Létající lvi utavili pomalý tank No. 8

06.09.2015 - red
počet přečtení: 1033
vytvořeno 07.09.2015, upraveno 09.11.2015

ECHO LVÍHO DUELU 2 NA ME    Centr Kyrylo Fesenko frustrovaně mávl rukou a zle se podíval na arbitra, který mu po rohování s Janem Veselým odmítl písknout faul. V polovině třetí čtvrtiny při ztrátě o 21 jeho rezignované gesto symbolizovalo rozpoložení znaveného týmu, který tušil, že na obrat už nebude mít. Ukrajinský ústřední tahoun se tu už jen ztěžka nutil k návratu do obrany, což byl v zápase jeho největší problém. Že ho nekonečnými sprinty dopředu ničil Veselý, s tím se dalo počítat, ale když mu na své "turbo motorce" ujížděl i prvním zápasem a dalšími báječnými trefami nadopovaný Petr Benda, tedy chlapík v Kristově věku, to už bylo pro ukrajinského lídra s číslem 8 nepěkné vysvědčení. Češi tak mohutného obra nejvíc deklasovali a utahali nikoli v obraně, ale právě svou útočnou aktivitou.    

Naprosto klíčovou postavou tohoto duelu byl Jan Veselý. Na Fesenkovi nesměl v úvodu nabrat fauly, ale zároveň mu nemohl dát ani snadné pozice k zakončení. A to se mu ve většině případů dařilo. Centra soupeře kryl zepředu, což sice sokovi dávalo snadnější přístup k útočným doskokům (z 6 doskoků do půle vše v útoku, ve druhé půli už ale jen 1 v útoku a 1 v obraně), ale po většinu utkání tato taktika fungovala. Fesenko se možná překvapivě nesnažil s Veselým příliš prát, aby v útoku získal přední pozici pro přijetí míče. A Čech předvedl velkou faulovou disciplínu. S tou dřív míval potíže, ale i na tomto šampionátu dokázal, že už vyzrál a dozrál.

"Aby si Honza Veselý neudělal brzy fauly, to je pro nás stěžejní v každém zápase. V tomhle utkání pracoval výborně. Věděl, že nesmí tolik používat ruce, hodně pracoval na nohách a to nám dávalo velkou výhodu i do útoku, kdy Fesenko byl unavený z těch bojů o pozice, a Honza přitom nenabíral fauly," glosoval kolegovu šichtu Tomáš Satoranský, podle nějž se Fesenko o přední pozici v dolním postavení prát snažil, ale:

"Tím, jak je Honza mnohem atletičtější než Fesenko, Ukrajinec už pak radši čekal na nějaký přehoz. Ten jsme ovšem dobře vykrývali. Občas jim to sice vyšlo, ale celkově jsme je víc nutili do ztrát, nebo střel v posledních vteřinách. Oni navíc nemají moc dobré přihrávače do dolního postavení."
 


Ke krytí Fesenka, s nímž mu v nejednom případě účinně vypomohli kolegové, Veselý navíc přidal své hyperaktivní operace kolem koše, odkud vedle brejkových dunků dosáhl řady bodů i z dopichů ze všech možných pozic. Celkem zasíťoval 19 bodů a ze svých 9 doskoků ulovil hned 5 v útoku.

Lvi oproti prvnímu duelu o desítky procent vylepšili brejkovou hru. Možná i díky náročnému vstupnímu zápasu Ukrajinců měli situaci usnadněnou, přesto ještě něco bylo důležitější. Kdokoli získal míč, ihned se s ním snažil vyrazit dopředu, ale snad ještě častěji poslal balon směrem na už nastartovaného spoluhráče. A zaskočení Ukrajinci nestíhali ani používat taktické fauly, protože než se k hráči s míčem přiblížili, ten už doručoval míč o kus dál. 

Právě díky této hře, následující nejednou i po inkasovaném koši, vystřihli létající Češi první čtvrtinu snů (20-14). V té se ještě soupeř 6 útočnými doskoky a dvěma trojkami udržel ve hře, ale když se Češi agresivními nájezdy - při téměř úplné eliminací trojkové střelby (v poločase 5/1) - začali prosazovat i v postupném útoku, byl už s Ukrajinou amen (poločas 46-30, na body zpod koše 26-16).

