Kometa Roub! A další čtvrtfinále lvů U20!

20.07.2016 - red
počet přečtení: 1397
vytvořeno 20.07.2016, upraveno 24.07.2016

OSMIFINÁLE LVŮ NA ME U20 Z hlubokého stínu lídra týmu Matěje Svobody vystoupil nečekaný hrdina. Centr Martin Roub zatím na šampionátu dvacetiletých nebyl mnoho vidět. A při skromné minutáži ani nemohl. Až po zranění forwarda Sehnala dostal zelenou. Ovšem paradoxně ne ke hře ve vymezeném území, kde za celý osmifinálový zápas nebyl spatřen snad ani jednou. Roub si totiž našel místo v pravém rohu útočné poloviny, odkud začal nelítostně kropit slovinský koš, a když si na něj dal soupeř pozor tam, posunul se do úhlu 45 stupňů. A obruč nepřestal kropit až do konce. Jeho 5 trojek z 9 pokusů, celkem 19 bodů a také rychlé a šikovné ruce v obraně, kde sbíral volné míče i slovinské pasy skrz vymezené území, byly vedle opět skvělého Svobody (26) klíčem k postupu do druhého čtvrtfinále lvů U20 za poslední dva roky!

Byly to ale ohromné nervy od minuty jedna až do minuty 45, neboť o vítězi muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se probudil 7 body v řadě za prvních 2,5 minuty do té doby neviditelný guard Kroutil, který napadl obranu v postupném útoku, z brejku i z útočného doskoku. Jenže jeho kontr soupeř zachytil dalšími trojky do už příliš vláčné zóny, která na oblouku nestíhala dobírat střelce, kteří ve čtvrté čtvrtině i nastavení měli z otevřených pozic až příliš usnadněnou práci.

Slovinci tak otočili ze 70-66 na 70-74, ale Kroutil tříbodovou akcí, Svoboda seběhem ke koši a Roub svou pátou trojkou vrátili svému týmu vedení (78-76). Lvi už v závěru bránili osobně, ale pak v důležitém útoku ztratil při samostatné akci Klímek a Slovinci jednou šestkou snížili půl minuty do konce na bod.

Na půlce zdvojený Svoboda pak spáchal přihrávkou v nouzi hrůznou ztrátu (18. českou) a osud jeho skvadry se zdál být zpečetěn. Jenže přehoz uvnitř vymezeného území zachytil kdo jiný než Roub a Puršl 1,2 vteřiny do konce jednou šestkou ještě vylepšil českou situaci (79-77). Daleký pokus Slovinců už pak na triumfu Czudkovy družiny nemohl nic změnit.

Od vedení 23-15, o něž se zasloužil Půlpánem dobře řízený útok s doskoky a dobrými střeleckými pozicemi, to byl po zbytek utkání boj koš za koš. Český tým se hodně spoléhal na zónové krytí, ale v chybujícím útoku nebyl od druhé čtvrtiny dost pozorný a kromě Roubových dálkových bomb se musel téměř výhradně opírat o produkci Svobody (19 bodů už po 26 minutách), který se dokázal prosadit z dálky i ze samostatných nájezdů. A pokud chyběl na kurtu i Půlpán, útočné trápení se ještě prohlubovalo.

Větší naděje Čechům svitla až ve čtvrté čtvrtině, kdy už po 100 vteřinách měli v útoku faulující Slovinci 4 osobní chyby. Lvi vzápětí zahráli na Puršla pod koš, ale power forward se dopustil kroků a další pokus dostat se na trestnou linii pak lvi dlouho nepodniknuli. Rozestaveni v pěti za obloukem čekali především na lépe honorované palebné pozice.

Trojky Dragouna s Roubem potom také spolu s brejkem a dvěma šestkami Svobody daly lvům po 37 minutách už zdánlivou definitivu (65-56). Jenže soupeř se nevzdal, využil českých ztrát i děr v zóně a po útočných doskocích a dvou trojkách srovnal 21 vteřin do konce 4. části na 66-66 (po šňůře 1-10).

Lvi přesto měli poslední útok. Půlpánův nájezd byl však zblokován a nouzová střela Svobody po výhozu z autu už úspěchem neskončila.

Češi deficit ve ztrátách (18-12) dorovnávali lepším doskokem (49-39) a těsně lepšími dvojkami. Svoboda k 26 bodům (trojky 6/3, +21 za 37:34) přidal i 10 doskoků a 3 asistence, Roub k 19 bodům 4 zisky, rozehrávač Půlpán k 9 bodům 6 asistencí a 4 doskoky, guard Kroutil k 9 bodům 6 doskoků a playmaker Dragoun měl shodně 7 bodů i doskoků.

Ve čtvrtfinále český tým půjde na Litevce, nebo domácí Finy.