Proti Belgii lvi zaostali ve všem

27.11.2020 - red
počet přečtení: 195
vytvořeno 27.11.2020, upraveno 27.11.2020

ECHO DUELU S BELGIÍ První zápas listopadového okna evropské kvalifikace reprezentantům v obraně, ani v útoku vůbec nevyšel a při oboustranně významných absencích padli v litevské „bublině“ s Belgičany jasně 62-90, když nejlepšími střelci byli Balvín (14) a Palyza (13).

Lvi (v utkání jako domácí) v základu se Šiřinou, Marešem, Jaromírem Bohačíkem, Křížem a Balvínem byli od začátku ve skore zpět, když při malém tlaku na míč (za prvních 20 minut jen 3 fauly) soupeři otvírali jednu volnou trojku za druhou, a ten se poděkoval poločasovou bilancí 9/7 a vedením 36-47.

I lvům trojky do půle padaly (12/5), ale po hříchu to bylo to jediné, co je aspoň částečně drželo ve hře. Chyběla přechodová hra, body z druhých šancí a především pásový dopravník z perimetru dlouho neposílal více míčů k dominantnímu centru Balvínovi, jenž měl ohromnou fyzickou převahu nad jakýmkoli obráncem Belgičanů, a ti nebyli nuceni českou top oporu ani zdvojovat.

2468MjF.jpg

Kouč Ginzburg se snažil celý poločas s obranou něco udělat, ale pohybliví Belgičané se střelecky disponovanými dlouhány se zvládali prosazovat do jakékoli defenzivy, či se vyrovnávat se zdvojováním, a Češi tak nedokázali slepit víc dobrých útoků a obran za sebou, aby tak protivníka dostali pod tlak a přiblížili se k vyrovnanějšímu skore.

V úvodu druhé čtvrtiny se sice dočasně přisáli na rozdíl 4 bodů, ale pak už do půle z pole 63procentní Belgie (o 23 lepší) rozpumpovala nový trhák, s nímž Češi nic nesvedli ani na startu druhého poločasu. Tam navíc došlo ke zranění zřejmě kotníku centra Balvína a za stavu 46-56 už lvům i kvůli prostřídání opor začal zápas odjíždět úplně.

V obraně mnohem agresivnější a z pole o patro přesnější Belgie měla převahu z brejků (5-15), zpod koše (24-36), v trojkách (7-10) i ve ztrátách (16-6) a její lídr, nymburský playmaker Obasohan, složil na oltář týmu 18 bodů a 7 asistencí za 25 minut.

Jaromír Bohačík: „Dneska se to v obraně nesešlo. Nebyli jsme schopni je zastavit. Vzhledem k tomu, jakým stylem jsme bránili, oni měli vysokou úspěšnost střel. Ty totiž nebyly nijak extra těžké. Věřím, že Ondra bude v pořádku. On je bojovník a má silné nohy. Ten výsledek je hrozivý. Za podmínek, jaké jsou, se musíme zvednout a být šťastní za to, že v tuhle chvíli vůbec můžeme hrát.“

Martin Peterka: „V obraně jsme byli všude pozdě, nechávali jsme jim volné střely a oni je proměňovali. To byl velký rozdíl. My jsme si to těžce upracovali, dali pár bodů, ale v obraně jsme hořeli a oni nás za to trestali. Věřím, že Ondra bude v pořádku. Chtěli jsme na palubovce urvat co nejlepší výsledek, ale to se nám nepodařilo. Myslím, že všichni, kdo nastoupili, se snažili udělat maximum. Nebylo to pro ně lehké. Belgičani hráli dobře, byli na koni a nám se naopak moc nedařilo.“

Ronen Ginzburg: „Je to náš nejhorší zápas, co trénuji český národní tým. I když na tom nejsme fyzicky tak dobře jako Belgie a nepřijeli jsme s plnou sestavou, nemůžeme ukázat to, co jsme předvedli dneska. Od začátku nás přehráli v každém aspektu hry. Vypadalo to, že se budeme moct vrátit zpátky do zápasu, ale znovu nás zabili na doskoku, měli otevřené střely, Ondra se zranil… Jediné pozitivní, co si můžu vzít z dnešního zápasu je, že dobře hrál Ondřej Sehnal. I Šimon Puršl. Jsou to mladí hráči. Je pro nás dobře, když zahrají dobrý zápas. Na Dánsko se musíme lépe připravit v hlavách a hrát víc fyzicky. Pak můžeme být lepší. Tak to je.“

Ondřej Balvín: „Vážnost netuším, to budou muset říct naši doktoři. Tumba dostal bodyček od našeho spoluhráče, který neustál. Já jsem se díval na doskok a on mě trefil do nohy. Je to kotník, ale nic mi nekřuplo, nic jsem nešlyšel. Prostě to teď jen bolí. Náš největší problém byl, že nám chybí konfrontace z vyššího basketu. Pro hodně kluků to byly první větší minutáže. Já jen doufám, že je to pro ně dobrá zkušenost.“