Pro lvice je istanbulská bublina plus

29.01.2021 - red
počet přečtení: 244
vytvořeno 29.01.2021, upraveno 29.01.2021

KVALIFIKACE O ME ŽEN V daleko příhodnější situaci se schází k pokračování kvalifikace o EuroBasket 2021 ženská reprezentace. Při posledním kvalifikačním okně v listopadu panoval v zemi úplný lockdown a Češky tak šly do zápasů bez tréninku. I tak jsou ale před posledními dvěma zápasy v istanbulské bublině velmi blízko čtrnáctému postupu v řadě na šampionát starého kontinentu.

„Určitě se scházíme v lepší situaci. Je k dispozici více hráček, které mají zkušenosti ať už z klubu, nebo z reprezentace. Důležité také je, že hráčky jsou v tréninkovém i herním procesu na rozdíl od listopadu,“ připomíná trenér Štefan Svitek fakt, že v souvislosti s covidem chyběly v předchozím okně třeba Romana Hejdová nebo Veronika Voráčková.

Tentokrát bude moct vybírat z patnáctky hráček, ve které zůstaly i úspěšné listopadové debutantky v ostrých zápasech Natálie Stoupalová, Michaela Krejzová a Michaela Matušková.

„Mám radost, že holky, které s námi byly v seniorské reprezentaci poprvé, se hned dobře zapsaly a doufám, že v tom budou pokračovat i dál. Už se na spolupráci se všemi hráčkami i realizačním týmem těším, tak snad nás zase na poslední chvíli neoslabí pozitivní testy,“ doufá Svitek.

2495YmI.jpg

Češky se v turecké bublině střetnou 4. února s Rumunskem a 6. února s Dánskem. Teoreticky jim k postupu stačí jedna výhra nad týmem, který skončí v tabulce třetí. S takovou kalkulací je ale těžké počítat a pro lvice je tak lepší oba zápasy vyhrát, čímž by si zajistily dokonce první místo ve skupině.

„Jednoznačně chceme využít šanci na první místo ve skupině. Budeme papírovými favority, ale nebude to jednoduché a musíme to ukázat na hřišti. Nemyslím si, že jedna výhra nám bude stačit, protože tým, který porazíme, bude ve skupině čtvrtý a v případné minitabulce se nám zápasy s ním nebudou počítat. Pokud chceme být v pohodě, tak potřebujeme dvě výhry,“ vypočítává Svitek.

Zatímco v listopadu přišly Češky o domácí duely s Itálií a Dánskem, teď může být cesta do Turecka pro svěřenkyně trenéra Svitka výhodou, když se vyhnou cestování do Dánska a Rumunska.

„Teoreticky je to opravdu výhoda, protože v normální situaci by nás čekaly dva zápasy na hřištích soupeřů. Navíc přesun mezi Rumunskem a Dánskem, zápasy v těžké atmosféře,“ míní trenér.

Svitek v této sezoně nepůsobí kromě reprezentace u žádného týmu, přesto už si stihl dostatečně zvyknout na uzavřené bubliny, ve kterých se v současné době sport často odehrává.

„S bublinou mám tak zkušenosti pouze z Rigy, ale sleduji to v televizi, když se třeba teď hrály bubliny Euroligy a EuroCupu žen. V Rize bylo hodně týmů, zvládlo se to na vysoké úrovni a doufám, že to takhle proběhne i v Istanbulu.“

Oba zápasy Češek vysílá od 13:00 v přímém přenosu stanice ČT Sport.

Nominace na únorové kvalifikační okno o EuroBasket 2021:

ROZEHRÁVAČKY
Bartáková, Mircová (BLK Slavia Praha), Matušková (Sokol Hradec Králové), Vyoralová (ZVVZ USK Praha), Záplatová (Al-Qazares, Španělsko)

KŘÍDLA
Adamcová (Žabiny Brno), Kateřina Elhotová, Veronika Šípová, Voráčková (všechny ZVVZ USK Praha), Hejdová (Nantes Reze, Francie), Krejzová (Levhartice Chomutov),

PODKOŠOVÉ
Březinová (KP Brno), Hanušová (Bretagne, Francie), Reisingerová (Girona, Španělsko), Stoupalová (Žabiny Brno)