Říkala jsem si, že to holkám docela padá

05.02.2021 - red
počet přečtení: 185
vytvořeno 05.02.2021, upraveno 05.02.2021

S LENKOU BARTÁKOVOU Z ISTANBULU Jen šest bodů nastřádala v klíčovém kvalifikačním duelu o postup na EuroBasket 2021 rozehrávačka Lenka Bartáková. Přesto byl její výkon zásadní pro destrukci Rumunek 100-52, díky kterému jsou lvice jednou nohou na rekordním čtrnáctém evropském šampionátu v řadě. Opora pražské Slavie totiž předvedla parádní výkon v kolonce asistencí, kterých nastřádala hned 16 a vylepšila tak vlastní rekord celé kvalifikace!

„Bylo to hlavně o přístupu. Šly jsme do toho s tím, že chceme od začátku vyhrát, nechtěly jsme připustit nějaké tahanice. Nevím, jakou motivaci měly Rumunky, ale do zápasu nevstoupily dobře a od začátku jsme měly navrch,“ komentovala rodačka ze Sokolova zápas, ve kterém Češky daly od začátku jasně najevo, že duel hraný v uzavřené bublině v Istanbulu nepůjde do koncovky podobně jako poslední vzájemný zápas na pražské Královce z listopadu 2019.

Lvice kralovaly v první čtvrtině jak v obraně (8 inkasovaných bodů), tak hlavně v útoku, kde zvládly 32 bodů s jedinou chybou za dva body a třemi úspěšnými trojkami.

2501NzJ.jpg

„Věděly jsme, že je chceme rozběhat. Rumunky nechtěly hrát rychle, hrají spíš pomaleji, až profesorsky. Tím, že jsme hrály rychle, se nám podařilo si vytvářet docela snadno úplně volné pozice a jsem ráda, že jsme to dokázaly proměňovat,“ pochvaluje si Bartáková, která jako ústřední rozehrávačka musela strávit na palubovce „jen“ 26 minut.

Její asistence jako by nakazily i spoluhráčky, které proti Rumunkám někdy až do extrému hledaly ještě volnější spoluhráčku a využívaly trenéry často žádanou extra přihrávku. Kombinace lvic tak byly v některých situacích opravdu oku lahodící.

„Jestli to tak vypadalo, tak jedině dobře. Chtěly jsme vždycky najít volnou hráčku a jejich obrana nebyla včera moc dobrá, takže nám to usnadnily,“ usmívá se Bartáková.

Šestnácti asistencemi devětadvacetiletá basketbalistka „rozcupovala“ svůj vlastní rekord kvalifikace, který držela od listopadové bitvy s Dánkami v Lotyšsku, kde Češky dotáhla k výhře výkonem blížícím se k triple-double.

„Na statistiky moc nekoukám, ale podle mě jsem se nikdy nepřiblížila k šestnácti asistencím. Bez holek by to ale nešlo. To, že přihraji volné hráčce je skvělé, ale ta hráčka pak musí proměnit. Holky dávaly snad úplně všechno, co jsem jim přihrála, a bez nich by takové číslo nebylo nikdy možné,“ chválí spoluhráčky Bartáková, která si asistence v průběhu zápasu podle svých slov nepočítala.

„Nikdo na lavičce mě na to neupozorňoval a moc jsem si to v průběhu zápasu neuvědomovala. Ke konci, když někdo dal po mé přihrávce koš, tak jsem si říkala, že to holkám docela padá a pár asistencí tam bude, ale na rekord jsem vědomě nemířila,“ říká rozhodně.

Po zápase však našla na telefonu desítky gratulací k parádnímu individuálnímu výkonu a spoustu z nich sdílela na svých sociálních sítích.

„Gratulací přišlo spoustu a nejvíc mě pobavila jedna bývalá spoluhráčka z Piešťan, mladá holčina, co hraje na univerzitě v USA, která mi popřála trochu vulgárním slangem z východoslovenského Bardějova,“ směje se Bartáková.

Češky potřebují k potvrzení postupu zdolat v sobotu od 13 hodin (přímý přenos ČT Sport) zdolat Dánsko.