Mladým lvům vyhasla ofenziva

07.08.2021 - red
počet přečtení: 902
vytvořeno 07.08.2021, upraveno 07.08.2021

Reprezentanti do 18 let na European Challengeru v Turecku nedotáhli velmi slibně rozehraný duel s Poláky a v koncovce padli 63-65, což vyznačilo jejich třetí porážku na turnaji. Jejím stínem je zranění jednoho z nejlepších střelců týmu Matěje Dáni, který musel deset sekund před závěrečným klaksonem opustit hrací plochu jen s dopomocí, zřejmě s pohmožděným kolenem. Utkání se hrálo více než dvě a půl hodiny, neboť muselo být po první čtvrtině na dlouho přerušeno pro déšť. Český celek turnaj uzavře v neděli od 20 hodin utkáním se Slovinci.

Češi většinu první půle mírně vedli, když si pohlednými kombinacemi, útočným doskokem, hrou do koše a těžením ze spousty polských ztrát (10 v první čtvrtině a 15 za poločas) řekli po dvaceti minutách o náskok 40-31, s 16 body Jakuba Nečase a deseti Ondřeje Hustáka, přičemž o celou produkci se zasloužili hráči základní pětky. Postupně se zlepšovala i trojková úspěšnost a tým dokázal vykrýt i manko na doskoku, kde Poláci úřadovali díky výškové převaze pod košem.

Třetí čtvrtinu zahájili mladí lvi ještě lépe a po trojkách Adama Hustáka a v tomto dějství produktivního Dáni vyskočili do trháku 46-31. Jenže pak svěřence Luboše Bartoně začala trápit polská zónová obrana, nedařilo se dostávat míč pod koš, trojky přestaly nacházet cíl a český tým se nedostával ani k útočným doskokům.

A soupeř - sycen úspěšnou defenzivou - z trojek, zpod koše i z útočných doskoků pomalu krájel bodové manko. Vrchol lvího zmaru nastal v poslední čtvrtině, kdy tým i kvůli ztrátám v protiútocích prvních osm minut neskóroval, a soupeř otočil na 63-57. Trojka Ondřeje Švece ještě vykřesala naději a po neúspěšných útocích Poláků Lukáš Olbort deset sekund do konce dvěma šestkami srovnal na 63-63. Soupeř však po timeoutu snadnou kombinací pod koš rozhodl a poslední akce lvů skončila ztrátou po výhozu z autu. Jejich ofenzivní účet tak v poslední čtvrtině vykázal jen velmi skromných 6 bodů.

Střeleckými lídry týmu byli Nečas (19+9 doskoků), Dáňa (15) a Ondřej Husták (10). Lvi o něco méně ztráceli (14-20), ale propadli na doskoku (31-49) a jen sedmi body jim vypomohla lavička, což byl oproti 27 bodům náhradníků soupeře nemalý rozdíl.