Nejlepší Tour Evropy pro Humpolec

23.07.2018 - red
počet přečtení: 769
vytvořeno 23.07.2018, upraveno 23.07.2018

UDÁLOST 3X3 Finálový turnaj Chance 3x3 Tour a Central European Tour na pražské Letné ovládl nejlepší český tým letošní sezony Humpolec Bernard. Ve finálové bitvě složil brněnského rivala Mach1nes (21-16), ten však i tak doprovodí Humpolec a také český reprezentační tým Marienbad na turnaj prestižní série FIBA World Tour, který se hraje v Praze 4. a 5. srpna.

Na Letné si to v nových kulisách pro 3x3 mělo rozdat v osmi skupinách celkem 32 týmů, nicméně ve skupině A dva celky nedorazily a favorizovaný Humpolec (Roman Zachrla, Ondřej Dygrýn, Vladimír Sismilich a Ondřej Šiška) se tak utkal s Mach1nes (Michal Šmíd, Filip Šmíd, Gianluca Prošek a Zurab Kereselidze) rovnou o první místo ve skupině a nasazení pro play-off.

Už v osmifinálovém souboji ma sebe narazily dva reprezentační týmy: Marienbad (Vojtěch Rudický, Jan Tomanec, Jiří Dedek a Marek Sehnal) a Dirty Cooking (Roman Radovskii, Michal Weiss, Daniel Zach a Filip Novotný). Rozhodnout muselo až prodloužení, v němž Zach divokou trojku poslal dál Dirty Cooking.

1436MWN.jpg

Parádní bylo i osmifinále mezi Mach1nes a vládcem letošní Chance 3x3 Tour BO!!! Turzemák. BO vedli 10-2 a potom ještě 18-12, ale závěr zápasu jim vůbec nevyšel a prohráli 18-20. Mach1nes pak prošli do finále přes černohorský Ralja Intergalactic (11-10) a Dirty Cooking (13-11). Humpolec si v play-off poradil s Varšavou 22-7, s ControlTec 14-9 a v semifinále se slovenským Letným Vánkom 21-10. V zápase o třetí místo Dirty Cookig zničili Letný Vánok 22-11.

Brněnské finále mělo jasného favorita a Humpolec od začátku svou roli potvrzoval. Vedl 7-2, Mach1nes se sice z 11-5 dotáhli ještě na 12-10, ale po úniku Humpolce na 18-13 už bylo rozhodnuto.

„Nás trochu rozhodilo, že jsme první den odehráli jen duel s Mach1nes a další dva týmy nedorazily, takže jsme sice nebyli v tom sobotním vedru dlouho na kurtu, ale zase nám chyběl zápasový rytmus. V neděli jsme odehráli čtyři zápasy, což už bylo trochu náročnější, a hlavně byly mezi zápasy dlouhé pauzy, takže jsme se museli zase znovu rozcvičovat. I tak jsme to zvládli a jsme moc rádi za výhru. Díky tomu, že jsme si už postup na World Tour v Praze zajistili, se tam dostali i naši tréninkoví partneři Mach1nes, což nás těší. Příští týden odlétáme do Japonska na první turnaj World Tour, tak snad se nám bude dařit jako v celé sezoně,“ doufá Ondřej Dygrýn z týmu Humpolec Bernard.

1437MTh.jpg

V konkurenci 10 týmů v ženské kategorii si pro finálové vítězství 8-7 nad VVA došly Postoloprty, hrající v sestavě Michaela Uhrová, Kateřina Novotná, Andrea Ovsíková a Tereza Vorlová. VVA byly ve složení Pamela Effangová, Petra Pospíšilová, Tereza Kracíková a Tereza Motyčáková. Třetí skončil francouzský Tem Lion, který přehrál polský Frankivisk 18-7.

„Ženský turnaj byl velmi kvalitně obsazen. Objevily se tam nějaké nové hráčky včetně týmu, jehož členky před pár dny vyhrály evropský šampionát U20 v pětkovém basketbalu. Ty pomohly zvednout kvalitu a věřím, že budou na Tour pokračovat i v budoucnu. Povedlo se i zahraniční obsazení, dorazil skoro celý národní tým Slovenska, celek z Ukrajiny, z Francie. Škoda, že nedorazily hráčky z Polska. Bylo super, že na rozdíl od jiných turnajů bylo dost účastníků, takže se hrálo hodně zápasů. Skvěle zahrály holky z VVA, které prošly přes Francouzky až do finále,“ hodnotila členka vítězných Postoloprt a jedna z organizátorek turnaje Michaela Uhrová.

