Málem král: Těch 24 jsem cítil už od rána

30.11.2020 - red
počet přečtení: 228
vytvořeno 30.11.2020, upraveno 30.11.2020

S MARTINEM PETERKOU PO DÁNSKU Po zranění Ondřeje Balvína na něj připadla úloha klíčové podkošové opory lvů. A Martin Peterka v kvalifikačním duelu o EuroBasket proti Dánům na neutrální litevské půdě obstál jak v obraně, tak coby top skórer českého týmu. „Jo, asi jo,“ odpověděl po chvíli váhání na otázku, zda šlo o jeho top výkon v národním dresu.

Ani jeho 24 bodů a osm doskoků ale nemohlo zamazat zklamání z nejtěsnější porážky a další inkasované devadesátky. A také z neproměnění poslední trojkové střely, díky níž se právě Peterka mohl stát absolutním králem večera.

Přesto i na nedělním představení power forwarda německého Braunschweigu bylo znát citelné zlepšení týmu oproti pátečnímu fiasku s Belgií.
 

„Rozdíl byl v našem přístupu. Hráli jsme s větším nasazením, energií a bojovností. V pátek jsme byli jako bez duše. S Dány jsme měli víc energie a bylo to na našem výkonu vidět,“ ocenil.

On sám si mysl nastavil správně. Po první trefené trojce bylo z jeho gesta vidět, jak ho tento úspěch nabudil. Novou krev do žil potřeboval i kvůli obraně, kde se pral s 210 centimetrů vysokým Zohorem. „Už od rána jsem cítil, že by to mohl být dobrý zápas. Akorát je škoda, že jsme nevyhráli jako tým. Tím by to bylo ještě lepší. Týmový výkon je vždycky nad ten osobní,“ ví Peterka.

Přitom k úspěchu nechybělo moc. A právě český top skórer měl vše ve svých rukou. Kdyby v poslední vteřině proměnil svou pátou trojku večera, mohlo být mnohem veseleji. „Bylo naplánované, že „Boči“ (Jaromír Bohačík) bude hrát jeden na jednoho. Když ale najel, stáhlo se k němu víc hráčů a on vyhodil na mě. Já jsem si na střelu věřil, tak jsem si ji vzal. Bohužel jsem nedal, ale myslím, že jsme to zahráli docela dobře.“

Proti Belgii za 26 minut na hřišti zapsal jen pět bodů. S Dány za podobný čas o 19 víc. Po vypadnutí Balvína zůstal s Bohačíkem jediným legionářem v českém výběru. Nemusel tak řešit více než měsíční tréninkový výpadek jako hráči z české ligy. Navíc v nezkušeném týmu patřil se svými odehranými zápasy už k „repre“ mazákům.

„Asi jsem se cítil, jako že bych měl být tahoun. V Čechách nebyli kluci měsíc puštěni do haly na tréninky. Jsem rád, že když to nevyšlo proti Belgii, kde můj výkon nebyl dobrý, se mi v neděli dařilo a pomohl jsem týmu,“ oddechl si.

Češi z Litvy odjíždějí s nepořízenou. Prohráli oba zápasy. Na postup na EuroBasket to díky základní skupině pořádané v Praze vliv mít nebude. Je však několik témat, nad kterými je potřeba do příštího okna přemýšlet. Zároveň se nicméně ukázalo, že trenér Ginzburg má v případě potřeby kam sáhnout.

„Lidé se budou koukat asi hlavně na to, že jsme dvakrát prohráli. Dostali tady ale šanci hráči, kteří zase tolik v „repre“ nehrají. Ukázali se v dobrém světle. Třeba Ondra Sehnal hrál výborně, Šimon Puršl zahrál taky dobře, i „Vyovi“ (Tomáši Vyoralovi) se dařilo. Musíme pokračovat. Máme ještě dva zápasy, které budeme chtít vyhrát,“ začíná Peterka přemýšlet už i o únorovém oknu, jež se pravděpodobně opět odehraje v uzavřené „bublině“, jakou byla ta listopadová ve Vilniusu.