Hruban: Rvu si vlasy! Welsch: Opět leden

01.02.2016 - red
počet přečtení: 1499
vytvořeno 01.02.2016, upraveno 01.02.2016

ECHO BITVY VTB LIGY Vojtěch Hruban v zápase nepobyl přehnaně mnoho času, přesto měl po nekonečných desítkách vteřin napětí na ruce velkou slávu. Sudí se necelých 6 vteřin před koncem rozhodli zkontrolovat, kdo se jako poslední dotkl míče, když se Jiří Welsch pokoušel završit nymburský brejk na vítězství, ale soupeř jej o balon pod košem ještě stihl připravit. Když video vrátilo míč do držby Polabanů, naběhl si Hruban snadno pro výhoz, čtyři metry od koše se ještě stihl uvolnit a z lehkého záklonu vyslal střelu, již více než tisícihlavé hlediště očima mocně tlačilo do koše. Balon však jen neslavnostně narazil do přední obruče a fanoušci vydechli hlubokým zklamáním. Dosud jen dvakrát poražený favorit z Kazaně nakonec i v Česku vyvázl s vítězstvím (74-75), jež ale bylo víc než tvrdě vydřené.

"Ještě teď si z toho rvu vlasy," litoval po zápase Vojtěch Hruban, zapisující v této sezoně 10 bodů na utkání s 48procentní úspěšností trojek.

Přiznal také, že poslední akce původně nebyla zamýšlená pro něj. "Mělo to být úplně na druhou stranu. Já jsem hrál dohromady 15 minut, prakticky celý druhý poločas jsem proseděl a nebyl jsem zrovna hráč na poslední střelu. Jinam ale vyhodit nešlo, já si trochu cuknul a mohl jsem vystřelit rovnou. Bránící Milaknis na mě ale vyrazil, tak jsem si jednou bouchnul a šel pod něj, on se zaseknul a já si býval mohl bouchnout ještě jednou a jít až do koše. To už jsou ale kdyby. Ta střela ani tak nebyla těžká, takže je to velká škoda."

Velké nervy při kontrole videa prý neměl kapitán Welsch. Věřil totiž, že míč se jeho týmu do rukou vrátí. "Balon mi sice před zakončením vyklouzl, ale přede mnou stál hráč, který se ho dotkl, takže jsem doufal, že se to prokáže i na videu. S čistým svědomím můžu říct, že míč do autu nešel ode mě," podotkl další člen reprezentace v nymburském dresu.

Pro jeho tým bylo dílčím vítězstvím už to, že se až do vyrovnané koncovky dostal. I když hostům chyběl top skórer celé ligy Langford (průměr 20,6), po celý první poločas z většinou volných pozic trefovali trojky jako na běžícím pásu a za stavu 34-33 v 16. minutě jich měli na kontě už 7.

Nymburk se při některých vynucených přebráních dostával do nevýhodných obranných situací, musel vypomáhat, někdy se i cíleně snažil zdvojovat míč, ale soupeř se často z pastí dokázal uvolnit. "Naší taktikou určitě nebylo nechávat jim trojky. Vyplynulo to z toho, že si dobře půjčovali míč. Navíc je to tým střelců, což se týká pozic 1 až 4. Spíš tedy šlo o nedostatek naší obrany," řekl Welsch na adresu třetího top útoku soutěže, který až dosud doručoval 89 bodů na utkání.

Další velkou svízelí byl útočný doskok hostů. Ti hned 9 odražených střel stáhli do poločasu, 8 dalších přidali po změně stran - všechny ovšem ve třetí čtvrtce. Nymburk se o útočný doskok pokoušel jen velmi málo, první dobyl až v 19. minutě centr Vaughn (odehrál jen 16 minut a s -15 byl nejhorší z domácích), který si připsal tři z prvních 4 celého týmu. A nebýt závěrečného úsilí Bendy, který s nasazením života byl u tří útočných doskoků v posledních 8 minutách, skončil by tým na čtyřech.

"Když nemáme na hřišti Vaughna, je na tom Kazaň fyzicky a atleticky líp a i tahle činnost je součástí její aktuální bilance v soutěži. Předvídavostí, bojovností a poziční hrou se dají nějaké centimetry a kila na doskoku nahradit, ale přesto to větší fyzično soupeřů bylo důležité," komentoval mnohdy nerovné souboje Welsch.

Vedle útočných doskoků a trojek se v posledních minutách první půle podílely na vyrovnaném skore i některé víc než sporné výroky sudích, kteří míče odražené do autu pravidelně přisuzovali hostům, nechávali být některé faulové zákroky na domácí a vrcholem byl moment, kdy faul Nymburka na nájezd hráče Kazaně odpískal sudí, který nesledoval situaci zepředu. Zloba polabských fanoušků tu dosáhla svého vrcholu, nicméně domácí kapitán tuto "berlu" odmítl zvednout.

"Ve hře jsem nevnímal, že bychom byli víc nebo míň poškozováni," vyjádřil se univerzální hráč, který měl v utkání dost starostí sám se sebou. I když byl rád, že v posledních třech zápasech zaknihoval oba své dvojciferné zápisy sezony (Kazani dal 12 bodů včetně 2 trojek ze 2 pokusů), zatraceně cítil i svých 32 odběhaných minut.