Podle vedoucího mužských reprezentací Michala Kruka měl premiérový ročník Central European Tour, sdružující český, slovenský a polský basketbal 3x3, velký úspěch. „Na CET se nám schází pozitivní ohlasy nejenom z Evropy, ale i z celého světa. Rozhodně jsme měli nejlépe organizované turnaje v Evropě. Pro příští rok chceme CET minimálně udržet a uvažujeme o připojení Vídně a několika dalších rakouských a maďarských měst.“

Nations League U23 bez postupu

Na Letné se v pátek a v neděli uskutečnily i dva trojkové turnaje mezinárodního seriálu Nations League do 23 let, kde se však nedařilo domácím reprezentacím. Mužský i ženský tým v obou kláních nepostoupil ani ze základní skupiny.

1438OWU.jpg

Ženy v sestavě Alžběta Levínská, Kamila Hošková, Mariana Opočenská a Sára Krumpholcová první den padly v těžké skupině s pozdějšími finalisty Ruskem (9-16) a Francií (8-18), jež doma ovládla první dva turnaje série. Francouzky ve finále přehrály Rusko 20-12, o třetí příčku se podělily Nizozemky a Maďarky.

Muži, hrající ve čtveřici Daniel Zach, Filip Novotný, Michal Weiss a Vojtěch Rudický, měli v prvním turnaji rovněž těžký los, když se dostali do skupiny A s Ukrajinou a Francií. Francouzi byli na prvních dvou zastávkách vítězní a druzí, Ukrajinci obsadili druhou a třetí příčku. Oba zápasy s českým týmem skončily před časovým limitem a stejně vysokou porážkou lvů 13-21. I v tomto případě se Ukrajinci i Francouzi probili až do finále, v němž Ukrajina oplatila Francii porážku ze skupiny (21-15). Třetí místo si podělili postupující z druhé skupiny Nizozemci a Rusové.

„Věděli jsme, že nás čekají velmi těžcí soupeři, bohužel se nám nepovedl vstup do zápasu, a to si proti takovým týmům nemůžeme dovolit. V průběhu obou zápasů nás navíc potkaly výpadky v útoku, a jak Francouzi, tak Ukrajinci toho beze zbytku využili,“ podotkl Vojtěch Rudický.

Jeho tým nepostoupil ze skupiny ani v nedělním turnaji, kdy alespoň urval jednu výhru. S Ukrajinou padl 10-18, Nizozemce po velkém boji skolil 18-16. V posledním zápase skupiny ale Nizozemci porazili Ukrajinu 17-11 a na skore oba týmy Čechy přeskočily. Turnaj vyhráli Francouzi po finálovém vítězství nad Ruskem 17-13.

„Průběh neděle byl pro nás hodně zajímavý, jelikož jsme měli ve hře spoustu týmů. Vůbec jsme nečekali, že Dirty Cooking, tedy prakticky národní tým U23, porazí se štěstím Marienbad ve finálovém turnaji Chance 3x3 Tour a na tým U23 tak vyjde působení ve dvou turnajích. Kluci Dirty Cooking hráli chvíli před svým semifinále klíčový zápase ve skupině na Nations League a na semifinálový zápas prostě už neměli síly. Jinak jsem s působením reprezentačních týmů velmi spokojen, i osmnáctka odehrála dobrý turnaj na to, že jsme se dávali dohromady až docela nedávno v Poděbradech. Reprezentační výběry ve středu odjíždějí na soustředění do polských Katovic a připravují se na turnaj World Tour v Praze, kde můžou být v základní skupině až čtyři české týmy,“ pochvaloval si Michal Kruk.

Dívkám se v neděli nedařilo ani v jednom z duelů střelecky a nedokázaly tak vybojovat ze čtyř duelů ani jednu výhru. Stejně jako v pátek nestačil český tým na Francii (8-16), pak dlouho bojoval o postup s Maďarskem, ale podlehl 10-12. Turnaj vyhrály stejně jako v pátek Francouzky, když ve finále přehrály Ukrajinu hladce 18-4.

„Z našeho výkonu jsem trochu zklamaná. Některé hráčky nebojovaly tak, jak bych očekávala. Nejlepší zápas jsme sehrály v neděli proti Francii, ale pak jsme proti Maďarkám nezahrály dobře, i když jsme se vrátily do zápasu a bojovaly o výhru. Myslím, že jsme mohly vyhrát alespoň nějaký zápas. Na druhou stranu jsme měly ve skupině dvakrát Francii, která oba turnaje hladce vyhrála, je teď jedničkou v Nations League a pravděpodobně si zajistí postup na finálový turnaj. Ještě nás čekají dva turnaje v maďarském Debrecínu. Uvidíme, v jaké sestavě tam pojedeme. Pravděpodobně využiji to, že mohu ještě jednu hráčku vyměnit,“ shrnula vedoucí ženských reprezentací Michaela Uhrová.