Další dobrodružství s pomocí překladače

14.08.2019 - red
počet přečtení: 491
vytvořeno 14.08.2019, upraveno 14.08.2019

S PATRIKEM AUDOU O JEHO NOVÉ MISI Ve Francii zřejmě nezůstalo zapomenuto jeho 20 bodů z derniéry pro český tým úspěšné světové kvalifikace. Basketbaloví lvi sice na konci letošního února v Reze padli s „galským kohoutem“ o šestnáct bodů, ale to, že právě Patrik Auda vysázel skoro třetinu celé české produkce, si nejspíš řada ligových manažerů poznamenala do notýsku. A teď mu přilétlo laso z Boulazaku, desátého týmu ProA v minulé sezoně, kdy celku z desetitisícového městečka na francouzském jihozápadě scházely ve vyrovnané soutěži jen dvě výhry k play-off.

Na konci srpna třicetiletý reprezentant, aktuálně se s národním týmem chystající na světový šampionát, si tak po polské, španělské a italské lize vyzkouší i další kvalitní evropskou soutěž. Jeho nový chlebodárce provedl v létě poměrně rozsáhlou proměnu sestavy, do níž bral posily z německé, italské i izraelské ligy. Celkem by měl mít na soupisce čtyři Američany.

Rozpočet klubu pro minulou sezonu činil podle oficiálních údajů 3,48 milionu eur (90 milionů korun) a byl v 18členné ProA šestnáctý nejvyšší. Na platy hráčů a koučů připadla zhruba třetina rozpočtu, přesně 1,27 milionu eur (33 milionů korun), což byla 14. nejvyšší částka nejvyšší francouzské soutěže. Boulazac byl založen před 27 lety, hrává v hale pro 5200 diváků a v nejvyšší soutěži bude nyní působit třetí sezonu v řadě.

1830YzE.jpg

„Po minulé sezoně v italské Pistoie jsem ještě nějakou dobu čekal, jestli od klubu přijde další nabídka, ale vyměnili generálního manažera i trenéra, úplně překopali tým a vzali jiné hráče, včetně domácích. Já ještě chvíli vyčkával, jestli se neobjeví něco jiného z Itálie, protože se mi tam líbilo, ale dobrá nabídka nepřišla, jen pár z druhé ligy, ale nic zajímavého. A potom se ozval Boulazac, tak jsem si řekl, že to zase bude něco nového, jiná soutěž. Po telefonu jsem mluvil i s trenérem a líbilo se mi, jak mi vysvětlil situaci týmu,“ osvětlil své důvody pro další změnu země zkušený podkošový hráč, který v minulé sezoně v Pistoie odvedl kus dobré práce.

Tým sice skončil v italské Lega Basket předposlední jen se šesti výhrami v základní části, ale levoruký reprezentant zapisoval velmi solidní průměry 11,4 bodu a 4,7 doskoku za 25 minut při 35procentní úspěšnosti trojek.

V Boulazaku střelecky disponovaného Audu chtějí využívat na obou podkošových pozicích, proto očekává, že by jeho minutáž měla být dobrá. „Těším se. První kolo ligy se sice hraje už týden po skončení mistrovství světa, takže budu mít jen krátký čas na adaptaci, to je ale pro mě poslední roky, kdy jsem během léta s reprezentací, standard. Je možné, že na začátku trenér může víc spoléhat na hráče, co jsou v týmu déle, ale mně pozdní příchod do nového týmu zatím nikdy v dalším průběhu sezony neuškodil,“ nebojí se dlouholetý reprezentant extrémně krátké přípravy s mužstvem.
 


Předpokládá, že Boulazac se bude opět chtít pohybovat nejméně ve středu tabulky. Do větších rozborů francouzské ProA se ale zatím nechce pouštět. „S Francií mám málo zkušeností, jen před dvěma lety jsem za polskou Radom hrál dvakrát se Štrasburkem. Tuším ale, že to bude hodně podobné jako v Itálii. Každý tým bude mít čtyři pět Američanů a mohlo by se tak hrát rychle a fyzicky.“

Hlavu si zatím Auda neláme s nulovou znalostí francouzštiny. „Bude to menší město a v takových se všude po světě mluví anglicky málo. Možná to tak bude trochu oříšek, ale ani ve Španělsku a Itálii jsem jazyk neuměl a vždy jsem si poradil. Radši se budu zase spoléhat na angličtinu, po případě mi pomůže překladač v telefonu,“ usměje se rodák z Ivančic.