Luka zraněný, Goran v křečích. I tak titul

18.09.2017 - red
počet přečtení: 1582
vytvořeno 18.09.2017, upraveno 18.09.2017

ZA KULISAMI FINÁLE EUROBASKETU Slovincům se právě rozplynul dvojciferný náskok a kapitán si tak během timeoutu stoupl před celou lavičku a vzal si slovo, aby - kvůli americké posile Randolphovi anglicky – vyčinil týmu a vyzval ho, aby opět zvedl hlavu. Lehce nervózní kouč Kokoškov, který už chtěl mužstvu předat i svoje informace, Goranu Dragičovi tuhle vsuvku ze závěru třetí čtvrtiny umožnil a nejspíš udělal dobře. Lídr týmu už tou dobou chvíli odpočíval na střídačce, protože jej trápily křeče a jeho do té doby nezastavitelná individuální kouzla a palba ze všech pozic začínaly při úmorné hře s míčem vynechávat. Ba co hůř – po dvou a půl týdnech s 9 zápasy a průměrem 30 minut při jednom doskoku zřejmě už nevydržel levý kotník 18letého fenoména Dončiče, pro nějž finálový duel ME v půlce třetí čtvrtiny skončil. S oběma hlavními hvězdami mimo hru se Slovinci začali zápasem propadat a Srbům se pod taktovkou Bogdana Bogdanoviče rázem otevřela cesta k velkému obratu…

V tuhle situaci dlouho ani nemohli doufat, ale najednou tu byla. Od druhé čtvrtiny, v níž neřešitelný Dragič vysázel 20 ze svých 26 poločasových bodů, začali zaostávat ve skore, místy až nad deset bodů. Pod košem nefungoval ani jeden z obou hlavních pivotů (Kuzmič a Marjanovič), kdy především Marjanovič se později ani nedokázal dostat do správné pozice blízko koše a při jeho zakončení byli obránci důraznější. Při jeho prvním pobytu v úvodu zápasu na něj navíc kouč Slovinců nasadil Dimece a prvního pivota Vidmara stáhl, aby jej brzy neobalil fauly, což se mu později vyplatilo. Naopak trenér Džordževič ve druhé půli nečekaně nasadil málo využívaného centra Štimace, a to prý kvůli jeho větší rychlosti v obraně.

Na nebývalém poločasovém skore 56-47 se pro Slovince podílel i třemi ukrutně dalekými trojkami Prepelič. S pouze 2 ztrátami hrající tým navíc držel téměř remízu v bodech zpod koše, kde byla hlavní síla Srbů. Jejich kouč Džordževič navíc po zápase upozornil, jak velké problémy jim působili Slovinci svým bleskovým přechodem do útoku, jehož rychlost měla parametry NBA, kde v Utahu asistuje Igor Kokoškov.

Srbové zejména do půle vypadali, jako by si byli buď příliš jistí úspěchem, anebo nepřišli se správně nastavenou hlavou. A i když se od začátku druhé půle snažili o sražení deficitu, řadu svých šancí propásli. Pak ale krátce po sobě museli ze hry Dončič (definitivně) s Dragičem (dočasně), jehož křeče Kokoškov po zápase uvedl jako jediný důvod pro stažení své opory i pro závěrečné (rozhodné) 4 minuty hry.

Bez obou hlavních hvězd se Slovinci zdáli jako kouzla zbavení a Srbové se díky vedení Bogdanoviče dostali až k obratu. Stalo se poté, co vyřízený Dragič, který měl na kontě za 24 minut hry 35 bodů už před koncem třetí čtvrtiny, minul šestku a vzápětí poslal trojku zcela mimo obruč.

Srbové, jimž byly v zápase odpískány dokonce dvě technické chyby za přihrávání faulů, postupně utahovali šrouby a do karet jim zahrály i 4 brzké fauly soupeře ve 4. čtvrtině. Jenže na turnaji do té doby 8krát v řadě úspěšní Slovinci se ještě nemínili vzdát. V nouzi se opět probral dočasně míjející Prepelič, pak se přidal velkými obrannými zákroky i útočnými akcemi Randolph.

