Nový hvězdný kapitán už 2. týmu VTB ligy

25.10.2015 - red
počet přečtení: 1348
vytvořeno 25.10.2015, upraveno 05.11.2015

VTB ECHO Čert ví, zda to bylo perfektním závěrem mistrovství Evropy, nebo tím, že ve čtvrté sezoně v klubu už v týmové hierarchii vystoupal dostatečně vysoko, anebo tím, že už se v šestadvaceti velmi slušně zabydlel v elitním patře kontinentálního basketbalu. V každém případě suverenitu jeho výkonů v prvních týdnech sezony nejde přehlédnout – a ta z utkání proti Astaně v pátém duelu VTB ligy už musela uvádět v úžas nejednoho ze zhruba tisícovky fanoušků, kteří opět hojně zaplnili nymburské hlediště. Aktuální kapitán českých šampionů Vojtěch Hruban jim svou famózní trojkovou bilancí 6/4 a celkem 18 body rozhodně dával hodně důvodů k radosti.

Byl nejvíc z domácích v plusu (23) a k tomu i nejužitečnějším hráčem týmu, který se po skolení Astany (79-61) s bilancí 4-1 (z toho doma 4-0) senzačně dělí o druhé místo v soutěži, a to s Chimki a Nižným Novgorodem, který jako první v sezoně setnul boháče z CSKA, a poslal je až na dělené páté místo.

Reprezentační forward už na konci 15. minuty posadil do obruče svou třetí trojku a 11 body se nejvíc zasloužil o výborný start týmu i vedení 29-19. Vystoupil na hlavní podium, když týmu chyběli Benda, Welsch a nově i rozehrávající top skórer Dixon. Uvolňoval se ke střelám jako mazák a nebál se vzít si trojky, které jeho tým potřeboval proměnit. Za poslední 3 zápasy to má zpoza oblouku 18/14 a aktuálně už zapisuje 14 bodů za 24 minut, přičemž je 19. nejužitečnějším hráčem soutěže!

Astana, postrádající důležitého rozehrávače Johnsona, se sice i díky zónovému presinku, urvání volných míčů a také díky dvěma ztrátám nového nymburského playmakera Vilhjalmssona dostala do poločasu na dostřel a v nebezpečné vzdálenosti se držela ještě pět minut před koncem. Nymburk navíc měl na třech faulech už v půlce třetí čtvrtiny Hrubana i oba klíčové podkošové muže Vaughna s De Zeeuwem, který se tentokrát nedostával do snadných trojkových pozic (5/0 a nakonec jen 2 body).

Jenže tým se celý zápas mohl spolehnout na velmi pevnou obranu, která v rozhodující fázi utkání zavřela cestu k dalším průnikům těžko zastavitelného tanka Hayese, a když i jeho kolegové měli i zpod koše jen složitá zakončení a z dálky jim přestalo padat cokoli, otevřela se domácím v polovině závěrečného dějství široká alej k rozhodnému náskoku (71-55).

Velkou zásluhu na něm měly dvě tryskomyši Randle (18 bodů, 5 asistencí i doskoků) a Sant-Roos (9 bodů, 11 doskoků, 6 asistencí, 8F+), které neúnavně napadaly obranu Kazachů, a také power forward Vaughn (13 bodů), jenž řádil na útočném doskoku a nekompromisně dunkoval. 10 bodů nenápadně přidal i power forward Peterka.

Hosté měli pouhé dva opěrné hráče v Hayesovi (22, ale -25) a power forwardu Caner-Medleym (19+17 doskoků), kteří si vzali 33 z 66 střel soupeře. Ten sice byl lepší v produkci šestek (21/18 ku 13/8), ale Nymburk trumfoval 9 trojkami z 28 pokusů (Randle 7/3) proti bilanci hostů 19/3.

"Do každého dalšího zápasu jdeme s menším a menším počtem hráčů, ale ti, které stále máme zdravé, hrají hodně dobře. Z pohledu absencí přesto šlo o zatím nejtěžší zápas v soutěži, když jsme použili i našeho nového rozehrávače Vilhjalmssona," podotkl kouč Ronen Ginzburg k premiéře islandského reprezentanta ve VTB lize, již rámovalo dokonce 18 minut se 2 body a 4 asistencemi na 4 ztráty.

"Většinu zápasu jsme se mohli spolehnout na výbornou obranu, když jsme srazili útok Astany o 20 bodů z jejího dosavadního průměru," dodal ještě kormidelník.