Opět „Ray“ Svoboda. Obrat z minus 19!

17.07.2016 - red
počet přečtení: 2099
vytvořeno 17.07.2016, upraveno 17.07.2016

DRUHÝ DUEL LVŮ NA ME U20 Svoboda za 3! Svoboda za 3! Svoboda za 3! Top skórer českého týmu na ME U20 Matěj Svoboda zkoncentroval všechny své tři trojky do stěžejního závěrečného úseku zápasu se Švédskem. Jeho 9 bodů za pouhých 80 vteřin poslalo lvy do vedení 62-53 a 2:40 do konce jim dalo klíčový náskok. Křídelník Nymburka s čítankovým vypouštením střel ala Ray Allen se v utkání dlouho držel zpátky, ale v posledních 5 minutách udeřil opět jako král – 12 body z posledních 19 svého týmu a také ze svých 22. S průměrem 25 bodů je aktuálně druhým střelcem celého šampionátu!

Hlavně však jeho produkce měla velkou váhu v opět těžkém zápase, který Češi obraceli z minus 19 bodů až k triumfu 67-61. Díky znovu výtečné třetí čtvrtině (21-8) s nulou v kolonce ztrát (soupeř 6) – po 9 ztracených míčích z první půle. Po prvopoločasovém manku 23-33 lvi druhý poločas (44-28) uřídili skvěle na pouhé 2 ztráty (po 23 v prvním utkání s Italy), s trojkami 22/8 a hlavně  - s opět účinným průběžným reagováním na hru soupeře, kterého tým postupně neutralizoval na pouhých 39 bodů za posledních 30 minut utkání.

To se přitom začalo odvíjet jako zlý sen. Švédové v nekonečné zóně s osobními prvky a hlavně s velkou aktivitou dlouho nutili Čechy, kteří příliš pomalu posouvali míč, jen do trojek z obou stran oblouku, jež navíc byly ve většině případů krátké a nedoprovázené útočným doskokem. Český tým vypadal zaskočen, pozdě se dostával k volným míčům, zaspával i na obranných doskocích a v měkké obraně téměř nepoužíval fauly.

Švédové vedeni svým dlouhorukým rozehrávačem tmavé pleti s ohromným výskokem Sheriffem Drammehem vypálili i díky brejkům už po 13 minutách do zdánlivě rozhodujícího náskoku 10-29.

I Češi se ale v nouzi chytili zónovou obranou, postupně víc a víc napadali švédskou zónu nájezdy a po 16 minutách se dostali možná k vůbec prvnímu shozu na podkošového hráče.

K tomu se chytili z trojek (po dvou do půle Kroutil a Chaloupka) a také přebíráním a výpomocemi stále lépe vychytávali obranu na ústředního a také jediného skutečně nebezpečného muže soupeřovy ofenzivy Drammeha (25).

Do půle stáhli manko na 10, když dočasně soupeře donutili jít i do osobní obrany, a velkolepě pak vlétli i do třetí čtvrtiny, kdy po trojkách Kroutila a Potočka za 3 minuty srovnali skore šňůrou 10-0.

Český tým přitvdil v obraně, Drammeh začal brát hru příliš na sebe i za cenu air ballů (ve vyrovnaném závěru mu navíc sudí písknuli za jasnou simulaci faulu ve cloně technickou chybu) a švédský celek najednou ztrácel půdu pod nohama. K tomu jej český tým zdvojováními v zóně nutil k chybám, precizně si hlídal vymezené území před nájezdy, odstavil protivníky až na výjimky od útočných doskoků a k tomu se přidávaly i nekteré skvělé individuální výkony.

O majiteli 22 bodů a 11 doskoků Svobodovi už řeč byla. Rozehrávač Půlpán sice zapsal jen 4 body, ale jeho 8 asistencí a především obrana na Drammeha a poměrně jisté řízení útoku měly v utkání velkou váhu. A ve druhém utkání opět o něco vyrostl guard Kroutil, který si v útoku dovolí hodně, a vedle nebezpečnosti zpoza oblouku (6/4 a celkem 14 bodů) je nečekaně účinný i na útočném doskoku (5) a ve vymezeném území. K tomu přidal 6 asistencí a také byl nejvíc v plusu (14).

Češi zápas zavřeli z trojek, kterých trefili za posledních 7 minut 5. A i když Drammeh v koncovce několika kouzelnickými zakončeními ještě držel malou švédskou naději, Puršlova trojka na 67-59 dala lvům 14 vteřin do konce už definitivu.

Lvy podržela 40 body lavička, deficit zpod koše (18-34) tým bohatě dorovnal z trojek (13 z 41 pokusů ku 4 soupeře), nakonec měl jen 11 ztrát a posbíral i 19 útočných doskoků.

Na závěr základní skupiny, již Češi už jistě vyhrají, Czudkovou družinu čeká zdánlivě nejslabší Belgie, jež dosud prohrála s Italy (o 25) i Švédy (o 7).