Hit VTB ligy: Jak kouč vytočil kouče

05.05.2016 - red
počet přečtení: 1269
vytvořeno 05.05.2016, upraveno 05.05.2016

ECHO ČTVRTFINÁLE 3 VTB LIGY Ani fantastická trojková bilance 24/16 tentokrát nezmohla nic. CSKA nastoupil v Nymburce na domácí tým zostra od prvních minut, bez zraněného dynamického dribléra Sant-Roose museli Středočeši opět víc využívat i své malé guardy, a právě na to favorit čekal. Dokud zahajovací vyšší sestava s velmi aktivním Křížem sbírala v úvodu útočné doskoky a trefovala se z dálky, tým se držel ve vedení. Okamžikem snížení pětice ale Moskvané nemilosrdně napadali pod košem menšího Randlea a zbytek pak dokonaly brejky po nymburských ztrátách, jež nejvíc plynuly z chybných výhozů po nájezdu do vymezeného území.

CSKA šel ve třetím čtvrtfinále VTB ligy během 4 minut z 22-20 na 22-37, když pod košem i v brejcích byl velmi aktivní power forward Korobkov (24 bodů, 4 zisky, TH 11/10). A právě v tomto úseku hosté zápas rozhodli. Postupně vysunuli vedení na 27 bodů a až trojková smršť celokurtově energického, ale také hodně ztrácejícího dua Randle – Dixon (spolu 8 trojek ve druhé půli) znamenala ve druhé půli snížení manka až na 12 bodů. Víc CSKA, který pak vrátil do hry i De Coloa a Teodosiče, nedovolil. A po vítězství 87-102 postoupil do semifinále.    

Na rozdíl od obou moskevských zápasů si CSKA tentokrát hodně hlídal doskok (37-26), když na tom útočném vyhrál 17 ku 7. Tím byla vedle brejků hodně dána i převaha v bodech zpod koše (40-22 pro CSKA).

Za domácí Randle zaznamenal 20 bodů (trojky 9/6, 3 zisky, 5 ztrát) Dixon 19 (trojky 7/5, 5 asistencí, 3 zisky, 8 ztrát), po nemoci se vracející Hruban (čerstvě vyhlášen Nejlepším Čechem v soutěži) přihodil 13 (trojky 4/3) a stoprocentní Peterka za 17 minut 11.  

403OWQ.jpg

Nymburk v zápase jednoznačně popravily ztráty. Po dvou moskevských zápasech s 19 jich tentokrát přišlo dokonce 21, když kritických bylo 10 chyb už do půle. Z nich 8 mělo podpis Randle či Dixon.

„Tentokrát nás ztráty zahubily. CSKA je v průměru vysoký tým, pokrývá výborně celé hřiště a všechny hráče. V první půlce jsme za ztráty zaplatili 14 inkasovanými body. Ihned po naší chybě šel míč dopředu a vždy z toho byl koš. A s tolika chybami nejde CSKA porazit,“ podotkl kouč domácích Ronen Ginzburg.

„Pro naše mladé zahraniční hráče to byla letos velká zkušenost – Dixon, Randle i Sant-Roos poprvé hráli proti takovým soupeřům. Udělali i spoustu chyb, ale během sezony se zlepšovali. Stejně byl celý rok důležitý i pro mladé české hráče Kříže s Peterkou. Jsem za jejich zlepšení rád, oba neměli strach ani proti CSKA. Musíme být tady v Česku pyšní na to, co v poslední době dokázal Nymburk, ale i český národní tým. Navíc v lize máme čtyři pět dalších výborných týmů. Není třeba se nikoho bát,“ dodal trenér.

Hodně ho mrzelo, že v zápase postrádal Kubánce Sant-Roose, skvělého vodiče míče i obránce. „To byla proti takovému soupeři dost zásadní věc. CSKA vytváří veliký tlak, brání útočící hráče tak, aby nemohli přijmout přihrávku a to způsobilo spoustu našich ztrát, protože jsme neměli dost hráčů silných na míči. Navíc se projevilo, že jsme hráli už pátý zápas za 10 dní, a to proti kvalitním soupeřům.“

402NTI.jpg

Absence Sant-Roose měla velký vliv i na to, že Ginzburg tentokrát nemohl používat své moskevské sestavy se třemi podkošovými hráči, protože na hřišti potřeboval i nějakého dribléra. „Jenže vyšší soupeři si pak, kdykoli to šlo, brali dolů „na záda“ Randlea a Dixona. My jsme tak chodili do zóny v okamžiku, když míč mířil dolů, což fungovalo v Moskvě, ale už ne ve třetím utkání. Pak jsme zkoušeli zdvojovat, což fungovalo trochu líp. Bylo hodně znát, že potřebujeme hrát s vyšší sestavou, protože jejich guardi jsou opravdu vysocí,“ uznal Ginzburg.

Velkou neplechu dělal pod košem svými seběhy a aktivitou 206 vysoký Korobkov. „On je hodně velký a proti nám jsou jeho parametry znát ještě víc. CSKA má i dva skvělé rozehrávače (Teodosič měl 10 asistencí), kteří ho umějí najít, navíc i my jsme proti němu udělali nějaké chyby. A hodně nám v obraně chyběl Sant-Roos. Pro nás má stejnou důležitost jako De Colo a Teodosič pro soupeře. A ten bez obou rozehrávačů málem prohrál v Minsku.“

Nymburský kormidelník je za celou sezonu stejně jako za sérii s CSKA na tým náležitě pyšný. „Nikdo v Evropě nečekal, že to bude takto vyrovnané. Získal jsem během čtvrtfinále velkou zpětnou vazbu z celé Evropy a to nás těší. Každý čekal, že nás CSKA třikrát vyřídí nejmíň o 25 nebo 30 bodů, což je téměř jeho standard ve VTB lize a často i v Eurolize,“ prohlásil Ginzburg. 

