Kareemové a 3-fantom zničili Estonsko

05.09.2015 - red
počet přečtení: 1100
vytvořeno 07.09.2015, upraveno 09.11.2015

DUEL 1 LVŮ NA EUROBASKETU    Už první útoky ukázaly, jak budou chtít Češi hrát svůj úvodní duel na mistrovství Evropy. Pavel Pumprla si vzal svého obránce na záda vlevo od koše, a i když první pokus ještě košem neskončil, výškou podměrečný pobaltský celek, který ovšem v přípravě málem setnul v Záhřebu Chorvaty, dobře věděl, co ho bude čekat. Útok za útokem se už v první čtvrtině odbýval přes různé hráče v dolním postavení, a když z toho už nepadl koš, soupeř často sbíral fauly a hlavně nevěděl, co si s tím počít. 

Veselý, Benda, Houška (v základu pod košem s Veselým), Pumprla nebo Welsch, to byli ti hlavní, kdo se o hru zády až do definitivního rozhodnutí snažili. A to ještě zůstávalo v záloze eso Satoranský. A co nešlo tímhle způsobem, to se dařilo z nesčetných nájezdů z perimetru, kde Češi získávali další fauly, a už po pár minutách první i druhé čtvrtiny tak měli nabito na střílení šestek.

"Naše taktika byla co nejvíc zaměstat jejich malého rozehrávače, takže jsme míče posílali dolů na "Pampiho" (Pumprlu), kterého tenle hráč bránil. Vyšlo nám to, oni pak stahovali obranu dovnitř a zakončení vyšlo buď na "Veselku" (Veselého), nebo na výhoz ven," odkryl české karty power forward Petr Benda.

Kolem koše navíc operoval všudypřítomný a extrémně vyhecovaný Veselý, který zapisoval doskoky, dopichy, dunky, bloky i získané fauly a zahájil šampionát tam, kde skončil ten minulý. A tak se ani nepoznalo, že za celý skvělý první poločas týmu nepršely body od ústředního dirigenta.
 


Po pravdě ani pro ně nebylo příliš prostoru, když tak skvěle vedle Veselého začal svůj první ostrý zápas za Česko Blake Schilb. Ten udal tón svými útočnými doskoky a jako by mimochodem sázel do obruče další a další střely. Za stavu 18-9 na konci první čtvrtiny to bylo už 9 bodů (Veselý 6), na konci poločasu (43-24) 14 (celá zápasová produkce). K tomu základní sestava - vstup nováčka jak se patří! 

"Blake je výborný hráč a konečně začal hrát trochu na sebe. V přípravě se snažil přihrávat, ale my do něj hučeli, že už by měl zkoušet i střílet. S Estonci potvrdil, že je výborný střelec, což v minulosti už doložil ve Francii a bude to dokládat asi i v Turecku. Přitom se do těch střel moc necpal. Vycházelo to na něj a jemu tam padaly," pochválil Benda kolegu.
 
"Dosud se asi ještě necítil tak, aby to na sebe mohl brát častěji, ale teď začal šampionát a on střely, co měl, proměnil. Blake je střelec od narození, tak proč by to nezkoušel?" položil řečnickou otázku Benda, podle nějž se Schilb poprvé objevil v základní pětce v poslední přípravě ve Španělsku.

33letá podkošová opora mohla náležitě ocenit i úsilí ex-spoluhráče z Nymburka na útočném doskoku. "On se svou výškou může hrát i čtyřku. Má přes dva metry, na doskoky je předurčen a už i v přípravných zápasech se pro ně snažil chodit."

Dalšími, kdo se pokoušeli zastínit Tomáše Satoranského (celkově 7 bodů, 7 doskoků, 3 asistence, +22), byli agresivně najíždějící i úspěšně pálící Jelínek (11 za 18:39) a také nečekaný distanční fantom Benda (v utkání 8 bodů, 6 doskoků), který už ve druhé čtvrtině trefil trojku v nouzovém režimu konce útoku, a ve druhé půlce přidal ještě jednu. Málokdo z českého celku se v tu chvíli nesmál.

"Jen rozšiřuju repertoár svých zakončení," utrousil Benda s pro něj typickou nadsázkou, aby vzápětí přiznal: "Taky si nepamatuju, kdy naposledy jsem trojku vystřelil. Vlastně jednou to bylo v neděli proti Španělsku, ale předtím už teda dlouho ne." 

Rozdíl mezi oběma celky završila česká defenziva - lvi si mohli dovolit přebírat prakticky jakoukoli clonu, navíc 1 na 1 pak na své hráče většinou stačili. A obávaní estonští trojkaři tak neměli kudy získat dobrou střeleckou pozici. Natož aby proměnili nějakou trojku. Svůj první 3-projektil tak soupeř poslal do koše až v samém závěru poločasu, a to jen proto, že se Pumprla snažil z trojky kolegiálně vypomoci pod koš zatlačovanému Audovi. Právě Pumprla odváděl velký defenzivní výkon, když hned v úvodu udělil i několik bloků.

"Z videa vyplynulo, že Estonci většinou najíždějí a vyhazují na volné hráče, kteří pálí za tři. To je jejich největší zbraň - každý může nejen vystřelit, ale taky dát trojku. To jsme se snažili eliminovat, chtěli jsme zůstávat před nimi při bránění 1 na 1 a zbytečně nevypomáhat, abychom nenchávali volné střelce," prozradil Benda.

A k masivnímu přebírání doplnil: "Mohli jsme přebírat prakticky všichni. Bylo to taky jediné, co jsme na ně mohli použít. Oni po pick and rollu většinou zůstávali na trojce a to se těžko jinak brání. Všichni jsme pak dokázali ubránit menší hráče a třeba ani já se nebál jejich malého rozehrávače. Snažil jsem se ho udržet před sebou, aby mě snadno neobjel. A i kdyby to dokázal a dal lehký koš, tak pivoty neobjede desetkrát za sebou. Ty trojky byly pořád nebezpečnější." 

Češi, kteří při nastavené obraně téměř nepotřebovali faulovat, v poločase neměli očekávanou převahu na útočném doskoku (8-5, celkově 25-19, na konci 11-11 a 41-39), ale nějak to ani nebylo třeba. V utkání totiž téměř netráceli (do půle 4, celkově 9) a také měli velmi solidní procento střelby (celkově trojky 18/7, dvojky 50/25). 

A ještě jedna věc se lvům - zejména do poločasu v plné polní - dost vedla: kombinace pod košem na minimálním prostoru, ať mezi dlouhými hráči, nebo ve spolupráci s perimetrem (body zpod koše 38-26). A byť se do půle poměrně dlouho nevedlo završit nějaký rychlý protiútok, i tohle se postupně poddalo, když míč vyvážející Satoranský mohl vyslat první přihrávku kupředu o něco dřív.

Masa estonských fanoušků, v úvodu mocně pískající proti každé české šestce, při neklesajícím výkonu lvů postupně uvadala ve svém nadšení, a Češi ve druhé půli i přes mnohá prostřídání a šetření hlavních mužů kormidlovali duel k bezproblémové výhře. 

Satoranský tak ze svých 26 minut ve druhé půlce odehrál jen 11, top skórer Veselý (16+8 doskoků) z 22 pouze 5, Schilb z 24 jen 8 a hodně pošetřený byl na příště i Pumprla (celkem 16 minut).