Ondřej za 18! Truchlící Blake. A 5 v čele!

17.12.2015 - red
počet přečtení: 1019
vytvořeno 17.12.2015, upraveno 17.12.2015

LEGIE V ZAHRANIČÍ Nejlepší zápis sezony a euforický duel Ondřeje Balvína, Tomáš Satoranský součástí neuvěřitelné houpačky v Malaze, nejsmutnější kariérní zápas Blakea Schilba, Adam Pecháček podílníkem na prodloužení nevídané situace na čele italské ligy, David Jelínek opět králem Wloclawku a Aleš Chán druhým mužem Welsu. Tyto, ale i mnohé další momenty propletly uplynulý týden českých legionářů v zahraničních ligových soutěžích.

Tomáš Satoranský (Barcelona)
Tradičně obrovskou a epickou bitvu v Malaze má za sebou po 10. dějství ACB Barcelona (9-1, stále se dělí s Realem o druhou bilanci za dosud bezchybnou Valencií), jež po ztrátě až 24bodového vedení ze závěru poločasu (23-47) musela v závěru dohánět tříbodové manko, aby ve finiši 6 body rozehrávače Arroya triumfovala 77-81.

Byl to v kulise 9600 fanoušků vskutku bláznivý zápas, jejž Barca málem ztratila z už prakticky neztratitelného trháku. Tomáš Satoranský v první čtvrtině pomohl 7 body k vedení o 12. Ve třetí čtvrtině střídal ze hry po 8 minutách, stále ještě za 14bodového náskoku. Jenže když si Arroyo už v 31. minutě udělal 4. faul, musel Čech zpět, nicméně Malaga již nešla zastavit. Satoranský 4. faul nabral ve 34. minutě a brzy nato šli domácí do vedení 68-65.

Do hry se pak vrátil Arroyo, který po trojce Doellmana na 75-75 poslal dvojkou hosty do vedení a poté už při taktických faulech domácích 4 šestkami rozhodl. Satoranský za 25 minut zapsal 9 bodů (z pole 7/4, s -16 nejhorší z týmu), 5 asistencí, 1 doskok, 1 zisk a 3F+.

Ondřej Balvín (Sevilla)
V obrovské euforii končila zápas s Badalonou v 10. kole ACB Sevilla (4-6, výhru za play-off), jež ještě na začátku 40. minuty doma ztrácela pět bodů, aby Bamforth neuvěřitelnou trojkou šest vteřin do konce srovnal, a prodloužení už patřilo jeho týmu. Na vítězství 106-101 se Ondřej Balvín před 4100 fanoušků podílel jako základní centr a především jako třetí střelec s 18 body (z pole 11/8, v +/- 0), což byl jeho druhý dvojciferný a také vůbec nejlepší zápis sezony. Navíc za 27 minut přidal i 8 doskoků a 1 zisk. Badalona zapsala neuvěřitelnou bilanci trojek – 49/20.

Luboš Bartoň (Barcelona B)
Druhou španělskou ligou se dál propadá Barcelona B (7-5), která si ve 12. kole dojela pro porážku 80-74 do Melilly. Opět nejvytíženější hráč týmu Luboš Bartoň za 30 minut zařídil 10 bodů (z pole 9/4), 13 doskoků, 1 asistenci i 3 zisky (zbytek týmu 1) a dosáhl sdílené nejvyšší užitečnosti z týmu hostů.

Jakub Kudláček (Clavijo)
Na bilanci 4-8 si ve druhé španělské lize polepšilo Clavijo, které ve 12. dějství urvalo výhru 74-77 v Palmě. Bohužel opět bez rozehrávače Jakuba Kudláčka.

Tomáš Hampl (Lleida)
Stejnou bilanci jako Clavijo má ve druhé španělské lize Lleida, jež ve 12. dějství podlehla doma Ourense 66-73. Tomáš Hampl pobyl ve hře 8 minut s 2 body (z pole 1/1), 2 doskoky, 1 asistencí, ale také se 4 fauly.

Šimon Puršl (El Olivar)
Už bezprostředně nad pásmem sestupu se pohybuje po 11. kole třetí španělské ligy Olivar (4-7), který v domácím prostředí nestačil na Granadu (79-89). Střídající Šimon Puršl za 18 minut stihl 11 bodů (z pole 7/4), 6 doskoků, 1 asistenci, 3 zisky i 4F+ a byl sdíleným nejužitečnějším hráčem týmu.