"Ukrajinci nehráli tak nátlakovou obranu jako Estonci a prostor na protiútok tam byl mnohem větší. Navíc tím, že jsme si dali ten rychlý první pas a okamžitě nám vybíhala křídla, jsme sázeli i lehčí body po jejich ztrátách. Budeme v tom chtít určitě pokračovat, ale soupeři to od nás budou čekat a od těch dalších můžeme už zase čekat nátlakovou obranu," tuší Satoranský.

Do mošny problémů Ukrajiny se přidaly nejen dva fauly Fesenka (spáchané během 8 vteřin) už po čtyřech minutách, ale také postupná marnost rozehrávače Randlea. Ten se sice párkrát dokázal zbavit Satoranského, ale pak narazil do druhé zdi a po ztrátách a zatlačování pod koš od vyšších Čechů při jejich hře v dolním postavení jej dorazilo menší zranění z úvodu druhé půle. Už za první dvě čtvrtiny byl navíc -12 při pobytu ve hře a kolega Fesenko jej dokonce ještě trumfl (-16, na konci i přes svých 14 bodů -13).  

"Věděli jsme, že Randle využívá hodně pick and rollů s Fesenkem a že hrají na Fesenka v dolním postavení. Udělali jsme výbornou práci, že Honza Veselý byl při krytí vždycky před ním a ostatní vypomáhali. Soupeř pak z toho nabral dost ztrát. Fesenka je těžké bránit 1 na 1, ale my ho dostali do těžkých pozic a ostatní už nebyli tak nebezpeční," všiml si rozehrávač.

Randleho stín Satoranský, který úkol hlídat jednu z hvězd soupeře dostal navrch ke všem povinnostem v útoku, dal zapomenout na svůj poměrně nenápadný výkon s Estonci a od začátku kopnul do pedálů. Chvíli se sice zdálo, že přemíra chtění způsobila jeho brzké ztráty, po nichž upustil od hry zády do Randlea, ale pak už rozfofroval festival protiútoků a v první půli tak zapsal 8 bodů a po 4 asistencích i doskocích. A jen mimochodem - Fesenko si oba své rychlé fauly udělal právě na něm.

Paradoxem první půle bylo, že playmaker Barcelony zapsal jediné tři ztráty týmu, který za 30 minut měl celkově jen 6 chyb a zbylých 7 spáchal až v posledních 8 minutách, kdy už se zápas dohrával, a hodně se střídalo.
 


"Mně jeden míč vypadl hned na začátku v protiútoku, pak tam bylo nějaké špatné rozhodnutí, ale tak to většinou bývá, že ten, co má nejvíc míčů, udělá i ztráty. Pokud jsem je ale měl jen já a ostatní ne, tak to milerád vezmu na sebe," podotkl rozehrávač lvů, který jinak exceloval, když zapsal 15 bodů, 8 doskoků, 6 asistencí a 6F+. Tentokrát se oproti prvnímu utkání prakticky nepokoušel o trojky a svůj jediný pokus bravurně proměnil.

K celkově nízkému dosavadnímu počtu ztrát na ME ústřední dirigent české sestavy dodal: "Je vidět, že jsme vyzráli v postupném útoku. Pořád samozřejmě spoléháme na rychlý protiútok, ale ztrát je celkově míň. Víc si rozumíme, víme, co čekat jeden od druhého, a hrajeme s větší trpělivostí než před dvěma lety ve Slovinsku."

A pak tu byl ještě třetí český trumf. Jako by i on cítil, že letos skutečně přišel čas zúročit všechno to, co pod koši dosud nabyl, v něco velkého. Pavel Pumprla poslední roky patří mezi dva nebo tři nejdůležitější muže české sestavy (v závislosti na účasti Jana Veselého) a druhý den ME o tom podal další důkaz.

