Peterkova nová image: Ničitel Conan!

26.04.2021 - red
počet přečtení: 525
vytvořeno 26.04.2021, upraveno 26.04.2021

LEGIONÁŘSKÝ SUPER VÝKON Čeští fanoušci si mohou zoufat, že německá BBL nemá víc euroligových zástupců než mnichovský Bayern a Albu Berlín. Proč? Protože pak by v soutěži určitě ještě víc zářil reprezentační power forward Martin Peterka. Právě proti německým top klubům se mu poslední dobou nejvíce daří.

V posledním roce využil absence největších podkošových hvězd v národním týmu, aby se ze spolehlivého náhradníka stal v kvalifikaci o EuroBasket 2022 stal jedním z jeho tahounů. Pevnou půdu pod nohama ovšem po letním transferu do Německa získává i v bundeslize. Své sezonní statistiky zatím vytáhl na 7,3 bodu a 2,9 doskoku, nicméně zaskvěl se především výkony proti nejsilnějším ze silných.

„Na začátku to pro mě bylo těžké. Zvykal jsem si na německou ligu, ale postupem času se mi dařilo víc a víc. Teď už předvádím to, co bych tu chtěl předvádět, a myslím, že se mi docela daří,“ je s posledními týdny spokojený. Podařilo se mu chytit rytmus, který ztratil hned na začátku v novém působišti, kdy německá liga dlouho čekala na svůj ostrý start. Na vině byla situace kolem covidu.

Zdá se, že po posledních výkonech se bude častěji objevovat ve scouting reportech soupeřů. Především těch protřelých Euroligou. Bayern Mnichov od produktivního lva schytal za jeho 28 minut 16 bodů. „Dostali jsme předtím o 30 v Ulmu, takže jsme si chtěli hlavně napravit reputaci. Zápas se nám hodně povedl. Od začátku jsme Bayern zaskočili. Měli jsme víc energie. Oni možná byli unavení z Euroligy. Vedli jsme celý zápas. I když se to na konci zdramatizovalo, bylo z toho velké vítězství pro klub i pro nás. Byl to výborný zápas vylepšený tím, že se mi dařilo. Byl to super zážitek,“ usmívá se.
 

Konto Berlína o jedenáct dnů později zatížil během svých 27 minut ještě o bod větším přídělem a pomohl tak ke triumfu 87-82. I tak se Peterkův Braunschweig aktuálně nachází na desátém místě se ztrátou tří vítězství na poslední příčku zajišťující play-off. Tu nyní drží Bamberg.

„Mohlo by to být lepší. Měli jsme spoustu zápasů, kdy jsme ve třetí čtvrtině vedli až o 16 bodů, ale pak jsme prohráli. Mohli jsme získat tři čtyři výhry navíc. Tím bychom teď bojovali o play-off. Sice pořád máme šanci, ale je už docela vzdálená,“ lituje.

I když je momentálně cestování mezi Německem a Českem prakticky nemožné, sledovat přes hranice basketbalové aktivity nikdo nezakazuje. Ani reprezentačního pivota tak v minulém týdnu neminul start kampaně Česko dribluje, kde herecky exceluje Jiří Welsch po boku (herecky) zkušenějšího Ivana Trojana.

„Viděl jsem to poprvé hned v úterý. Je to super reklama. Má to nápad. Doufám, že to uvidí co nejvíc lidí. A hlavně doufám, že příští rok, až se bude hrát EuroBasket, budou moct lidi do haly. A taky že jich přijde co nejvíc a budou nás podporovat,“ přeje si, aby už pandemická situace pominula a on mohl se spoluhráči bojovat proti hvězdám evropského basketbalu před vyprodanou O2 arenou.