Na straně Srbů hrál výborný zápas power forward Mačvan. A trumfovým esem se ukazoval být rozehrávač Micič, jedna z hvězd MS U19 v Praze z roku 2013, který ve druhé půli v obraně při krytí Dragiče i v útoku skvěle zastoupil zřejmě indisponovaného Joviče (hrál jen 13 minut).

Kritická situace nastala za stavu 84-82 (těsně předtím Srb Kuzmič minul dva trestné hody) pro Slovince. Těm v útoku prošel faul (šlo o jednu z mnoha sporných situací v zápase), z čehož byl zcela vytočený kouč Džordževič, který to označil za zásadní věc i po utkání. Slovinci se vzápětí dostali k útočnému doskoku a Randolph košem s faulem zvýšil na čtyři. Na druhé straně Bogdanoviče zblokoval Vidmar a po faulu na trojce stvrdil výhru z šestek Perepelič. Minutu do konce bylo při rozdílu 6 bodů o vítězi jasno.

Slovince, kteří získali ve svém prvním finále od rozdělení Jugoslávie i vůbec první evropskou medaili, při triumfu 93-85 vedle Dragiče (35 body za 29 minut utvořil rekord tohoto ME, ve druhé půli hrál jen 12 minut) táhli i Prepelič (21) a Randolph (11). Srby vedli Bogdanovič (22) s Mačvanem (18), kteří ve druhé půli se spoustou krásných individuálních akcí, jež tyto velké zápasy zpravidla rozhodují, za srbský tým v útoku dominovali. Jejich tým za soupeřem nečekaně zaostal na trestní linii (15/13 ku 32/27), neměl obvyklou převahu na doskoku a pomohl si jen lepší bilancí zpod koše (42-26). Slovince podržela 36 body lavička a pomohli si i 7 bloky.

Zatímco Aleksandar Džordževič, jemuž na ME chyběla záplava hvězd (namátkou Teodosič, Jokič, N-Bjelica, Kalinič, Raduljica), si po zápase stěžoval, že jeho tým v závěru nedostal rovnou šanci se pobít o výhru, Igor Kokoškov při otázce na to, zda bude u týmu pokračovat Goran Dragič, který to během turnaje navázal na přítomnost srbského stratéga, odpověděl, že neví. A zcela logicky. Od podzimu jako asistent Utah Jazz tým určitě nepovede a chybět, i kdyby nechtěl, bude nejen lídr Miami Heat Dragič, ale zřejmě i opory z euroligových týmů.

Ze svého zranění si po utkání nic nedělal přešťastný Luka Dončič, který přišel narušit tiskovou konferenci politím kolegů Dragiče a Prepeliče i trenéra Kokoškova. Velká slovinská noc, na kterou do Istanbulu dorazilo na 6 tisíc krajanů, mohla začít…

Třetí místo na turnaji patřilo Španělům (téměř celý turnaj bez křídla Abrinese), kteří v duelu o bronz přemohli Rusy 93-85 (P-Gasol 26+10 doskoků, M-Gasol 25, Rodriguez 16+9 asistencí – Šved 18, Mozgov 14+10 doskoků, týmové trojky 3-14, TH 26-9, zpod koše 46-30). Snajpr Šved se s průměrem 24,3 stal nejlepším střelcem turnaje, což se mu podařilo jako prvnímu hráči mimo NBA od ME 1999.

MVP turnaje byl zvolen Goran Dragič, jejž v All-Star doplnili spoluhráč Luka Dončič, dále Bogdan Bogdanovič, Aleksej Šved a Pau Gasol.

A tady už je konečné pořadí celého EuroBasketu: 1. Slovinsko, 2. Srbsko, 3. Španělsko, 4. Rusko, 5. Lotyšsko, 6. Německo, 7. Itálie, 8. Řecko, 9. Litva, 10. Chorvatsko, 11. Finsko, 12. Francie, 13. Černá Hora, 14. Turecko, 15. Ukrajina, 16. Maďarsko, 17. Gruzie, 18. Polsko, 19. Belgie, 20. Česko, 21. Izrael, 22. Británie, 23. Rumunsko, 24. Island.