Nová lvice Kia o svém divokém létě

06.06.2017 - red
počet přečtení: 1289
vytvořeno 06.06.2017, upraveno 06.06.2017

S ČESKOU REPREZENTANTKOU KIOU VAUGHN Svůj první duel u české reprezentace prožila pivotka Kia Vaughn v roli divačky. V Trutnově musela sledovat vysokou 22bodovou porážku lvic z rukou slovenského týmu. A protože sama po svém čerstvém příjezdu ještě nehrála, mohla vše hodnotit z většího odstupu.
 
„Přišlo mi, že nám trochu chyběl pohyb v útoku. A řada věcí, které jsme dělaly později, tam měla být už od začátku. Možná byla znát i únava,“ použila rodačka z newyorského Bronxu hned v první větě první osobu množného čísla, protože i na lavičce už se cítila jako součást týmu.   

Po zhlédnutí federálního derby také cítila, že tým by měl hrát víc dolů pod koš. „Doufejme, že moje přítomnost tomu napomůže. Taky bychom měly vytvářet víc pozic jedna pro druhou. Máme tu hodně střelců a často jsme stály jen po obvodu trojky. Potřebovaly bychom ale dát míč dovnitř a ven, aby střelkyně měly volněji a útok dostal větší plynulost. A v obraně bychom měly přidat na agresivitě.“

902Mjh.jpg

Třicetiletá hráčka se 193 centimetry výšky, která se stala vůbec první zahraniční posilou ženské reprezentace, dobře ví, kde by týmu pro blížící se evropský šampionát mohla nejvíc pomoct. „Budu prostě dělat to, co umím - agresivně bránit a v útoku chodit dovnitř, chtít míč pod košem, stavět dobré clony a hodně mluvit. Jednoduše dělat všechny ty malé věci, co nám chyběly v Trutnově,“ vypočítává Američanka s nyní již devítiletou zkušeností ze zámořské WNBA, která kvůli rychlosti hry předpokládá, že její zápasová komunikace se bude odehrávat výhradně v angličtině.  

K českému týmu se připojila až dva týdny před ME, neboť chtěla stihnout alespoň start sezony v WNBA, kde hájí barvy New York Liberty. V prvních pěti zápasech s bilancí 2-3 zapisovala 6,4 bodu a 4 doskoky za 20 minut.

„New York je můj domov,“ připomene Vaughn, v zimě vytrejdovaná do týmu Liberty z Washingtonu, proč měla zájem alespoň do pěti zápasů ligy zasáhnout ještě přes mistrovstvím Evropy. „Stejně jsem ale nemohla být na začátek kempu, když jsem dokončovala sezonu v Česku,“ dodá Vaughn, která v přípravě chyběla kouči Billu Laimbeerovi, legendárnímu „Zlému chlapci“ z Detroit Pistons (New York vede již pátou sezonu), stejně jako Epiphanny Prince, Amanda Zahui, Kiah Stokes a Shavonte Zellous, které působí v Rusku s Turecku.
 


Vzhledem k tomu, že guardka Prince reprezentuje Rusko, přišel teď New York na měsíc hned o dvě důležité hráčky. Liberty jsou jediným týmem 12členné WNBA (ta nabízí hráčkám platové bonusy, aby omezily svá zahraniční angažmá), který uvolní reprezentacím na Eurobasketu hned dvě své hráčky. Guardka Connecticutu Alex Bentley posílí Bělorusko a Courtney Vandersloot, hrající na stejné pozici v Chicagu, na ME nastoupí za Maďarsko.

New York, který loni jako vítěz Východní konference skončil ve druhém kole play-off a nepronikl tak do semifinále ligy, začal letošní sezonu podle české reprezentantky nevyrovnanými výkony se spoustou výkyvů.   

„Ještě chvíli potrvá vytvoření chemie a vystavění týmu kolem naší hlavní pivotky Tiny Charles. Beze mě a Epiphanny na tom teď bude družstvo víc pracovat a bude to ještě zajímavé. Hodně hráček se před sezonou vyměnilo a jakýkoli zápas můžeme vyhrát i prohrát. Pokud bychom využily naplno svůj potenciál, mohly bychom se probojovat až k titulu. Play-off to bude určitě, ale pokud nezvládneme doladit vše, co je třeba, tak to v něm nevidím na dlouhou cestu,“ říká Vaughn na adresu svého týmu.
 


Do New Yorku si prý ani nebrala „studijní materiál“ s akcemi českého týmu v útoku či obraně. „Je to pořád basket, v obraně musíte vědět, kam se pohnout. Všichni na celém světě používáme při clonách soupeře stejné věci a spíš tak jde o vytvoření týmové chemie a správné výpomoci. V WNBA je v tomhle směru větší problém kvůli maximálně třem vteřinám, které můžete zůstat ve vymezeném území, aniž byste někoho bránil. Musíte tak pořád vyšlapovat ven a uvnitř být jen se svou hráčkou. Nejde tak snadno vypomáhat. V evropském basketu je tohle mnohem snadnější, jde se usadit v „šestce“ a vypomáhat, jak chcete,“ usměje se pivotka.

Té se v Evropě rovněž líbí, že může uplatnit fyzičtější hru. „To v WNBA se všechno píská,“ podotýká opora euroligového ZVVZ USK Praha, kde působí už pět let.

Při zabudování do českého týmu nemá obavy ani o útok. „Jde hlavně o jiné „názvy“ akcí, než jsme měly v USK, většina signálů se ale bude podobat tomu, co používáme v klubu,“ upozorní pivotka na to, že v reprezentaci je řada hráček z týmu českého mistra a koučem lvic je asistent trenérky USK Ivan Beneš.

„Oproti sezoně s USK tu ale bude jedna změna – zatímco v klubu máme spoustu cizinek, tady budu jediná a spoluhráčky budu mít jen z Česka. Hra se ale bude podobat, jen ji budou provádět jiné hráčky. Musíme spolu hlavně hodně spolupracovat a pomáhat si.“

903MmF.jpg

Kiu Vaughn během dvou týdnů společné přípravy stihne tři zápasy, z nichž dva budou za zavřenými dveřmi. „Jakmile se naučím herní systémy, budu v pohodě. Signály a podobné věci vstřebávám poměrně rychle,“ říká hráčka, která zatím neví, jestli se na ni během ME přijede podívat i někdo z rodiny a blízkých.  

Několik přechodů z jednoho týmu do druhého, ze druhého do třetího a zase zpět během pouhých pár týdnů je prý schopná zvládnout jen díky výrazné schopnosti přizpůsobovat se okolnostem. Jinak by po dubnovém konci v USK nemohla už za pár týdnů nastupovat v WNBA za New York, za další dva týdny za českou reprezentaci na ME a vzápětí opět v zámoří.

„Je to pěkně divoké. Už jsem to říkala Iloně Burgrové, že holky se tu chystají už asi měsíc a já jsem teď přijela, opustila tým v New Yorku, ten bude měsíc beze mě a pak se do něj najednou zase vrátím. Musím ale dobře zapadnout tam i tady a budu se o to maximálně snažit,“ slibuje Vaughn.

Ta nedlouho po svém příjezdu do Česka ještě neměla detailní představu o možných cílech lvic pro ME. „Jisté ale je, že každý chce turnaj vyhrát. Doufám, že to dotáhneme až k titulu,“ směje se.