Lvice dnes na Sardinii poprvé s Klárou

14.11.2019 - red
počet přečtení: 356
vytvořeno 14.11.2019, upraveno 14.11.2019

Z ČESKÉHO TÁBORA PŘED ITÁLIÍ Už dnes ve 20:30 vstoupí v Cagliari české reprezentantky do kvalifikace o EuroBakset 2021. V cestě jim bude stát domácí italský tým, devátý celek červnového ME a favorit skupiny D, z níž postoupí jen vítěz a pak možná díky dobré bilanci i druhé družstvo v pořadí. Zápas z dějiště na Sardinii vysílá FIBA na svém YouTube kanále.

„Podle zápasů, které hrály Italky na mistrovství Evropy, velmi agresivně brání. Dobře chodí doskakovat a musíme si dát pozor i na jejich útočné doskakování, což je jedna z hlavních věcí. V útoku jsou hodně pohyblivé, hrají hodně clon na míč a s tím si budeme muset taky poradit,“ vyjmenovává kouč Češek Štefan Svitek silné stránky soupeře.

„My chceme vycházet z dobré obrany a usnadnit si tím útok. Měli bychom mít malou výhodu pod košem. Musíme hrát maximálně agresivně, do těla a dobře zvládat situace jedna na jednu, což bude hodně důležité.“

Oproti ME se do nominace vrací trojice Julia Reisingerová, Petra Záplatová a Kia Vaughn, jejíž omluvenka před ME v Rize nebyla přijata právě s nadšením. Z nejsilnější možné sestavy nyní lvicím chybí jen power forwardka pražského USK Alena Hanušová.

2068MTk.jpg

„Musíme hledět dopředu. Hráček na pozici Kii v reprezentaci tolik nemáme a rozhodli jsme se ji znovu pozvat, aby nám pomohla. Kdybychom se na sebe měli dívat naštvaně, nemá význam, aby tu byla,“ řekl ještě k americké pivotce z tureckého Elazigu Štefan Svitek.

K prvnímu duelu kvalifikace nominoval rozehrávačky Lenku Bartákovou (Minsk), Terezu Vyoralovou (USK Praha), Petru Záplatovou (Žabiny Brno), křídla Beátu Adamcovou (Žabiny Brno), Kateřinu Elhotovou (USK Praha), Romanu Hejdovou (Landes), Veroniku Voráčkovou (Rhode Island University) a podkošové Renátu Březinovou (Cegledi EKK), Kláru Pochobradskou (Pistoia), Julii Reisingerovou (Valencie), Kamilu Štěpánovou (Empoli) a Kiu Vaughn (Elazig).

Možnou tajnou zbraní mezi jinak už známými tvářemi by mohla být Klára Pochobradská, která ve 30 letech získala svou první kariérní nominaci do zápasové reprezentační dvanáctky a nyní už pátou sezonu zařezává v Itálii.

„Přijde mi to jako dobrá ironie,“ směje se Klára, již nominace překvapila, při představě své reprezentační premiéry právě v Itálii. „Baví mě to. Jsem ráda za to, že tu můžu být. Uvidíme, jestli to přijde, nebo ne."

Díky znalosti italského prostředí by spoluhráčkám mohla předat pár cenných rad. „Bavili jsme se o hráčkách, protože některé Italky znám z minulé sezony. Snažila jsem se podělit o svoje postřehy. Doufám, že to bylo nápomocné.“

I Pochobradská by chtěla vykročit za 14. českou účastí na ME v řadě pravou nohou. „Bude to chtít tvrdou obranu a v útoku hodně komunikovat, protože ony jsou hodně agresivní a jdou tvrdě po míči. Musíme být pozorné a nesmíme si nechat dávat jednoduché koše. Důležité bude dobré braní na záda při doskoku,“ nabízí recept na soupeřky.

Pochobradská v létě po čtyřech letech vyměnila Empoli za Pistoiu. Zároveň se po roce v Serii A1 vrátila do druhé ligy. „Strávila jsem v Empoli čtyři sezony. Byla jsem pořád na jednom místě a chyběly mi nové impulsy. Dohodli jsme se i s panem trenérem, že už to není úplně ono,“ říká pivotka, která v této sezoně zapisuje téměř double double na zápas za 13,7 bodu a 9 doskoků.