„První dva zápasy v Moskvě jsme odehráli skvěle, byli jsme velmi blízko a v obou utkáních jsme dohromady po 30 minut vedli. Doma už jsme tak dobře nezahráli, přesto jsme ukázali charakter, nevzdali se a soupeře jsme se nezalekli. Pořád ale musíme mít na paměti, že jsme hráli proti jednomu z nejlepších týmů Evropy.“
 


Nymburk premiérově hostil nejbohatší klub Evropy ve svém domácím stánku, kam si našlo cestu na 1200 fanoušků, jež za atmosféru pochválil i kouč hostů Itoudis.

„Hrát tady bylo dobré rozhodnutí. Já sám se tu cítím komfortněji, rád tu cítím naše fanoušky. Navíc po pražské porážce s CSKA v základní části jsem měl pocit, že se nám tu bude hrát líp. I když jsme nehráli tak dobře, najednou po čtyřech pěti trojkách jsme byli ve druhé půli na 12 bodech,“ poznamenal Ginzburg.

Jeho protějšek Dimitris Itoudis měl před třetí bitvou jasný záměr. „Chtěli jsme zastavit Nymburk v obraně a udělat to pro něj co nejtěžší. Cílem bylo nutit jeho hlavní tvůrce hry a zakončovatele ke ztrátám, což udalo tón i v prvních dvou zápasech, kdy jsme si vynucovali hodně ztrát soupeře. V útoku jsme pak byli velmi tvořiví, a to bez ohledu na typ obrany Nymburka. Měli jsme 34 asistencí a to je basketbal ve stylu CSKA, což znamená sdílení míče a nacházení mismatchů, které nám Nymburk dával přebíráním nebo svými vysokými pětkami,“ vypočítával řecký stratég. Podle něj ovšem byla strategie českého mistra hrát v sérii dlouhé úseky se třemi dlouhými dobrým tahem.

Soupeři také poblahopřál k vyrovnanému průběhu zápasů. „Nymburk nám dal zabrat a my museli stále hledat řešení na jeho tahy. Byl to o patro lépe hrající tým než v minulé sezoně a byl konkurenceschopný na té nejvyšší úrovni.“

A pak se Itoudis vrátil i ke dvěma domácím bitvám, jež jeho tým vyhrál pouze o 8 a 7 bodů. „Podali jsme v nich trochu lajdácký výkon, ale já jsem to i očekával. Teď už můžu říct, že při veškerém respektu k Nymburku jsme před sérií zatížili hráče mnoha těžkými tréninky (v rámci chystání na Final-4 Euroligy). Věděli jsme ale, o co nám jde, a taky jsme rádi, že se vrátili na dlouhých Chryjapa s Korobkovem, který hrál ve třetím utkání skvěle, pomohl při mismatchích a podle mě si udělal i střelecký rekord za dobu v CSKA.“

Slova o přetížení hráčů jako důvodu slabších výkonů hodně nadzvedla kouče Ginzburga. „Může si vykládat, co chce, ale tyhle historky mu nevěřím. Je zkušený a ví, co říct. Já jsem ale viděl, jak se v domácích zápasech klepali o výsledek. Zvlášť s ohledem na první zápas, kdy nám bylo napískáno 32 faulů, a oni z toho dostali 39 šestek, by bylo lepší mlčet,“ nebral si servítky kormidelník českého mistra.

404ZGQ.jpg

Letošní vytížení hráčů CSKA ale ještě není nic proti příští sezoně, kdy je vedle 30 zápasů v základní části VTB ligy čeká stejná porce i v základu Euroligy, která se bude hrát rovněž dvoukolově se 16 týmy. Připočtou-li se dvě play-off, dostáváme se téměř k 80 soutěžním utkáním. 

„Nejdřív musíme zjistit, jak bude fungovat klasický dvoukolový systém v Eurolize s 30 zápasy. Bude třeba širší rotace a víc do hry připravených hráčů. Reprezentanty bude za sezonu čekat ještě víc utkání než v NBA,“ podotýká řecký lodivod.

Na otázku, zda týmy budou potřebovat i širší než 15členné soupisky, odvětil:

„Já jsme vždy pro to mít víc hráčů, místo 12 by jich mohlo být na lavičce klidně 14, nebo pro začátek dejme tomu 13. A stejně jako v NBA bychom měli mít možnost během sedmidenního tripu použít širší kádr, aby si hráči mezi zápasy víc odpočinuli.“

Zajímavostí aktuálního kádru CSKA je to, že snad kromě Freelanda (který je navíc zraněný) v něm chybí elitní centři. Jak se s tím Itoudisův tým v sezoně popasoval?

„Dokud byl Freeland zdravý, opravdu nám hodně pomáhal. Dával nám novou dimenzi hry a spoustu dobrých věcí. Bohužel v sezoně měl dvě velká zranění. Nešťastné bylo hlavně to druhé, kdy schytal ránu do hlavy, a poranil si rameno po kontaktu s obroučkou v Bambergu. Nám navíc tou dobou chyběli i Korobkov a Chryjapa, což jsou už tři dlouzí. Naštěstí Hines (198 vysoký, 111 těžký) hraje na dlouhém skvěle, totéž se dá říct o Vorontsevičovi, navíc tam zaskakují i Kurbanov a Nichols. Takovou sestavu teď prostě mám a budeme s ní bojovat až do konce,“ vyhlásil směrem k vrcholu sezony Dimitris Itoudis.