Naprosto neohroženě a jistě najížděl mezi strnulé figury soupeře, loupil míče v obraně a za jeho 29 minut (druhý nejdelší čas po 30 minutách Schilba, který se zaskvěl 5 asistencemi) mu patřilo i nejlepší číslo týmu v plus/minus (+28). A třeba to, jak po 16 minutách hry, s čerstvým druhým faulem u pasu, suverénně sebral míč z rukou do dvojtaktu se řítícímu Lipovyjmu, byla známka už vysokého herního mistrovství.

Češi nejenže se po drtivou většinu zápasu vyhýbali ztrátám, ale stejně tak se jim i ve druhém utkání dařilo minimalizovat počet faulů (za první čtvrtinu 2, do půle 8 a za celý zápas 18). Navíc na startu druhé půle došlo k jednomu zajímavému obratu ještě v jiné oblasti. Zatímco v první půli to byli Ukrajinci, kdo těžil z útočného doskoku, ve třetí části jim to Češi začali vracet i s úroky a završovali tak demoralizaci protivníka. Dalším faktorem pak byla pěkná sbírka košů s faulem, kterou zřejmě kouč Murzin před pondělním duelem s Estonci rovněž nenechá bez odezvy.

A ještě jedna zajímavost - ač to trochu v ruchu zápasu sledovaného v rižské aréně jen šesti stovkami fanoušků zaniklo, rozhodný trhák druhé čtvrtiny se obešel bez přítomnosti české rozehrávačské jedničky, což slouží nejen k nedělní cti Jiřího Welsche, který si zatím - stejně jako dalekopalný vrstevník Benda - šampionát nebývale užívá.
 


Případné ukrajinské myšlenky na dotahování zaplašil hned v úvodu druhé půle sedmi českými body v řadě Satoranský, který už 16 minut do konce uzavřel svůj střelecký účet. Právě v této sekvenci mu konečně vyšla i hra zády do nižšího Randlea, který nedlouho poté odkulhal střídat. A lvi se pak zručně vypořádali i s ukrajinskou zónou.

"To, že jsme jasně porazili Ukrajinu, která předtím málem porazila Litvu, dokazuje, že každý zápas je tu jiný. My jsme Ukrajincům nevyhovovali jako soupeř, protože máme pohyblivé pivoty. Oni mají sílu ve Fesenkovi, který se ale nestíhal vracet, což jsme v protiútocích využívali," podotkl Satoranský.

"Nemyslím si ale, že by soupeř postupně fyzicky odpadal. My jsme se připravovali na to, že Ukrajinci nemívají tak dobré první poločasy a pak se naopak dostávají zpátky do zápasu. Měli jsme ale dobrý vstup i do třetí čtvrtiny, nenechali jim moc čuchnout a rozdíl se držel stále ve stejné výši."

S výjimkou posledních minut, kdy už kouč Ginzburg víc sáhl po zdrojích z lavičky, zápas stále dohrávalo to nejlepší, co bylo k dispozici. A nejvíc minut si rozebrala jen sedmička hráčů. Hráli tedy Češi i na skore, které by při rovnosti bilancí mohlo po základní fázi mít svou hodnotu?

"Myslím, že mít co nejlepší skore bude důležité. Nám se to až do posledních pěti minut dařilo, pak se trenér rozhodl pošetřit síly a dát šanci dalším, což bylo správné. Nakonec ten rozdíl z 25 spadl na 14 (78-64), ale to je při předpokládané vyrovnanosti skupiny pořád dobré číslo," soudí Satoranský, který ve dvou utkáních točil v průměru 27 minut.

"Pokud jde o ušetření mých minut, tak mně spíš jde o to, jak se cítím, než kolik času jsem odehrál. Z tohohle zápasu jsem odcházel s tím, že jsme nějaké síly pošetřili na pondělí, protože tři zápasy za sebou v tomhle tempu jsou opravdu náročné."

Celkově vzato, šlo v Rize o parádní českou všesportovní neděli - nejdřív se ve 20 hodin radovali po skolení domácí repre z postupu na ME ve Francii fotbalisté a dvě hodiny po nich se průniku do play-off v téže zemi hodně přiblížili i kolegové zpod košů. 
Inu, zřejmě slušnej odddíl...