Opora lvic: Jsme v hodně těžké situaci

08.03.2021 - red
počet přečtení: 268
vytvořeno 08.03.2021, upraveno 08.03.2021

ECHO LOSU ME ŽEN České basketbalistky znají soupeře pro evropský šampionát, který v červnu uspořádá Francie a Španělsko. Svou cestu turnajem začnou ve francouzském Štrasburku a utkají se ve velmi silné skupině s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem.

„Jsme v hodně těžké situaci, protože jsme narazily na velmi silné družstvo na domácí půdě. Francie pro nás bude hodně složitá. Rusko je také velmi silné a už dlouhou dobu dominuje ženskému basketbalu.  A Chorvatky hrají v poslední době velmi dobře, a hlavně úplně jinak než ostatní týmy. V posledních kvalifikacích jsme ale ukázaly, že umíme hrát hezký basket a porazit i silnější týmy, takže se popereme o postup,“ říká k losu pivotka španělské Girony Julia Reisingerová.

Lvice se postupně střetnou 17. června s Ruskem, hned o den později vyzvou Francii a po dni volna zakončí základní skupinu utkáním proti Chorvatsku. Vítěz skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, druhý s třetím celkem se křížem střetnou systémem play-off o postup do čtvrtfinále. Pro poslední tým skupiny turnaj končí. „Francouzská“ skupina, ze které vzejdou osmifináloví soupeři pro ”českou” skupinu D, je ve složení Belgie, Slovinsko, Turecko a Bosna a Hercegovina.

2516YjM.jpg

„Naše skupina D je za mě nejtěžší ze všech skupin. Volaly jsme si s Terkou Vyoralovou a obě jsme si přály jet do Valencie třeba do skupiny ke Slovenkám, ale bohužel se tak nestalo. Čekala jsem aspoň jednoho ze soupeřů slabšího, ale nakonec máme ze čtvrtého koše nejsilnější Chorvatky, které v kvalifikaci vyhrály svoji skupinu. Rusky mají spoustu zkušených hráček, které hrají dlouhodobě Euroligu ať už v Jekatěrinburgu, v Orenburgu, nebo v Kursku. Nemáme co ztratit a zabojujeme,“ doplňuje opora KP Brno Renáta Březinová.

„Řekla bych, že los k nám nebyl úplně shovívavý. Francie i Ruskou jsou velmi silné týmy. Francouzkám máme co vracet z historického hlediska a Rusky mají pár hvězdných jmen, ale věřím, že síly budou v zápase s nimi vyrovnané. Chorvatky by měly být papírově nejslabší, jejich styl dobře známe a jsem přesvědčená, že se s ním dokážeme popasovat. Všechno bude záviset na naší aktuální formě a připravenosti,“ myslí si Kateřina Elhotová z pražského USK.   

Druhá osmička týmů odcestuje od začátku turnaje do španělské Valencie, kde se následně odehraje závěr turnaje od semifinále dál. Ve skupině A si k sobě domácí Španělky vybraly Slovensko a k nim byly přilosovány Švédky a Bělorusky. V „béčku“ zabojují Srbky, Italky, Černohorky a Řekyně.

„Zase budeme hrát proti Francii, navíc ve Francii, za což jsem ráda, takže s nimi změříme znovu sílu jako před dvěma lety. Tým bude lehce obměněný, takže je můžeme potrápit, i když budou favoriti. Naše skupina je suverénně nejtěžší, když tam přibylo silné Rusko, a Chorvatsko může být hodně nevyzpytatelné. Na EuroBasketu si ale nevybereme, a pokud chceme postoupit, tak se nemůžeme ohlížet na soupeře,“ podotýká Romana Hejdová, působící ve francouzském Nantes.