"V zápase jsem se cítil dobře, ve druhém poločase už jsem ale měl jednu nebo dvě fyzické krize, kdy jsem byl na pokraji žádosti o střídání. Na druhou stranu jsem nechtěl dobrovolně odejít ze hry."

Když to z pole nešlo Dixonovi a Sant-Roosovi, který to alespoň vynahrazoval výbornými shozy z nájezdů a také obrannými zákroky, stál útok vedle Welsche především na 24bodovém (z pole 21/10) rozehrávači Randleovi, který po čase zapnul oba motory a neuvěřitelnými driblérskými kousky "lámal kotníky" obráncům.

Zajímavostí byl nástup do základní pětky power forwarda Peterky (v utkání +7 za 16 minut), který dostal přednost před Bendou, De Zeuuwem i Kuridžou (ten hrál pouhých 9 minut) na začátku obou poločasů a hrál i posledních šest dramatických minut. Po parádním uvolnění podél zadní lajny v první půli a minuté trojce se už ale do dalších zakončení nepouštěl, ač měl za obloukem řadu otevřených pozic.

Nymburk se ve třetí čtvrtině i přes trvající dominaci soupeře na útočném doskoku odpoutal pomocí individuálních akcí na 54-48, ale od té doby mu zvlhl střelný prach, soupeř se prosadil i do jeho zóny a správu věcí kazaňských začínal přebírat rozehrávač Colom, skvěle řešící pick-and-rolly, uvolňující spoluhráče ke střelám na stříbrném podnose a také umně vnikající do koše. V posledních 12 minutách vsítil 13 ze svých 20 bodů, navíc v utkání přidal i 7 doskoků a 5 asistencí a i s -6 při pobytu ve hře byl klíčovou postavou hostů.

A vedle Kaimakogloua (12+11 doskoků) byl dalším osovým mužem v sezoně 46procentní trojkař Milaknis. Ten sice do zápasu vstupoval jako v průměru 8bodový střelec, při absenci Langforda však odehrál 35 minut, během nichž dosáhl 19 bodů s trojkami 9/5. Právě Colom s Milaknisem nejvíc založili na odskok Kazaně na 59-69 po 35 minutách.

"Nejsme první, komu Milaknis dal tolik trojek, protože to je super střelec. A Colom je dobrý hráč, který stejně jako nás rozebírá při pick-and-rollu i všechny soupeře ve VTB lize a Eurocupu. Hráli jsme prostě proti silnému týmu a je super, že jsme se dostali až k šanci na výhru," podotkl Jiří Welsch.

Jeho tým, dosud držící domácí bilanci 7-1, se nevzdal ani za nepříznivého stavu, zlepšil obranný i útočný doskok a trio Welsch, Randle, Hurban dovedlo Nymburk v čase 38:15 až do vedení 72-71. Navíc už po 6 minutách čtvrté čtvrtiny měla Kazaň 5 faulů.

Colom pak ale z podběhu a po další kontrole na videu, kdy míč zůstal v rukou Kazaně, otočil na 72-75, což i přes snížení Sant-Roose už hostům stačilo, byť Colom poslední neproměněnou střelou ještě založil málem osudový domácí protiútok.

Nymburk byl extrémně disciplinovaný (4 ztráty) a dokonce soupeře skolil zpod koše 40-24, ale zásadně zaostal na doskoku (34-47), inkasoval 11 trojek z 29 pokusů (sám dal 6) a minimálně se i přes spousty nájezdů dostával na trestnou linii (7/6). Druhá Kazaň nakonec uspěla i při pouze 40procentní střelbě z pole. V tabulce si polepšila na 15-2, sedmý Nymburk po druhé domácí porážce klesl na 10-8.

Před Polabany je šestý Saratov s 9-6, za nimi osmý Nižnij Novgorod s 9-8. Následují Minsk a Astana s 6-10. Středočeši tak už pomalu začínají vyhlížet premiérovou účast v play-off. Kvalitní výsledky v soutěži zároveň ostře kontrastují s výkony ve FIBA Europe Cupu, kde se tým po sérii porážek v Sofii, Antverpách a Ventspilsu ocitl na hraně vyřazení už ve fázi Last 32. A na pohled se zdá, že VTB liga v této sezoně dostává jasnou prioritu.

"Tohle všechno spíš vyplynulo ze situace. Bohužel se opět opakuje to, co každý rok – dostáváme se do klíčové fáze sezony, tedy do ledna a února, a nevíme co dřív. Jedeme na Europe Cup do Ventspilsu, kdy je zápas součástí pětidenního tripu, kdy soupeř odpočívá, a my 48 hodin předtím hrajeme VTB ligu v Tallinnu. Tam jsme sice lehce vyhráli, ale pořád to byl zápas. Doma pak hrajeme se Sofií, přičemž den předtím musíme absolvovat 12hodinovou cestu z Krasnodaru. A tak to jde pořád dál. Někde se to projevit musí a letos se to víc projevuje v Europe Cupu," je si vědom kapitán týmu.