"Nevím, jestli by si Izrael vzal Čechy"

21.12.2015 - red
počet přečtení: 1059
vytvořeno 21.12.2015, upraveno 21.12.2015

FIBA rozhodla. Eurobasket 2017 bude následovat ten letošní a základní skupiny budou rozděleny do čtyř pořadatelských zemí napříč starým kontinentem. A vlastně ještě o kousek dál. Evropská basketbalová špička se za dva roky sejde ve Finsku, Turecku, Rumunsku a - Izraeli.

A právě Izrael se pro Českou republiku jeví jako velmi zajímavá volba. Uznávaný izraelský odborník Ronen Ginzburg dovedl reprezentaci lvů na letošním šampionátu k historickému úspěchu v podobě 7. místa. "Před volbou se mnou Izraelci mluvili. Snažili se Českou republiku i ostatní země získat na svou stranu. To pro ně bylo velmi důležité," popisoval trenér, který aktuálně vede ČEZ Basketball Nymburk.

"Aréna Maccabi v Tel Avivu a také tréninková hala jsou skvělé. Izraelská federace poukazovala na  úspěchy svých národních týmů, které nechyběly na Eurobasketu v posledních 30 nebo 40 letech, ale nikdy šampionát nehostily. Izrael je basketbalová země, lidé tam basketbal milují a věřím, že na všechny zápasy bude plno. V září je tam navíc počasí jako v létě. Lidé si mohou užít atmosféru a pláže v Tel Avivu včetně nočního života. Pomohl také úspěch Maccabi Tel Aviv. Všechno dohromady bylo klíčové pro volbu," vypočítává Ginzburg.

263M2J.jpg

Při volbě hrálo velkou roli také zásadní aktuální téma, se kterým má Izrael bohaté zkušenosti. "Myslím, že hodně lidí hlasovalo pro Izrael i kvůli bezpečnosti, ale jak víte, dnes není žádná bezpečná země. Bezpečnost přesto bude na té nejvyšší úrovni," věří Ginzburg, že Izrael jeden z nejdůležitějších aspektů organizace zvládne.

"Nevíte, kdo bude za dva roky trenérem českého nebo izraelského týmu. Bylo by ale dobré, kdyby se oba celky potkaly," myslí už dva roky dopředu Ginzburg. Český tým se totiž díky sedmému místu na Eurobasketu 2015 kvalifikoval nejen do olympijské kvalifikace, ale zároveň i na příští šampionát. A jak by to mohlo vypadat, kdyby si organizátor mohl opět vybrat partnera do "své" základní skupiny?

"Bylo by hezké, kdyby si Izraelci vybrali za partnera český tým. Nejsem si ale jistý tím, že to udělají, protože my jsme silný tým a nikdo nechce za soupeře silného protivníka," směje se Ginzburg.

Toho volba Izraele jako jednoho z pořadatelů logicky potěšila: "Pro mě je to něco speciálního. V Lotyšsku byla skvělá atmosféra, ale věřím, že v Izraeli to může být ještě lepší. Je to poprvé, co bude moje země Eurobasket hostit.“

To ale přijde až za dva roky. Do té doby na lvy čeká ještě zlatý hřeb nově přicházejícího roku 2016 – červencová olympijská kvalifikace o Hry v Riu.