Micič v Kolíně korunoval kariérní sezonu!

31.05.2021 - red
počet přečtení: 130
vytvořeno 31.05.2021, upraveno 31.05.2021

ECHO FINAL FOUR EUROLIGY Efes Istanbul se vůbec poprvé stal šampionem Euroligy, když ve finále v Kolíně nad Rýnem (hráno bez diváků) zdolal Barcelonu 86-81 a vynahradil si tak ztracené finále z roku 2019 i nedohrání minulé sezony, kdy v době ukončení soutěži kraloval. Všichni hráči týmu získali svůj premiérový titul, což platí i o kouči Erginu Atamanovi, jenž slaví euroligové prvenství jako první v Turecku narozený trenér.

Neúspěšní Katalánci, vítězové základní části, zapsali svůj už sedmý finálový duel v éře turnajů Final Four. Nevyužili šanci na první trofej od roku 2010 a celkem třetí ve svých dějinách.

Třetí skončil Milán (vedený legendou Ettorem Messinou), který byl ve svém prvním Final Four od roku 1992. V utkání o bronz přemohl CSKA Moskva 83-73.

Ve finále začala lépe Barca, ale její vedení 25-15 po 12 minutách se začalo rychle drolit a Efes díky své nesmlouvavé obraně a agresivnímu doskoku otočil ještě před poločasem na 29-36 a po změně stran navýšil svůj náskok až na 41-52. Soupeř se ještě dostal pět minut před koncem na remízu, ale závěr pro Efes ovládl srbský rozehrávač, MVP Final Four a MVP celé sezony Vasilije Micič, hvězda MS U19 z Prahy z roku 2013.

Pro vítěze zajistil 25 bodů, Larkin přidal 21 (TH 12/12 z 10f+) a Sanli 12. Za Barcu odpovídali Higgins (23), Kuric (18), Davies (17+11 doskoků) a Mirotič (11). Jen bod za 13 minut stihl Pau Gasol, bez bodu za 17 minut skončil rozehrávač Calathes, hrající kvůli zranění kotníku ze semifinále s velkým sebezapřením. Efes víc vytěžil z šestek (35/30 - 29/23) a přesnějších dvojek, čím nahrazoval manko na útočném doskoku (8-19).

”Prohráli jsme kvůli drobnostem - minuli jsme několik snadných situací zpod koše a udělali jsme taky řadu chyb (14 ztrát),” litoval kouč FCB Jasikevičius.

Vítězný protějšek Ataman, jemuž hned po finále telefonicky gratuloval turecký prezident Erdogan, si pochvaloval efekt dlouhodobé práce. ”Tenhle tým jsme postavili před třemi roky a od té doby jsme nejúspěšnější tým Euroligy. Poslední dva roky už jsme mluvili o tom, že bychom ji mohli vyhrát. Hráčům dáváme ve hře určitou svobodu, ale vždy to je v rámci systému, protože Euroligu nejde vyhrát se streetballem.”

Efes v semifinále skolil CSKA (89-86) a oplatil mu tak finálovou porážku z roku 2019. Vedl až 69-48, než soupeř zahájil závěrečnou stíhačku a minutu do konce snížil na 86-87. CSKA ale poté nevyužil dvě zakončení, Larkin zvýšil vedení Efesu na dva body, načež Clyburn minul trojku na výhru. Efes si opět víc pomohl z šestek (23 ku 15) a 25 body jej znovu vedl Micič.

Barca v semifinále přehrála příliš ztrácející Milán (84-82), když necelou sekundu do konce rozhodl o jejím triumfu dvojkou Higgins. Barcelona sice vedla 49-38, ale poté ztrácela až 59-67 a složitě se prokousávala zpět.

Barcelona ve čtvrtfinále play-off postoupila přes Petrohrad 3-2 (po výsledcích 74-76 a 81-78 doma, 78-70 a 61-74 venku a 79-53 doma), Efes vyřadil Real Madrid také 3-2 (90-63 a 91-68 doma, 76-80 a 76-82 venku a 88-83 doma), Milán přemohl Bayern rovněž 3-2 (79-78 a 80-69 doma, 79-85 a 82-85 venku a 92-89 doma) a CSKA vyřídil Fenerbahce 3-0 (92-76 a 78-67 doma, 85-68 venku), když soupeři první dva zápasy chyběl pro zranění kotníku Jan Veselý.