Hvězdná druhá půle a Češi setnuli Italy!

16.07.2016 - red
počet přečtení: 1950
vytvořeno 16.07.2016, upraveno 16.07.2016

PRVNÍ DUEL LVŮ U20 NA ME Rozehrávač Rostislav Dragoun se ocitl pod dekou, která se nedala jen tak sejmout. Každý míč mu v rukou hořel a jeho 5 ztrát za první čtvrtinu by sebralo poslední špetku sebevědomí i mnoha velkým hráčům. Italský tlak na míč byl v úvodním dějství enormní a lvy na startu helsinského mistrovství Evropy dvacetiletých srážela nervozita i bázlivost…

Opavský rozehrávač se však mohl opřít o svého národního i klubového kouče. Petr Czudek neztratil důvěru ve svého muže, který tak zazářil na loňském slavném šampionátu téže kategorie, a znovu a znovu ho vracel do hry, až Dragoun po 8 ztrátách konečně proměnil z desátého pokusu i svou první střelu z pole - trojku na 66-50. V závěrečné sekvenci navíc přidal útočný doskok, asistenci i dvě šestky a končil 8 bodů v plusu za 21 minut. Teď už ví, že prokopat se dá i takovýmhle zápasem. Když má v zádech hráčského kouče, který podobné situace sám zažil nesčetněkrát.

Kormidelník Czudek byl jednoznačně nejlepším „hráčem utkání“, jež po skvělé druhé půli jeho tým ovládl 82-71, a ukázal tak, že i bez hvězd ročníku ´95 se dají předvádět velké věci. Úřadující Kouč roku v NBL byl v tichu helsinské haly slyšet v každé obraně i každém útoku. Posouval hráče během akcí, upozorňoval na každou chybu v postavení, chválil, uklidňoval, během návratu do obrany hlásil možnost použití faulu a zpětně upozorňoval i na mnohé předchozí prohřešky.

A jeho svěřenci rostli minutu za minutou. Setřásli prvopoločasové obavy a vedeni osou Půlpán, Svoboda, Puršl, Kroutil a Sehnal, který byl mužem rozhodného úniku, ovládli dění na kurtu, kde stále nepropustnější obranou pět na pět šli přes Italy až k téměř 20bodovému vedení.

Osmiztrátová první čtvrtina, kdy Češi přicházeli o míč v nájezdech i shozech anebo při výhozech z autu, zprvu nevěstila nic dobrého. Sedm bodů Svobody a úspěšná přechodová hra (do půle 11 bodů z brejků) ale tým udržely ve hře. Nepříjemností však byla situace, kdy guard Marek Mareš schytal ránu kolenem do žeber při nájezdu soupeře, a zápas tak pro něj už po dvou a půl minutách skončil.

Lvi postupně stále víc těžili z pozorné obrany s aktivníma rukama a nepřesní Italové brzy začali poměr ztrát dorovnávat (v půli 13-13). Do poločasu (33-30 pro Čechy) se navíc vůbec nemohli opřít o trojky (9/1) a také se téměř nedostali na trestnou linii.

Klíčem k zápasu byla třetí čtvrtina, již lvi ovládli 25-17. Po sedmibodové šňůře soupeře na 40-42 zavelel k obratu úspěšnou fintou pod košem po vlastním útočném doskoku guard Filip Kroutil, na nějž navázal hned po pasu z autu Matěj Svoboda košem s faulem. Forward Marek Sehnal pak zazářil brejkovým průnikem mezi třemi obránci (na 48-42), velkou trojkou z rohu a vzápětí i skvěle zahranou pozicí v dolním postavení na 53-47.

Svoboda poté zakončil další z brejků (55-47), které se lvi nerozpakovali zátkovat i trojkami, navíc nejednou úspěšnými. Rozhodná sekvence pokračovala 5 body Puršla a trojkou centra Rouba, což už týmu dalo vedení 63-47 po tříminutové šňůře 12-0!

Lvům tím narostla křídla, celoplošně působící rozehrávač Půlpán, jejž stejně jako Dragouna tížily především nájezdové ztráty, k bodům (6), asistencím (5) a ziskům (2) přidával i útočné doskoky (2), v nichž tým soupeře ve druhé půli předčil 7-3 (celkově doskoky 41-33), a vše zajišťoval ostrostřelec Svoboda, autor 28 bodů s trojkami 7/5 a celkovou střelbou 12/10.

Češi nakonec Italy předčili v trojkách (26/10 – 24/8) i šestkách (19/14 – 14/9). Výstavním kouskem bylo i 23 asistencí, z nichž 11 přišlo v 33bodové první půli. Hlavním lvím minusem byly ztráty (23, Italové ovšem 22), jež rezultovaly hned v 17 zisků soupeře. Paradoxem pak bylo, že lvi vyhráli na body z brejků 20-16.