Jsou tu první domácí přípravy lvic

05.06.2019 - red
počet přečtení: 188
vytvořeno 05.06.2019, upraveno 05.06.2019

REPRE ŽEN HRAJE V PRAZE Poprvé před domácími fanoušky se tento týden ukáže ženská basketbalová reprezentace v rámci přípravy na blížící se evropský šampionát. V pražské hale Královka se ve středu a ve čtvrtek (vždy od 18:00) utká s Portugalskem.

První část herního bloku absolvovaly svěřenkyně trenéra Štefana Svitka v závěru minulého týdne, když ve slovinském Lašku změřily síly s Chorvatkami i domácími Slovinkami. Odehrály dva vyrovnané zápasy, z obou však odešly těsně poražené.

„V téhle fázi přípravy jsme tam, kde bychom měli být. Nejprve jsme potřebovali trochu zapracovat na kondici, protože některým hráčkám skončila sezona relativně dávno. Teď už ale pracujeme hlavně na basketbalových věcech. První dva zápasy vypadaly tak, jak se po dlouhé pauze a kondiční přípravě asi dalo čekat,“ řekl k prvním porážkám trenér Svitek.

1700ZGF.jpg

Podobným názorem jej doplňuje zkušená křídelnice Romana Hejdová: „Z vlastní zkušenosti říkám, že první zápas je vždycky katastrofa, což byla. Druhý zápas už byl o hodně lepší a máme na čem stavět. Ten tým se opravdu teprve seznamuje. Já osobně jsem se tu sešla s hráčkami, se kterými jsem se teprve představovala. Takže se musíme poznat na hřišti i mimo něj, aby to nějak klapalo.“

Lvice navíc trápí zdravotní potíže některých hráček, díky čemuž ještě kádr nemohl dostat konečnou podobu.

„Tým se hodně obměnil od závěru kvalifikace hlavně kvůli zraněním, takže si to teprve sedne. Chybí Julča Reisingerová s Petrou Záplatovou, které nepřijedou vůbec. Kačka Elhotová a Alena Hanušová mají lehké zdravotní problémy. Doufám, že se dají holky do kupy a přijede i Kia Vaughn,“ vyjmenovává otazníky v sestavě Hejdová.

Naturalizovaná Američanka Kia Vaughn měla v posledních týdnech stále napilno v lize, neboť teprve před pár dny obhájila s Fenerbahce Istanbul turecký titul.

Hráčky, které jsou v tuto chvíli s týmem, by však měly být podle trenéra už brzy v tréninku.

„Alena Hanušová se postupně dostává z toho zranění, co utrpěla v závěru klubové sezony. V tomto týdnu by se měla pomalu zapojit do tréninků. Asi ještě ne do herní přípravy, ale alespoň do nějaké taktické,“ pokračuje Svitek.

Nyní se budou Češky před cestou na šampionát do Lotyšska připravovat výhradně v Praze. Sérii sedmi zápasů během šestnácti dnů odstartují dvojutkáním s Portugalskem.

„Já jsem proti Portugalsku koučoval ještě jako trenér Maďarska v minulé kvalifikaci o evropský šampionát, takže s ním mám celkem zkušenost. Je to země, kde jde ženský basketbal hodně nahoru. Portugalský tým hraje opravdu rychle a nemá moc podkošových hráček, takže spoléhá na střelbu z dálky. Portugalsko by nám mohlo trochu nasimulovat Černohorky, ty taky hrají taky hodně zvenku a předvádějí nátlakovou obranu,“ popisuje Svitek nejbližšího soupeře s tím, že by českému týmu mohl pomoci nasimulovat hru jednoho ze soupeřů v základní skupině evropského šampionátu.

Hejdová se naopak vůbec na soupeřky nedívá, spíš vyhlíží postupný progres vlastního týmu. „Chceme pracovat na sobě. Nekoukáme se na soupeře v přípravě, budeme si zkoušet naše věci a skauting budeme dělat, až se bude hrát naostro. Jsem hlavně ráda, že je hodně utkání, protože na tréninku se nedají zápasové situace dokonale nasimulovat.“

Vstupenky na středeční i čtvrteční duel s Portugalskem můžete zakoupit na tomto odkazu: http://cbf.sport-ticket.cz/online/#/vstupenky/matches.