Objev detektivní kanceláře Dygrýn & Co.

28.06.2016 - red
počet přečtení: 1197
vytvořeno 28.06.2016, upraveno 28.06.2016

VIDEOHOVOR S ONDŘEJEM DYGRÝNEM Byť doma tohle léto vládnou Bo!!!, z mezinárodního pohledu je českou jedničkou ve hře 3x3 skvadra Streetsportline. Ta se v reprezentačním triku čerstvě kvalifikovala na zářijové mistrovství Evropy a třeba pár týdnů nazpátek ovládla i velký mezinárodní turnaj v dánském Odense, což jí vyneslo i postup na pražský podnik FIBA World Tour. A podle slov šéfa týmu to byla šichta nesmírných rozměrů.

„Stálo nás to hodně sil. Byl to velký mezinárodní tutnaj, na který jsme jeli 1300 kilometrů. V sobotu jsme hráli sedm zápasů, v neděli dalších pět. Všechno vypjaté, žádný slabý soupeř a odvezli jsme si odtamtud spoustu šrámů,“ vrátil se k dánské řeži Ondřej Dygrýn.

Ten poté kvůli nataženému stehennímu svalu musel vynechat i finálový turnaj české Chance 3x3 Tour, kam Streetsportline museli na poslední chvíli povolat jako náhradu Tomáše Vyorala.   

„Protože jsme už byli kvalifikovaní na World Tour a šlo nám tak „jen“ o body a prize money, šetřil jsem se radši na kvalifikaci o ME,“ řekl na adresu dalšího úspěšného turnaje, kde jeho sestava (dále Pavel Bosák, Jan Kratochvíl a Roman Zachrla) postoupila do semifinále a zajistila si tak účast na evropském šampionátu. Titulový duel z české Tour, kde Streetsportline nakonec podlehli Bo!!!, pak byl příjemným bonusem.
 


Ale zpět do Odense, což byl ohromný turnaj hraný ve speciálních podmínkách.

„My jsme za poslední měsíc objeli víc zemí, byli jsme i v Maďarsku nebo na Slovensku a všude byl úplně jiný metr rozhodčích. V Dánsku to bylo navíc specifické tím, že to byl jediný turnaj v Evropě, který patřil pod NBA Tour. Jde o otevřený mezinárodní challenger, kam se sjíždějí všichni mistři Skandinávie, reprezentace Dánska nebo Nizozemska a prakticky každý tým se tam kvalifikoval díky jinému turnaji,“ popisuje Dygrýn.

Další specialitou pak byla hra s míčem velikosti 7, neboť 3x3 se nyní v mužské kategorii hrává s velikostí 6, byť teď už s váhou sedmičky. „V Odense se navíc hrálo s přefouklým spaldingem a hlavně se nehrálo tak úplně na limit 12 vteřin - speaker vždy jen zahlásil posledních 5 vteřin útoku. Bylo to ale pro všechny stejné a my se s tím vypořádali nejlíp.“

První den turnaje se podle Dygrýna zapojilo do bojů 36 týmů, z nichž dál postupovaly jen dva. „My se mezi ně dostali a další den se začínalo ve 12 týmech, z nichž pouze vítěz postupoval na pražskou World Tour.“

Streetspotline to prý původně jeli do Dánska jen zkusit. „Já už usiluju o pražskou World Tour delší dobu a chtěli jsme si ji tak pojistit na několika frontách. Proto jsme si vybojovali i účast na finále maďarské Tour, která se stále hraje jako otevřená, a jako další možnost jsme si nechávali Prahu. Povedlo se to ale hned první cestou. Ještě jsme pak zvažovali i kvalifikaci do Lausanne nebo do Debrecínu, kde se letos turnaje World Tour uskuteční taky,“ neskrývá rostoucí ambice svého týmu Ondřej Dygrýn.

I on už naznal stále tíživější mezinárodní podmínky v trojkové hře, neumožňující ve většině zemí zahraničním týmům kvalifikaci na World Tour ze svých národních mistrovství.

„Nejdřív se začalo „zavírat“ Polsko, pak Rakousko, Německo a nově i my. Jediné otevřené tour, o kterých vím, jsou v Řecku, Maďarsku a Estonsku. Oficiálně to ale nikde není napsané, dostupnost informací je složitá, a musí se proto hodně brouzdat po internetu, protože není sranda to zjistit,“ upozorňuje na nutnost kvalitní investigace chytrý český chasník.

Jeho tým jen za letošek udělal solidní zkušenost s basketbalem 3x3 v různých destinacích. „Venku jsou jiní rozhodčí a třeba v Maďarsku jsme často hráli proti klukům ze zemí bývalé Jugoslávie, což byli všechno stokiloví chlapi. Spíš než namakní byli ale obtloustlí a hrálo se tak úplně jinak než v Dánsku. Je lepší zkusit si ty mezinárodní turnaje, než objíždět jen českou Tour. Tak jsme to dělali i my ještě před dvěma roky, ale pak jsme vyjeli ven a koukali, co se děje,“ přiznává šéf Streetsportline.

Ten už se teď může těšit na srpnový podnik World Tour na pražském Václaváku. „Díky účasti dvou českých týmů je šance na úspěch procentuálně vyšší. Bude to vyrovnané a hlavní bude, abychom byli připraveni na každý zápas. Nic se nesmí podcenit, jinak to může skončit prohrou, což jsme poznali i ve finále závěrečného turnaje letošní Chance Tour,“ lituje nadějně rozehraného zápasu o český titul.