Poprvé pro Česko! Obří aréna v Lille čeká!

09.09.2015 - red
počet přečtení: 1234
vytvořeno 09.09.2015, upraveno 09.11.2015

ECHO DUELU 4 NA ME Zvony zvoní českou krajinou na počest historické chvíle. Ať už bude konec celé mise jakýkoli, zůstane téhle partě s dvojí globální stopou už jeden neodpáratelný primát. Jako první za 22letou éru samostatnosti vybojovala pro Česko účast v play-off mistrovství Evropy. V tom dosud největším z velkých euroturnajů, který se výjimečně rozprostírá hned na území čtyřech států, a který bude završen v monstr aréně ve francouzském Lille s hledištěm nachystaným na neskutečných 27 tisíc basketbalových tifosi.

A pro české lvy by to všechno nemuselo skončit jen onou účastí v play-off. Pokud dosud nejlépe bránící tým šampionátu, který své soupeře zavírá na pouhopouhých 64 bodů, přidá i trochu větší nůši zásahů z dálky, může se prodrat i k oné vysněné pozici v olympijské kvalifikaci.

Do té ho jako nejneohroženější válečník táhne silou buldozeru Tomáš Satoranský. Po hvězdné sezoně v barvách "Víc než jen klubu" má ze všech lvů to nejameričtější sebevědomí, bez něhož by jen těžko mohl zvednout a především proměnit dvě trojky v poslední čtvrtině. Tou první pomohl s podporou další 3-trefy Schilba nastavit české vedení až na 57-47. To chybělo do konce 7 minut.

Jenže najednou příliš z dálky pálící tým, jedoucí v úzké osmičlenné rotaci až na krev, se za další 4 minuty propadl do ztráty 57-60. A čtyři a půl minuty do konce měl v ruce ty nejhorší karty - 4 fauly na kontě, žádný timeout a na ruce se lepící strach a obavy…

Minuty krize ale dokázal zlomit přetěžkým jumpem Benda, který navíc vzápětí zblokoval křídelníka Serrona. Český power forward, který v základu nahradil dnes vůbec nepoužitého Houšku, se vyhecoval k jednomu z životních zápasů. Po posledních dvou hodně promaroděných letech je na letošním šampionátu jako politý živou vodou, a protože i on zřejmě uvažuje o tomto ME jako o svém posledním, chce do něj dát všechen svůj um a schopnosti. Skáče do autů, blokuje, létá do brejků anebo jako dnes vystoupí do role spoluspasitele nadoblačnými 13 body.

Po jeho bloku navázal složitým odskokem z dvojtaktu a navíc s faulem Veselý a Češi rázem znovu vedli. Na letci z Fenerbahce, který opět úřadoval velkými čísly (21, TH 8/5, 12 doskoků, 9F+), byl v jeho 35 minutách už cítit vyčerpávající způsob hry a lvi tak někdy přicházeli v obraně o důležité doskoky (Belgie 11 v útoku), ale v závěru si dokázal vybojovat fauly a bez jeho výrazného příspěvku by nebylo českého úspěchu.

Lví obrana v posledních desítkách vteřin pracovala stále na maximum, ale minutu a půl do konce přišla zalamující situace. Ač se zdálo, že míč po dvou minutých pokusech v útoku zamířil do autu od belgického hráče, sudí udělili míč soupeři a Hervelle otočil skore.

35 vteřin do koncové sirény ale zvedl prapor znovu Tomáš Satoranský, který při všem útočném snažení (14 bodů+9 asistencí) opět obrovskou dřinou v obraně pomohl vynutit řadu belgických ztrát. Když se tým nemohl protlačit pod koš, řekl si "Dobrá, musím" a trefil svou druhou trojku na 64-62. Následovala klíčová obrana, kdy lvi donutili Boscoa, který se předtím hodně postaral o návrat soupeře do zápasu, k trojkovému air-ballu a byly tu šestky Satoranského. Dát 6 vteřin do konce obě, bylo vymalováno.

