Hratelná skupina na ME dává šanci

12.12.2018 - red
počet přečtení: 564
vytvořeno 12.12.2018, upraveno 12.12.2018

UDÁLOST V Bělehradě, tedy ve městě, kde za sedm měsíců vyvrcholí ženský EuroBasket, se dnes účastnické týmy dozvěděly své soupeře. Šestnáct celků bylo na základě losu rozděleno do čtyř čtyřčlenných skupin. Už potřinácté v řadě mezi nimi nechybí ani reprezentace České republiky!

Startovní pole 16 celků tvoří dvě pořadatelské země, Srbsko a Lotyšsko, plus 14 týmů, které si účast vybojovaly v dlouhodobé kvalifikaci. Právě v ní zazářily Češky. Svou základní skupinu dokázaly ovládnout, když za sebou nechaly i obhájkyně evropského bronzu Belgičanky. Prvenství ve skupině mělo velký vliv na to, že svěřenkyně trenéra Svitka byly vytaženy ze druhého koše.

Obě pořádající země měly možnost si vybrat jeden tým, který bude hrát v jejich zemi, ale ve druhé základní skupině, než ve které bude jejich celek. Lotyšky, které byly také ve druhém koši, si vybraly Švédsko. Ke Švédkám byla do skupiny B vylosována Francie, která bude obhajovat stříbrné medaile z posledního šampionátu v Praze a Hradci Králové. Jelikož ve skupině A už byl tým ze druhého koše, byl první vytažený celek vylosován do skupiny B. A byla jím Česká republika.

1580NTB.png

A ze třetího koše do české skupiny přibyla ještě Černá Hora. „S losem můžeme být celkem spokojení. Na turnaji se dá těžko vybírat soupeře. Všechna družstva, která se kvalifikovala, si to svou kvalitou zasloužila. Vypadá to, že Černá Hora by mohla být ze třetího koše nejhratelnější soupeř. Ze čtvrtého koše jsem nechtěl Slovinky, protože mají opravdu dobrý tým, a to se splnilo,“ hodnotil po losu trenér českého národního týmu Štefan Svitek.

Je jasné, že české basketbalistky svou základní skupinu odehrají v Rize. Vítěz skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, které už se hraje v Bělehradě. Týmy na druhém a třetím místě si to ještě v Rize rozdají křížem o postup do play-off. „Myslím, že šanci na postup ze skupiny určitě máme. Jak už jsem říkal, všechna družstva jsou na dobré úrovni, ale šanci tam vidím,“ odhaduje kouč.

Ten nevidí ani komplikaci v nutnosti cestovat prakticky přes celou Evropu v případě postupu do čtvrtfinále. „Je tam den volna. Samozřejmě by bylo příjemnější ho strávit na jednom místě, ale takový je klíč. Hráčky během sezony hodně cestují a jsou na to zvyklé. Budeme to chtít určitě zapojit i do přípravy, abychom někam přijeli a hned hráli zápas, takže budeme hledat i turnaje na hřištích soupeřů.“

Evropský šampionát slouží zároveň jako jediná možnost, jak se probojovat na OH v roce 2020. Prvních šest celků z kontinentálního šampionátu postupuje do kvalifikačního turnaje, který je na programu v únoru 2020.

Svitek ale vábení olympijských kruhů zatím neřeší. Chce se soustředit na postupné cíle. „Měli bychom jít zápas od zápasu. To je, myslím, lepší taktika. Je důležité, abychom chytili vítězný rytmus. Často se stává, že družstva, která nebyla vysoko nasazená, nebo se od nich moc neočekávalo, došla daleko, když na začátku zvládla těžký zápas. Udělalo jim to vítěznou atmosféru a hrálo se jim snáz. Třeba jako Belgie nebo Řecko na minulém šampionátu,“ dává příklad úspěšné cesty trenér lvic.

Evropský šampionát se odehraje od 27. června do 7. července.

SKUPINA A: Ukrajina, Velká Británie, Lotyšsko, Španělsko
SKUPINA B: Švédsko, Francie, Česká republika, Černá Hora
SKUPINA C: Maďarsko, Turecko, Slovinsko, Itálie
SKUPINA D: Bělorusko, Rusko, Belgie, Srbsko