Oslabené lvice startují ve Slovinsku

30.05.2019 - red
počet přečtení: 203
vytvořeno 30.05.2019, upraveno 30.05.2019

30.5. PŘED PRVNÍM TURNAJEM REPRE ŽEN  Necelý měsíc zbývá do startu evropského šampionátu basketbalistek. To je ten správný čas, aby se tým trenéra Štefana Svitka vyloupl z tréninkové ulity a začal se sehrávat v přípravných zápasech. Na úvod herního bloku odcestují lvice do Slovinska, kde je už dnes čeká prověrka s Chorvatskem a v pátek pak mnohem těžší šichta s domácí reprezentací.

Češky spolu trénují už od poloviny května. I když bylo úvodní soustředění zaměřeno na regeneraci a rekondici, zvládly už spolykat pár basketbalových tréninkových jednotek. Na začátek herní přípravy trénovaly především v Trutnově a před odletem do Slovinska také dva dny v Praze.

„Něco jsme už začali dělat, ale že by to byly velké části hry, o tom se momentálně nedá mluvit. Zatím je to takové kostrbaté. Zlepšuje se to ale trénink od tréninku. Tyto dva první zápasy využijeme na to, abychom si zažili ty nové věci, které tu děláme, a aby se nové hráčky sehrály,“ určil jasný cíl pro slovinský turnaj trenér Svitek.

1698Y2I.jpg

„Chorvatsko na mistrovství Evropy není, takže by to neměl být tak těžký soupeř. To Slovinky budou kvalitní protivník. Tam se hodně ukáže, jak na tom po prvních třech týdnech přípravy jsme. S nimi to bude dobrý zápas,“ říká k soupeřům na nadcházející akci rozehrávačka Tereza Vyoralová.

Pro ni bude mít zápas speciální nádech. Na rozehrávačském postu se postaví proti své spoluhráčce a kamarádce z USK Praha Teje Oblak. „Ještě jsme si nepsaly, ale těším se na ní. Známe se, víme co od sebe čekat, takže to bude určitě zajímavé,“ usmívá se Vyoralová, na kterou při absenci zraněné Záplatové budou kladeny větší dirigentské nároky.

Zdravotní potíže na začátku přípravy přidělávají trenéru Svitkovi nejednu vrásku na čele. Kromě již zmiňované Petry Záplatové nemůže pro ME počítat ani s pivotkou Julií Reisingerovou, která je po operaci kolena a do konce přípravy se nestihne uzdravit. Se zraněným meniskem odehrála už play-off španělské ligy a získala i titul MVP finále, ale její stav si po skončení klubové sezony vyžádal operaci.

Aby toho nebylo málo, pro slovinský turnaj bude chybět i kapitánka Kateřina Elhotová. Bota v tuto chvíli ale národní tým tlačí více ve vymezeném území. Své zranění z finálové série ŽBL ještě nedoléčila Alena Hanušová a Kia Vaughn se k týmu má připojit až později. „Máme nyní čtyři podkošové hráčky, které budou na těchto pozicích hrát. Pro ně je to dobrá příležitost, aby se ukázaly, zhostily se té úlohy a abychom se o jejich hru mohli  podkošovém prostoru opírat. Je na nich, aby svou příležitost využily,“ řekl Svitek.

Ani Vyoralová nevidí ve slabší podkošové rotaci na začátku přípravy problém. Tým se navíc na tuto variantu na trénincích poctivě připravoval. „Musíme se s tím poprat. Zatím v takové sestavě i trénujeme, učíme se akce a víme, kde co máme využít. Vím, že když jsme soustředěné a počkáme si do konce, tak akce vycházejí. Musíme být trpělivé a myslím, že to bude dobré.“

V sestavě pro turnaj ve Slovinsku jsou rozehrávačky Bartáková (KP Brno), Vyoralová (USK Praha), křídla Adamcová (Žabiny Brno), Effangová (Hradec Králové), Karolína Elhotová (USK Praha), Hejdová (Landes), Kozumplíková (Trutnov), Pudláková (Keltern), Voráčková (NCAA) a podkošové hráčky Březinová (Toruň), Krakovičová (dosud Nymburk KV), Štěpánová (Bretagne) a Vojtíková (Hradec Králové).

Po slovinském turnaji čekají na české basketbalistky domácí představení – nejprve ve dvojzápase s Portugalskem a pak na mezinárodním turnaji proti Lotyšsku, Maďarsku a Černé Hoře. Všechny tyto zápasy odehrají v Praze na Královce. Přípravu měly zakončit tamtéž dvojzápasem s Polskem, ale soupeř po změně realizačního týmu zápasy odvolal. Český tým tak čeká náhradní varianta nejspíš mimo republiku.