Český lídr, který už na konci první čtvrtky měl 2 fauly, ale svých 34 minut odehrál bez potíží, proměnil jen jeden trestný hod a nuceně faulovaný Bosco vzápětí snížil na bod. A opět Satoranský v nejnervnější situaci zápasu trefil 2,5 vteřiny do konce opět jen jeden trestný hod na konečných 66-64, když na radu kolegy Veselého úmyslně miunul druhý pokus.

Závěrečný nouzový odhod Belgie už neměl naději na úspěch. Lvi se tak s bilancí 3-1 opět posunuli o něco blíž k šanci dobýt druhé místo, jež by znamenalo pravděpodobné osmifinálové vyhnutí silnému duu z céčka Řecko - Chorvatsko.

Češi, kteří se ani tentokrát příliš nedostali k brejkům (Belgie ovšem vůbec, a když už jeden mohla zakončit, Satotarsnký se skvěle vrátil a znemožnil soupeři zakončení) a moc nevyužívali hru zády menších hráčů, se tentokrát - skoro kupodivu - setkali se soupeřovou zónou až později během první půle, nicméně následně k ní Belgičané sahali stále častěji. Jejich taktika ale snesla jen částečný úspěch, když Češi trefili 5 trojek ze 14 pokusů (Satoranský a Schilb po dvou, Auda jednu). K tomu přidali 32 bodů zpod koše (Belgie 24) a 9 z šestek (Belgie pouze 4).

Belgičané by naopak při zavření českého podkošového prostoru nevyžili bez dálkových střel, když dlouhé ruce lvích atletů stavěly - zejména dokud hráči fyzicky stíhali - mocný deštník nad téměř každým nájezdnickým zakončením soupeře. Ten tak žil ze svých 8 trojek a dlouhých dvojek, bez nichž by o zápase bylo rozhodnuto o něco dřív.

Protivníka navíc nebývalými 37 body podrželi náhradníci, když členové základní sestavy byli i díky precizním defenzivním rotacím famózně pokryti. To platilo jak o rozehrávači Van Rossomovi (7+7 asistencí, po změně stran ale jen 2+1), střelci Lojeskim (3) nebo power forwardovi Bilbaa Hervellovi (5+4 ztráty).

Češi až na výjimky nepykali za přebírání a potenciální mismatche a křídelníci se statečně rohovali a nejednou i uspěli s podkošovými muži Belgie. V tom se doslova vyžíval kapitán Welsch, odvádějící ohromný kus černé práce. Nejenže ustával souboje s hmotnějšími protivníky, ale nutil soupeře ke ztrátám a několikrát vyrval soupeři doskok, když už se míč zdál skoro ztracený. Tak se bojuje o postup na posledním mistrovství kariéry, tak se bojuje o první české play-off. Nic nevadilo, že za 17 minut zapsal jediný bod (vedle 5 doskoků a 3 asistencí), teď už je na hřišti od jiných věcí. Důležitějším číslem pro něj muselo být +17 při pobytu ve hře, což byl nejlepší výkon z celého týmu. A postup mu nakonec dovolil zapomenout i na slepený třetí a čtvrtý faul, jimž se v úvodu poslední čtvrtiny nedivil jen on.

Soupeř před pěti stovkami diváků opět mnohem víc (16) než Češi ztrácel. A byla tak škoda, že lví náskok po 10 belgických chybách v půli nebyl vyšší než 33-28. V úvodu třetí čtvrtiny se navíc vracelo dva dny staré bodové sucho, které na sílu po 4 minutách utnul až zacpáním míče do koše Veselý. A pak už lvi začali budovat svůj až desetibodový náskok. Ten už by pro soupeře znamenal konečnou, nebýt jeho náhradníků Boscoa nebo De Zeeuwa, který ale nakonec po připojení k Nymburku nebude mít na konci září "poslední slovo".