Jan Veselý (Fenerbahce)
Fenerbahce (7-3, sdílí vedení) v městském derby 10. kola turecké ligy jasně uspěl v hale posledního BBSK (67-90), kde Jan Veselý zaknihoval 9 bodů (z pole 8/2, TH 6/5), 10 doskoků, 5 asistencí a 2 bloky za 23 minut.

Blake Schilb (Galatasaray)
Zápas utopený v nejhlubším smutku má za sebou reprezentační křídelník Blake Schilb. Ten se před střetem 10. kola turecké ligy, v němž jeho Galatasaray (7-3, sdílené vedení) nastoupil na palubovce dalšího eurocupisty v Banvitu, dozvěděl, že ztratil bratra Tylera, který v 25 letech podlehl rakovině.

Podle serveru Eurohoops však nikomu v klubu před utkáním nic neoznámil, 32 minutami prohraného zápasu (82-75) se protloukl s 9 body (z pole 8/4), 6 doskoky a 3 asistencemi a až po poslední siréně si řekl o uvolnění, aby mohl odletět do Spojených států k poslednímu rozloučení s mladším sourozencem.

Pavel Pumprla (Charleroi)
Druhý celek belgické ligy Charleroi (8-2) ve svém desátém zápase doma o jediný bod (72-71) skolil Brusel, na čemž se Pavel Pumprla (z pole 3/0, TH 4/0) podílel 4 doskoky, 3F+, 1 asistencí a 1 ziskem za 19 minut.

Adam Pecháček (Reggio)
Reggio i po 11. kole italské ligy tvoří neuvěřitelný vedoucí kvintet (není v něm euroligové Sassari!) s bilancí 8-3. Pro osmou výhru (53-79) si dojelo do Brindisi, kde u toho 9 minut byl i střídající Adam Pecháček. Stihl 5 bodů (z pole 4/2, -1) a 1 asistenci.

Tomáš Kyzlink (Treviglio)
Další úspěch si ve své skupině druhé italské ligy připsalo Treviglio (5-7), jež uspělo v Terstu 64-68. Tomáš Kyzlink tentokrát odehrál jen 18 minut s 6 body (z pole 5/3), 2 doskoky a 1 ziskem.

David Jelínek (Wloclawek)
Wloclawek (8-3) ve svém 11. zápase polské ligy opět nabral vítězný kurz a po domácím triumfu nad Tarnobrzegem 86-81 sdílí druhou nej bilanci soutěže. David Jelínek vykroužil 22 bodů (z pole 15/9, +9), 6 doskoků, 2 asistence, 3F+ a 2 zisky za 31 minut a byl druhým nejužitečnějším z týmu. Navíc v čele tabulky střelců navýšil své vedení před Curtisem Millagem na 2,1 bodu (22,8).

Patrik Auda (Koszalin)
Koszalin (7-6) ve svém 12. zápase polské Tauron ligy padl v Gdyni 71-63, čemuž nezabránil ani Patrik Auda se svým tentokrát skromnějším výkonem. Za 29 minut opět jako střídající zaknihoval 6 bodů (z pole 10/2, -8), 8 doskoků, 1 asistenci a 5F+.

O utkání dál jeho tým uspěl v Tarnobrzegu 73-81, když český power forward vsítil za 23 minut 14 bodů (z pole 9/5, s +18 jasně nejlepší), přidal 7 doskoků, 1 asistenci a 2 zisky.

Aleš Chán (Wels)
Wels (6-11) v 17. kole rakouské ligy nenavázal na šňůru výher, když podlehl v Traiskirchenu 80-69. Aleš Chán jako hráč základu a druhý střelec i druhý nejužitečnější muž týmu zapsal 13 bodů (z pole 11/6), 10 doskoků a 1 asistenci za 31 minut.

Jan Kratochvíl a Filip Halada (Komárno)
Komárno (12-5) ve slovenské extralize přidalo domácí výhru nad Nitrou 91-62 a venkovní porážku v Levicích 89-87. Zatímco Jan Kratochvíl s Nitrou zaznamenal 12 bodů (z pole 8/5), 4 doskoky, 3 asistence a 3 zisky za 22 minut, Filip Halada neodehrál ani vteřinu. V Levicích už do hry zasáhl na 7 minut s jednou střelou a asistencí. Power forward Kratochvíl zvládl opět víc, když za 19 minut vedle 2 bodů (z pole 5/1) měl i 2 doskoky, 1 asistenci, 1 zisk a 3 bloky.