Koncertu Kříže & Co. chybí už jen detaily

01.05.2016 - red
počet přečtení: 1693
vytvořeno 01.05.2016, upraveno 01.05.2016

ČTVRTFINÁLE VTB LIGY - ZÁPAS 2 Nymburk dál ohromuje VTB ligu a především nejbohatší klub kontinentu CSKA. Ve druhém utkání čtvrtfinále „východní soutěže“ udržel nespoutatelný útok Moskvanů v jejich stánku na pouhých 79 bodech, a nebýt 11 ztrát ve druhé půli a především 6 v posledních 9 minutách, z nichž rozhodně ne všechny byly vynucené tlakem domácí obrany, býval by dosáhl na mnohem větší drama, než naznačuje konečné skore 79-72. CSKA po výhře ve druhém utkání vede 2-0 a ve středu bude v Nymburce útočit už na ukončení série. Velmi pravděpodobně napěchovaná hala na břehu Labe však bude doufat v zázrak opačného charakteru.

Středočechům i podruhé vyšla sázka na dlouhé sekvence se třemi výškovými muži. Limitovali tak sice pohyblivost míče i obranných rotací, ale síla na doskoku, která je pro ně proti CSKA klíčová, nebo distanční trefy Bendy (ten ve hvězdné první čtvrtce přidal i úžasné školení s taneční obrátkou uprostřed šestky) a De Zeeuwa tohle všechno většinou bohatě kompenzovaly.

Nymburk i ve druhém utkání v Moskvě vyhrál doskok, tentokrát dokonce o 4 míče (38-42). Opět si hodně pomohl 15 útočnými doskoky (CSKA 13), z nichž za jedenácti vyšplhal ve druhé půli!

Svou pravděpodobně nejlepší čtvrtinu sezony odehrál v prvních 10 minutách, s 11 trefami z pole z 16 pokusů a senzačním vedením 11-25 po 9 minutách! Čistil obranný doskok, pod košem až ztrojoval míč a parádně se trefoval ze všech pozic z dálky. A to byl poměr ztrát v této čtvrtině 1-5.

Pět bodů stihl v úvodní části opět křídelní člen základu Kříž, který má za sebou dva bez nadsázky životní zápasy mezi dospělými. Ve čtvrtfinále VTB ligy při nemoci Hrubana, který týmu na perimetru jako další střelecká hrozba i najížděč citelně chybí, minimalizoval chyby z nezkušenosti a točí průměry 7,5 bodu, 8 doskoků a 2 asistence za 26 minut, přičemž ve druhém utkání odehrál vůbec nejdelší úsek ze všech (30:17), a dosáhl nečekaného double-doublu za 10 bodů a 10 doskoků! Z nich 7 posbíral v útoku! Ovšem jeho největším zápisem byla kladná hodnota 1 v kolonce plus/minus!

CSKA nicméně od druhé čtvrtiny zapnul přídavné motory v defenzivě, do níž se tentokrát kromě jumpů málo prosazoval nájezdy Dixon. Driblérsky se proti Moskvanům až do závěru nedařilo Randleovi (přesto stihl 12 bodů za 13:40), dlouzí měli ve vymezeném území 1 na 1 těžkou kartu, a tak jediným pro koš stabilně nebezpečným hráčem zůstával Sant-Roos.

Na něj si však v řadě nájezdů domácí počíhali ve více mužích a kubánský atlet nestíhal včas vyhodit míč kolegům. Jeho 6 ztrát a střelba 13/2 pak bylo jen důsledkem této situace (na straně pozitiv bylo 10 bodů, 8F+, 4 asistence a 5 doskoků), Sant-Roos byl navíc ve čtvrté čtvrtině využíván už i jako rozehrávač, když Welsch nebyl příliš efektivní a už po 31 minutách se vyfauloval Dixon (4. faul už po 28 minutách, přesto stihl 13 bodů za 18 minut).

I když ne tolik jako v prvním utkání, i tentokrát domácím pomohlo k návratu ve druhé čtvrtině pár „dárků“ od rozhodčích, z nichž rezultovaly například některé důležité trojkové trefy CSKA. V závěrečném dějství se ale už dostávalo „respektu“ oběma stranám v podobné míře a rozhodovaly zejména chyby, kterých hosté udělali víc.

Jejich 19 ztrát (stejně jako v Utkání 1) proti 10 domácích bylo v duelu s takovým kalibrem soupeře příliš těžkým břemenem, navíc některé z nich posílaly Moskvany do snadných brejků.

CSKA v kulise 900 diváků za obratem vedl jediný skutečně silný podkošový tank Hines (14+12 doskoků a 6F+), který se probíjel k útočným doskokům a košům s fauly „přes mrtvoly“. Svou ruku k dílu ovšem přiložili i po zraněních se vracející dlouháni Chryjapa s Korobkovem, kteří v Utkání 1 chyběli. A ve třetím dějství byl klíčovým mužem guard Higgins, který při nízké údernosti obou hlavních hvězd De Coloa (15+6 asistencí, ale střelba 14/6 s řadou minutých dvojtaktů) a zejména Teodosiče (6 bodů, -5 a při pouhých 3F+ ani jeden házený TH!, když Nymburk jak jen mohl, se snažil vyhýbat kontaktům s ním) přispěl veledůležitými 16 body a 5F+.

Hostům ve druhé čtvrtině postupně přestala „lepit“ střelba a už po 25 minutách měl 4 fauly podkošový pilíř Benda. Tým si nicméně stále dost munice nechal i na druhou půli. V ní z 15 tref z pole přišlo 8 zpoza oblouku a celkovou bilancí trojek 28/10 Nymburk dokonce překonal domácí ostrostřelce (25/8). Navíc tentokrát se za soupeřem udržel mnohem blíž v šestkách (21/15 – 12/10). Celková palba z pole pak byla zcela vyrovnaná (67/28 – 65/26).

Ač CSKA většinu druhé půle vedl, nikdy ne víc než o 9 bodů. Nymburk se v posledních minutách ještě přiblížil na pět (po 38 minutách), ale pak přišly kritické ztráty Sant-Roose s Křížem a nesportovní chyba Randlea, což už rozhodlo definitivně.

Polabany přesto může hřát třeba půltucet dvojciferných střelců, z nichž De Zeeuw stál 1 doskok od double-doublu (10+9 doskoků). A možná ještě o něco větší váhu má věta kouče domácích Dimitrise Itoudise: „Nymburk nám dal znovu velký boj a za to ho musím ocenit. Takový typ bitev je dobrý pro VTB ligu i pro basketbal jako takový.“

Ani tato pochvala nic nezmění na stavu 0-2 v sérii, přesto při propasti dělící oba kluby ekonomicky znamenají výsledky o 8 a 7 bodů úctyhodný počin. Počin, který na domácí půdě může vyvrcholit i „štemplem do dějin“…