty nejvyšší cíle a podstoupit riziko kritiky v případě jejich nenaplnění, než usilovat pouze o záchranu,“ hecuje Kyzlink, který je na soupisce Virtusu jedním ze sedmi cizinců.

Individuálně prožíval český reprezentant velmi slušnou sezonu, když si vysloužil přízeň kouče Bucchiho a za 31 minut na hřišti průměrně zapisoval přes 12 bodů (čtvrtý v týmu) s výbornou úspěšností dvojek (60 procent - nejlepší) a solidními trojkami (37). Dodával i čtyři doskoky a dvě asistence na zápas.

„Z individuálního pohledu sezonu hodnotím pozitivně, jelikož jsem od začátku dostával velkou důvěru jak od trenéra, tak od celého klubu, a to je pro hráče velmi důležité. Když potom strávíte na hřišti v průměru 31 minut a máte potřebnou volnost v útoku, tak je samozřejmě snazší udržet si stabilní bodový průměr. Už dřív jsem pochopil, že pokud mám důvěru trenéra, tvrdě pracuju a dodržuju životosprávu, mohu být přínosem v jakémkoli klubu,“ věří si Kyzlink.

2198Yzg.jpg

Teď má však pozornost upřenou úplně jiným směrem, když se svou dlouholetou přítelkyní, Karolínou Elhotovou, čeká prvního potomka.

„Zdravotně se cítím velmi dobře a celé těhotenství zatím probíhá bez komplikací a pohodově. Termín porodu máme stanovený na polovinu května,“ dodává aktuální informace česká reprezentantka, která dlouhodobě působí v mistrovském ZVVZ USK Praha a hrála i na loňském EuroBasketu v Lotyšsku.

Do ročníku 2019/20 už však naskočit nemohla, což jí ale vůbec nevadilo, a také klub jí v životním kroku podpořil. Na návrat na palubovky prý v tuto chvíli vůbec nemyslí.

„Vzhledem k tomu, že jsem si mateřství už delší dobu moc přála, tak jsem byla smířená se všemi okolnostmi a holkám jsem fandila. Komunikace s klubem probíhala standardně, nejdříve jsem to oznámila trenérce Hejkové, následně i klubu a spoluhráčkám, které za mě byly moc šťastné. Mé myšlenky teď směřují především na porod a rodinu, to je pro mě nejdůležitější,“ zasní se nastávající matka.

Nová životní situace pomohla oběma v páru, když Tomáš, který dlouhodobě působí v zahraničí, mohl s Karolínou strávit víc času. „Díky těhotenství jsme se měli možnost vidět víckrát a po delší časové úseky, což v porovnání s předchozími roky byla velká výhoda. Kdo si vyzkoušel vztah na dálku, ví, že to není vůbec jednoduché a vyžaduje to především vzájemnou důvěru, respekt a neustálou komunikaci,“ uvědomuje si Kyzlink a chválí přítelkyni za poctivou přípravu na roli matky.

„Já se na roli otce moc těším a věřím, že to přišlo přesně ve správný moment, kdy jsme oba s partnerkou připraveni přivést na svět novou bytost a zodpovědně ji provádět životem. Co se týče přípravy, musím poděkovat především Karolíně, která mě neustále zásobuje praktickými informacemi, a především díky ní máme připravené pro miminko veškeré zázemí,“ usmívá se Kyzlink.