Koncert Češek s rekordem Bartákové!

04.02.2021 - red
počet přečtení: 521
vytvořeno 04.02.2021, upraveno 04.02.2021

ECHO DUELU LVIC S RUMUNSKEM Reprezentantky v Istanbulu splnily první úkol a jednoznačnou kvalifikační výhrou nad Rumunskem (100-52) se přiblížily na dosah vytouženému postupu na červnový EuroBasket, který by byl už 14. v řadě.

Svými výkony v dresu Žabin i v minulém kvalifikačním okně, kde debutovala, si řekla o místo v základní sestavě Natalie Stoupalová. A právě nejméně zkušená hráčka úvodní české pětice otevřela skore celého zápasu hned z prvního útoku. Odstartovala tak nevídanou ofenzivní explozi. Češky za první čtvrtinu, ovládnutou 32-8, minuly jen jediný pokus za dva body, přidaly tři trojky a aktivní hrou na obranné polovině nutily soupeřky do krkolomných střeleckých pozic.

Skvělé se pod košem orientovala Julia Reisingerová, která za úvodní čtvrtinu zvládla Rumunkám nastřílet deset bodů. I když trenér Svitek prostřídal sestavu, český tlak nepovolil. Vždyť z lavičky šly tak zkušené reprezentantky jako Alena Hanušová nebo Romana Hejdová. Právě kapitánka českého výběru pravidelně hrozila zpoza trojkového oblouku. Na konci poločasu ji v tom zastoupila Kateřina Elhotová.

Rumunky si pak přece jen zvedly střelecké sebevědomí. Prsty v tom měla především veteránka Marginean, autorka 11 poločasových bodů. Přidaly se k ní i další hráčky, které chvílemi dokázaly nacházet okénka v české defenzivě.

Pokud se v české obraně občas něco nepovedlo, tak útok fungoval na jedničku. Poločasová bilance dvoubodových pokusů (16/18) je výjimečným počinem.

Rumunky strávily v poločase skoro celou pauzu v útrobách šanty, aby vymyslely, jak se zápasem ještě něco udělat. Začaly tvrdým útokem pod koš, ale postupem času se jejich ofenzivní aktivita i pod tíhou stále těsné české obrany vytrácela. V útoku se lvice musely vyrovnat s rumunskou zónou. Chvíli trvalo, než si Češky našly ten správný recept, ale brzy vrátily své vedení nad 30 bodů.

Už ve třetí čtvrtině si seniorskou reprezentační premiéru připsala Veronika Šípová. Uvedla se dobrými momenty na obranné polovině. V útoku si první střelu připsala na začátku čtvrtého dějství, ale o první reprezentační body ji připravila obroučka.

Když už to vypadlo, že stovka odolá, nakonec na atraktivní metu Češky dosáhly po dvou trestných hodech Reisingerové pět sekund před koncem. Právě pivotka španělské Girony potvrdila parádní formu, když si 25 body vytvořila reprezentační osobák. A aby nebylo přepisování kronik málo, Lenka Bartáková 16 asistencemi vylepšila svůj rekord aktuální kvalifikace (dosud 11), který držela společně s Ukrajinkou Jagupovou.

Dnešní vysoká výhra přiblížila Češky k postupu na EuroBasket, ale definitivní jistotu by jim dalo až vítězství nad Dánskem (sobota, 13:00, ČT Sport). V opačném případě by na řadu přišly počty. S největší pravděpodobností totiž právě Rumunsko skončí v české skupině na čtvrtém místě a ostatním týmům se výsledky s Rumunkami počítat nebudou.

Rumunsko – Česko 52-100
Nejvíc bodů: Reisingerová 25, Hanušová 15, Voráčková 12 bodů a 10 doskoků, Elhotová 11, Stoupalová 10, Březinová a Hejdová po 8, Bartáková 6 bodů a 16 asistencí
Trojky: 7 – 11
Doskoky: 33 – 46

Julia Reisingerová: „Přály jsme si, aby to šlo takhle snadno, protože před rokem to nebyl vůbec lehký zápas a trápily jsme se. Odvedly jsme dobrou práci. Věděly jsme, že výškovou převahu máme, protože Pavel není tak vysoká. Část pokynů bylo dostat balóny pod koš, abych mohla hrát nebo uvolňovat spoluhráčky. Rumunky vždycky hrají tvrdě, a ještě když se k tomu přidá frustrace z toho výsledku, tak to dopadlo takhle. Doufám, že to holkám z dálky bude padat i proti Dánkám.“

Kouč Štefan Svitek: „Jsem spokojený, výsledek hovoří sám za sebe. Rozhodující byla první čtvrtina, kde jsme na jedné straně velmi dobře bránily a doskakovaly pod naším košem. V útoku se chytily snad všechny hráčky, co byly na hřišti. Věděly jsme, že Rumunky rády hrají pomalejší hru a podařilo se nám je rozběhat. Celý tým ví, proč jsme tu. Chceme postoupit na ME a podle toho jsme do zápasu vstoupili. Rozdíl mezi oběma týmy určitě není 50 bodů, ale rozhodlo nasazení a koncentrace. Dobře jsme si posouvali míč a dávali otevřené střely. Soupeř hrál hodně zónu, byli jsme na to připravení a věděli, kde máme zaútočit. Podíváme se teď na zápas Dánek s Itálií. Ať si holky odpočinou od basketu dneska, dáme si zítra dobrý trénink a snad vyjde i poslední krok.“