Proti šesti chybělo jen málo

11.09.2015 - red
počet přečtení: 1255
vytvořeno 11.09.2015, upraveno 09.11.2015

DUEL 5 LVŮ NA ME Byl to jeden z těch zápasů, kdy by český tým musel být o nějakých třicet procent lepší, aby mohl myslet na výhru. Všechno by do sebe muselo zapadnout a nesměly by přijít žádné větší výpadky. A důležití hráči by museli snést na společný oltář úspěchu to, co se očekává. Pak by se dalo bojovat s protivenstvími, která na celek čekala. Zatím nejvíc z celého evropského šampionátu. Všechny  předpoklady se však na závěr skupiny D naplnit nepodařilo, a lvi tak padli s vicemistry Evropy z Litvy po prodloužení 81-85. I přes střechu rižské arény atakující týmové úsilí a další nepředstavitelný, tentokrát už dokonce 40minutový výkon Tomáše Satoranského, kterému při 11 bodech, 15 asistencích a 9 doskocích (plus 8F+) chyběl jediný doskok dokonce k triple doublu.

Ještě po prvním poločase měli lvi rozdáno na hru o první místo, z něhož by šli v osmifinále na Gruzii, dost dobře. Od prvních minut v kulise 4700 diváků vedli a do postupně stále častější litevské zóny jim padaly životodárné trojky. 4 trefy z 9 pokusů do poločasu (a celkem 26/11), to byla parádní bilance, zejména ve srovnání se soupeřovou (12/1). To spolu s opět výborně rotující obranou, která navíc od míče dobře odstavila střídajícího (po zdravotní indispozici se vracejícího) obra Valančiunase (do půle 4 body, 2 doskoky za 9 minut), dalo při některých vydařených rychlých přechodech i vyhraném doskoku (20-15) netušený poločasový náskok 37-27, jehož výše udivovala zejména při nebývakém počtu 9 ztrát.

To byl dosud na šampionátu český průměr na celé utkání, tentokrát však míč až příliš padal z rukou, nebo byl lacino vydán do držení soupeře, jako by hráče svazovala důležitost té chvíle. A celkové číslo 20 bylo na konečných miskách vah zásadní.

Pak pro lvy bohužel přišel opět prokletý nástup do druhé půle, kde Litva vydařenou sekvencí smazala manko, navíc Satoranský okamžitě nabral třetí faul (totéž postihlo ve stejnou dobu hlavního rozehrávače Litvy Kalnietise). Litevci se navíc v druhé půli rozstříleli z dálky, a čím víc se zápas nachyloval, tím byli neomylnější. Jejich trojková bilance 10/7 z posledních 25 minut měla rovněž zásadní podíl na jejich konečném úspěchu.

Dalším českým minusovým trendem bylo, že se nedařilo těžit ze hry Veselého, který všech svých 8 bodů dosáhl už v poločase, a ve třetí čtvrtině příhry na něj končily ztrátou. Chyby včetně pokažených brejků se však množily jako houby po dešti i v dalších situacích.

A pak nastala klíčová sekvence zápasu - kouč Litevců Kazlauskas nebyl spokojen s jedním faulem odpískaným na jeho hráče a inkasoval technickou chybu.

Dění se začalo přiostřovat, což se nejvíc týkalo soubojů Veselého s Valančiunasem. Ti se pod českým košem tvrdě přetlačovali a českému top skórerovi tu přibývaly fauly jako na běžícím páse. Až ve 24. minutě ale přišla osobní chyba číslo 1 (na Valančiunase).

Po necelých 26 minutách český centr signalizoval sudím nevybíravou hru centra Litvy, ale bez úspěchu. A na perimetru následoval jeho zbytečný faul číslo 2. Poté přišlo na řadu beztrestné zahození Bendy a také nepochopitelný faul odpískaný na půli hřiště Welschovi, který v těch momentech zachraňoval útok, a Češi tušili, že jim přibyl ještě jeden soupeř.

Jako by nestačilo, že se k ohromnému výkonu rozjel forward Realu Mačiulis, který nájezdy i trojkou přes u něj stojícího Satoranského hodně přispěl ke konečnému skore třetí čtvrtiny (28-14 pro Litvu).

A už tu byl kritický start čtvrtiny čtvrté. V ní Valančiunas při úspěšném dopichu trefil neurvalým pohybem levačkou do obličeje Veselého, ale opět bez odezvy sudích. Už hodně rozezzlený Veselý si udělal v útoku třetí faul a ob útok poté ve snaze dostat se ke cloně odhrnul soupeře za 4. faul. A po slovech odporu si sudí, který měl s centrem nejvíc co do činění, počkal na svou chvíli - technická chyba a konec Veselého v zápase, 8 minut do konce normální hrací doby.

Valančiunase pak dostal na starosti Benda. Ten i přes výškový deficit zvládal souboje s už zřejmě také vyčerpaným soupeřem bravurně. Ostatně třeba v jednom domácím zápase VTB ligy jej před časem na nymburské půdě vyškolil se vší parádou. A pokud Benda nemusel vypomáhat na nájezdy malých hráčů, což Valančiunase uvloňovalo ke smrtícím dopichům, věděl si s ním rady i v Rize.

K tomu zářil v útoku (11), kde se k němu přidal nečekaný žolík Hruban (12 bodů včetně dvou trojek) i 18bodový top skórer Schilb (trojky 9/4, 8 doskoků), který poprvé na ME výrazněji fungoval na pozici 4. Právě tito muži spolu se Satoranským (2 trojky), kterému však tentokrát při výpomocích soupeřů nevycházely nájezdy (z pole 14/3) anebo musel uvolňovat spoluhráče, nejvíc sytili český útok. Satoranskému se však i přes 8 získaných faulů při některých faulových situacích nedostávalo dostatečného respektu od sudích.

V enormně vyčeprávajícím závěru lvi stále stahovali, aby Schilb další trojkou srovnal po 37 minutách na 69-69. Po zbytek čtvrtiny už ale koš ani z dobrých pozic (ani na jedné straně) nepadl a šlo se tak do prodloužení, kde už i nadále skvělé trojky Litevců rozhodly o tom, že český tým se v osmifinále utká s Chorvaty. Po ohrmomném představení na evropské scéně, jež dává naději i do boje proti silnému protivníkovi soustředěného kolem Tomiče, Šariče a spol.