Nájezdník Satoranský s TCH i akcí v TOP 7

03.12.2015 - red
počet přečtení: 1033
vytvořeno 03.12.2015, upraveno 03.12.2015

LEGIE V ZAHRANIČÍ Na události bohatý zápas ACB má za sebou Tomáš Satoranský, který se stejně jako Patrik Auda v Polsku dostal do TOP akcí kola. Auda navíc ve Zhořelci zazářil double-doublem a stejně jako Aleš Chán v Rakousku byl nejužitečnějším hráčem týmu. David Jelínek se stále vyhřívá na výsluní polské ligy, jíž stále těsně vládne jako top skórer, a jeho Wloclawek navíc v tabulce drží druhou nejlepší bilanci. Ondřej Balvín se zaskvěl jako druhý nejužitečnější hráč Sevilly, jež už jen o výhru zaostává za play-off. Blake Schilb vede tureckou ligu, Tomáš Hampl porazil Luboše Bartoně, Pavel Pumprla vypadl z poháru a Jan Veselý nasbíral na Besiktasi 5 faulů za 10 minut. To je letmý výčet hlavních událostí z posledního dění na zahraničních palubovkách, po nichž dupou boty zdejších rodáků.

Tomáš Satoranský (Barcelona)
Druhá Barcelona (7-1) zvládla domácí duel 8. kola ACB s Fuenlabradou (76-65), a to hodně díky svému základnímu rozehrávači Tomáši Satoranskému. Ten zápas otevřel 5 body, za stavu 14-6 jich nastřílel 7 a do poločasu (37-31) měl na kontě už 9 bodů při střelbě 6/4 a k tomu 4 asistence. Utkání tak zahájil zcela jinak, než pár dní předtím euroligový duel v Zieloně Goře, kde si vše nechal až na rozhodnou třetí čtvrtinu.

Ve třetí desítce s Fuenlabradou ale naplno poznal vrtkavost sportovního štěstí. Hned v jejím úvodu parádním dunkem po úniku po zadní lajně, který se stal číslem 4 v TOP 7 kola, navýšil své skore už na 11 bodů, aby si hned vzápětí proti unikajícímu soupeři udělal třetí faul. Ihned poté najel v přechodové fázi do koše, už už se chystal zakončit, ale byl zatažen soupeřem a dvojtakt ve ztížené pozici neproměnil. Při návratu do obrany faul důrazně reklamoval u sudích a v 23. minutě inkasoval možná svou první technickou chybu v barcelonském angažmá. Za jen střídmého protestního pískání z hlediště (na arbitry) zaplněného 4600 diváků následovalo vystřídání a čekání na poslední šanci se čtyřmi fauly u pasu.

Barca byla místy laxnější na obranném doskoku, ale vždy si dokázala pomoct i ne právě snadnými trojkovými projektily. Druhá vlna pak utrhla skore až na 56-43 12 minut do konce.

Na startu čtvrté čtvrtiny dostal Satoranský možnost restartu, kterou využil naplno. Hrál až do konce a s podporou trojek kapitána Navarra dokormidloval tým k výhře. Zápas zavřel jako třetí střelec na 11 bodech (z pole 10/5, s +13 třetí nejlepší), 3 doskocích, 4 asistencích a 3F+ za 25 minut.

Ondřej Balvín (Sevilla)
Sevilla (3-5) v 8. kole ACB splnila úspěšně misi na palubovce posledního San Sebastianu (68-76) a dělí se už o 11. příčku. Centr Balvín jako tradiční člen základu zaknihoval 9 bodů (z pole 5/4, s +17 druhý nejlepší), 5 doskoků, 2 asistence, 3 zisky a 3F+ za 22 minut, což mu vyneslo druhou nejvyšší užitečnost z týmu.

Luboš Bartoň (Barcelona B)
Barca B (7-3) zaznamenala v 10. dějství druhé španělské ligy senzační porážku 77-71 v Lleidě. Luboš Bartoň, který změnil číslo dresu z 1 na 11, jako člen základu vsítil 10 bodů (z pole 12/4), k nimž za 31 minut přihodil 8 doskoků, 2 zisky a 2F+.

Jakub Kudláček (Clavijo)
V 10. kole druhé španělské ligy se nedařilo ani Claviju (3-7), jež padlo v La Coruni 95-83. Týmu stále chyběl rozehrávač Kudláček, jejž podle lokálních médií trápí problémy s chrupavkou v kolenu, a možná bude muset podstoupit operaci.

Tomáš Hampl (Lleida)
Dílčí radost z vítězství prožil v 10. kole druhé španělské ligy Tomáš Hampl z Lleidy (3-7). Jeho tým složila Barcu B, leč pivot jako střídající pobyl ve hře jen 9 minut, v nichž neskóroval (z pole 2/0). Zapsal jen jeden zisk a limitovaly jej 3 fauly.

