No.5 Hejdové ve Francii. Smlouva do Vánoc

26.10.2020 - red
počet přečtení: 126
vytvořeno 26.10.2020, upraveno 26.10.2020

AKTUÁLNĚ S KAPITÁNKOU LVIC Nové angažmá získala nedlouho po začátku sezony reprezentační kapitánka Romana Hejdová. Znovu se vrací do své oblíbené Francie, kde strávila předchozích sedm ligových ročníků. Nově bude hájit barvy celku BLMA, působícího ve městě Montpellier. V novém působišti už zvládla první zápas a hned pomohla k výhře nad Nantes 62-60.

„Vlastně jsem utekla před nouzovým stavem v Česku do Francie. Situace s covidem tu není ještě tak špatná jako u nás. Doteď jsem byla v Brně, trénovala jsem se Žabinami, jak s kondičním trenérem, tak i basket, dokud to šlo, za což jsem jim moc vděčná. Bylo super, že mi to umožnili. Čekala jsem na angažmá, které bude pro mě zajímavé. Současná doba je tak zvláštní, že by mi ani tolik nevadilo, kdyby to nevyšlo. Teď už nejde tolik o sport, ale o to, abychom tu pandemii nějak zvládli. Smlouvu mám do Vánoc, tak uvidíme, jestli se vůbec tou dobou bude hrát,“ hodnotí situaci dvaatřicetiletá křídelnice.

Hejdová předchozí dvě sezony strávila v Basket Landes a podle původního plánu tam měla naskočit i do tohoto ročníku, pak se však situace změnila.

2431MmV.jpg

„Vrátila se tam Valériane Vukosavljevič, která nezůstala v USK, a tým dal přednost francouzské reprezentantce, což jsem úplně chápala. Spolupráce už byla domluvená, ale pak jsme jí utnuli, a proto jsem najednou neměla angažmá,“ vysvětluje rodačka z Brna.

Tým BLMA je pro Hejdovou už pátým v nejvyšší francouzské soutěži a sama přiznává, že se jí líbilo vrátit se alespoň částečně do známého prostředí.

„Otevřená jsem byla všem nabídkám a bylo jich několik, ale agent je Francouz, takže má ve Francii nejlepší kontakty, a i proto to tak dopadlo. Člověk teď nemůže vůbec vědět, jestli se ligové soutěže budou hrát a jestli se dohrají. Za osm let znám dobře ligu, mám tady hodně kamarádek, takže je to nakonec dobrá varianta,“ pochvaluje si.

V minulých týdnech ale Hejdová strávila hodně času s trenérem Viktorem Prušou a týmem Žabin, kde by zřejmě chtěla svou bohatou kariéru zakončit.

„Kdyby byla možnost, tak bych hrozně ráda ukončila kariéru v Brně ještě pod vedením, které tam teď je. V Žabinách je mladé vedení, dělají to opravdu skvěle a dávají šanci mladým hráčkám. Žabiny jsou taková moje srdcovka. Líbí se mi jejich koncept a mladým hráčkám bych tam mohla předávat zkušenosti,“ dívá se do budoucnosti.

Hejdová se jen o pár týdnů minula v Montpellieru s reprezentační spoluhráčkou Alenou Hanušovou, která ale Francii vyměnila za turecký Elazig.

„Ve Francii jsou velké omezení na cizinky, takže i Alča měla smlouvu do Vánoc, než se vrátí Američanky. Montpellier patří mezi špičkové francouzské týmy už delší dobu, jsou tady zvučná jména, a i pro Alču byl krátký pobyt tady dobrá zkušenost. Jsem moc ráda, že jsem tady, i když covidové restrikce jsou tady taky velké. Nesmíme po setmění vycházet z domu, ale není tady zatím situace jako v Česku. Liga je hodně bláznivá, testuje se každý týden a hodně se kvůli týmům v karanténě odkládají zápasy. Teď v posledním kole se odehrála polovina zápasů,“ popisuje situaci Hejdová.

Ta už v sobotu naskočila do prvního zápasu a k výhře nad Nantes pomohla za osmadvacet minut dvěma body a čtyřmi doskoky.

Už za necelé dva týdny ale čeká Hejdovou znovu role kapitánky českého národního týmu, který povede do uzavřené „bubliny“ v Lotyšsku k zápasům proti Dánsku a Itálii.

„Připadá mi zvláštní, že FIBA pořád pokračuje v takovém nastavení, i když je situace v celé Evropě hrozná. V Česku týmy nebudou vlastně měsíc trénovat, což je možná i trochu hazardování se zdravím hráček. Nevím, jestli FIBA bere v potaz tyto restrikce v jednotlivých zemích. Sama jsem zvědavá, jak to bude vypadat. Já jsem včera teprve odehrála první zápas a od nás jediné holky, které stabilně hrají, jsou Julča Reisingerová a Alča Hanušová. Zbytek holek ani nemůže pořádně trénovat a je to spíš smutné,“ uvažuje nahlas.