Kateřina útočným koncertem splnila misi

15.11.2020 - red
počet přečtení: 642
vytvořeno 15.11.2020, upraveno 15.11.2020

ECHO DUELU LVIC O EUROBASKET Maratónská běžkyně Kateřina Elhotová hvězdným 36minutovým představením s 25 body udržela na uzdě celou Itálii a její lvice po porážce 63-69 v lotyšské bublině dál mohou myslet na vítězství v kvalifikační skupině o EuroBasket, neboť mají se soupeřkami lepší vzájemné skore. K postupu jim bude v únorovém okně stačit porazit z dvojice Rumunsko – Dánsko toho, kdo skončí na konečném třetím místě ve skupině. V případě dvou vítězství by pak svou kvalifikační skupinu ovládly.

Italky od začátku praktikovaly těsnou a vytaženou obranu. Dobře si s ní dokázala poradit především kapitánka Elhotová, která v první čtvrtině i v celém zápase bodově držela svůj tým. Jako první se ale prosadila Reisingerová, která v pátek kvůli problémům s fauly a následnému zranění vyšla střelecky naprázdno. Italky dokázaly v ofenzivě kontrovat výbornou střelbou za tři body, a tak si ani jeden z týmů nevybudoval zajímavější náskok.

Italky svou aktivní obranou narušovaly české ofenzivní systémy a hlavně vytlačovaly hru lvic hodně vysoko. Pod tlakem pak přicházely ztráty nebo v lepším případě střely v končícím limitu na útok. Češky se držely ve hře díky útočným doskokům, které jim dávaly více šancí skórovat. Především ve střední pasáži druhé čtvrtiny ale Češky marně hledaly úspěšné střelkyně. To byla chvíle, kdy Italky překlopily vedení na svou stranu.

Aby komplikací nebylo málo, už v prvním poločase se po kontaktu se soupeřkou zranila Adamcová, která dobře bránila největší hvězdu soupeřek Zandalasini. Ta nabyté volnosti využila a po změně stran se rozstřílela. To lvice pořád hledaly zaručený recept na italskou defenzivu. Čtvrtý faul pak posadil na lavičku nevýraznou Reisingerovou. Češky ale i tak dokázaly pořád držet reálnou naději na obrat v utkání.

Už úvod závěrečného dějství ale ukázal, že rezervoár českých sil, navíc po měsíci bez basketbalu, není při šestičlenné rotaci bezedný. Italky dokázaly ještě zintenzivnit svou obranu a především na Elhotovou vyvíjely bez míče tlak na i za hranicí faulu. Téměř ji tak vyautovaly ze hry. Lvice se sice držely v kontaktu se soupeřkami, ale ani jednou neklesla jejich ztráta pod tři body. V závěru i přes prohru ukázaly Češky dobrou taktickou hru, když nenechaly Italky navýšit náskok nad deset bodů.

ČESKO – ITÁLIE 63-69
Nejvíc bodů lvic: Elhotová 25, Reisingerová 12, Březinová 10+11 doskoků
TH: 8/8 – 12/17
Trojky: 7 – 9
Doskoky: 40 – 26
Ztráty: 17 – 7

Kateřina Elhotová: „Nemám ráda počítání, o kolik jsme prohrály, protože ráda vyhrávám, ať jde o jakýkoliv zápas. Na skore jsme na tom ale dobře a držíme první místo ve skupině. Celou dobu jsme tahaly za kratší konec, což nás sráželo. Soupeřky trefily několik nepřipravených pozic. Byla jsem překvapená z jejich obrany, protože zápas v Itálii vypadal jinak. Stačila výměna trenéra, některé hráčky byly tady jiné a prezentují se úplně jiným, týmovějším pojetím. Jsem za tenhle zápas ráda, byla to pro nás prověrka a víme, co zlepšovat.“

Renáta Březinová: „Já osobně jsem spokojená, protože hrát proti takovému týmu s naší sestavou, kondicí a vším kolem a udržet se do 10 bodů je super výsledek. Myslím, že se zítra nerozejdu po tom, jak mi přisedla soupeřka kotník na konci. V poločase jsme si řekli, že je to posledních dvacet minut a musíme do toho dát všechno, protože jde o Evropu. Zvládly jsme to se ctí. Na konci jsme zbytečně odevzdaly pár míčů, což by se nám nemělo stávat, a soupeřky to potrestaly. Já jsem měla jednu trojku, díky které to mohlo být jiné. Spousta holek tu má první zkušenosti v seniorských mezinárodních zápasech, takže do budoucna máme na čem pracovat. Tým je super.“

Kouč Štefan Svitek: „Do konce jsme byli ve hře o vítězství, takže nás to trochu mrzí. Je to škoda, protože jsme si mohli zajistit postup. Italky mají výborné družstvo poskládané z vysokých hráček a vyvíjely na nás po celý zápas tlak, ze kterého pramenily naše ztráty. Navíc je tady spousta nezkušených, mladých hráček, které teprve vstupují na mezinárodní scénu. Cílem soupeřek bylo vytvořit tlak na Lenku Bartákovou na rozehrávce, takže ji presovaly po celém hřišti a bylo těžší zakládat útoky. Chválím holky nejen za tento zápas, ale celý jejich přístup k reprezentaci v této bublině. Gratuluju jim a doufám, že se sejdeme takhle v únoru a vybojujeme postup. Jsem rád, že mě čeká těžší výběr nominace na příští repre okno. Snad to vydrží.“