Šimon Puršl (El Olivar)
Olivar (4-5)  si v 9. kole třetí španělské ligy polepšil výhrou 75-80 na palubovce Cambadosu, kde však základní forward Šimon Puršl za 10 minut neskóroval (z pole 2/0), a do statistik zapsal jen 4 doskoky.

Jan Veselý (Fenerbahce)
Třetí tým tabulky turecké ligy Fenerbahce (5-3) zaknihoval v 8. kole venkovní vítězství v derby na Besiktasi 76-91, i když postrádal centra Udoha a rozehrávače Sloukase a Hickmana. Jan Veselý nezažil dobrý zápas, neboť se vyfauloval za pouhých 10 minut ve hře. Přesto stihl 9 bodů (z pole 4/3), 4 doskoky a 1 zisk.

Blake Schilb (Galatasaray)
Galatasaray (6-2), jenž vede tureckou ligu spolu s Izmirem, v 8. dějství složil doma Konyaspor 78-65, za 11bodového příspěvku (z pole 5/4) Blakea Schilba, který za 24 minut přiložil i 8 doskoků a 4 asistence.

Pavel Pumprla (Charleroi)
V Belgii bylo na programu čtvrtfinále domácího poháru, hraného systémem doma - venku. Charleroi dvojzápas s Monsem přinesl zklamání, neboť po venkovní porážce 80-68 doma zvítězilo jen 67-61 a do semifinále tak nepostoupilo. Pavel Pumprla v prvním utkání zasíťoval 9 bodů (z pole 6/3), 1 doskok, 4F+, 1 asistenci, 1 zisk a 1 blok za 21 minut. V odvetě hrané hned další sen si pohoršil na 1 bod (z pole 3/0) za 11 minut.

Adam Pecháček (Reggio)
Reggio (6-3) v 9. kole italské ligy urvalo těsné vítězství 77-80 v Pistoie a s dalšími 5 celky se dělí o druhou bilanci soutěže! Adam Pecháček pobyl na palubovce jednu minutu s 2 body (z pole 2/1, +3) a 1 doskokem.

Tomáš Kyzlink (Treviglio)
Desáté kolo druhé italské ligy nepřineslo radost Trevigliu (3-7), jež si ve východní skupině přivezlo porážku 87-72 z Imoly. Tomáš Kyzlink za 34 minut vyprodukoval 13 bodů (z pole 9/3), 4 doskoky, 2 asistence a 1 zisk.

David Jelínek (Wloclawek)
Wloclawek (7-2) je stále na vlně, v posledních dnech si připsal hned dvě vítězství a dělí se o druhou bilanci polské ligy. Ve Štětíně uspěl 54-69 a doma se Starogardem Gdaňskim 84-69. David Jelínek byl ve Štětíně i s 13 body (z pole 10/5, +7) top skórerem týmu, za 29 minut měl i 10 doskoků, 3 asistence a 4F+, což mu vyneslo nejvyšší užitečnost ze sestavy Wloclawku.

Reprezentační shooting guard byl s 18 body (z pole 15/7, +17) nejlepším střelcem vzápětí i doma, kde za 30 minut také dvakrát doskočil, jednou asistoval, získal 2 míče a 3F+. Jeho náskok v čele pořadí top skórerů soutěže se po posledních zápasech smrskl na bod, když jeho průměr 23,1 už mocně stíhá Curtis Millage z Ostrowa Wielkopolskiho (22).

Patrik Auda (Koszalin)
Krutých pět dní zažili v polské Tauron lize hráči Koszalinu (5-5, osmé místo), kteří padli ve Zhořelci (85-78) i Sopotech (65-62). Patrik Auda ovšem ve Zhořelci dělal pro odvrácení porážky možné i nemožné – jako střídající natočil přes 35 minut, byl druhým střelce s 23 body (z pole 17/10, +4) a také nejužitečnějším hráčem hostů. Zapsal 12 doskoků, 1 asistenci i 2 zisky.

V Sopotech – opět jako střídající - už podal o něco skromnější 21minutový výkon (12 bodů, z pole 7/4, -8, 4 doskoky, 4F+, 2 zisky a 1 blok), zato se díky svému tip dunku stal číslem 4 v TOP 10 akcí osmého kola.

Aleš Chán (Wels)
Wels (4-10) se po 14. kole a domácí porážce s Grazem 74-97 vrátil na samý chvost rakouské Admiral bundesligy. Střídající Aleš Chán před 650 diváků zasíťoval při bezchybné střelbě z pole 7/7 17 bodů a byl tak druhým střelcem týmu. Za 17 minut přidal i 5 doskoků a stal se nejužitečnějším hráčem domácích.