Češky jsou po demolici Dánek na ME!

06.02.2021 - red
počet přečtení: 581
vytvořeno 06.02.2021, upraveno 06.02.2021

ECHO DUELU LVIC S DÁNSKEM Basketbalové Česko první únorovou sobotu slaví! Lvice se počtrnácté v řadě probojovaly na evropský šampionát, který letos v červnu pohostí Španělsko s Francií. Definitivně o tom rozhodla jednoznačná výhra v istanbulské „bublině“ nad Dánskem 84-63. Češky soupeře donutily ke 22 ztrátám a střelecky je vedly Záplatová, Reisingerová (obě 15), Voráčková (13) a Bartáková (11).

Reprezentantky nevstoupily do utkání tak dominantně jako ve čtvrtek proti Rumunsku. Především se jim nedařilo proti dánské obraně zakončovat s tak vysokým procentem úspěšnosti jako ve čtvrtek. Navíc česká defenziva nechávala soupeřkám až příliš volného prostoru ke střelám z perimetru nebo k seběhům do vymezeného území. A nejvíc výběr trenéra Svitka propadal na doskoku. Výsledkem toho všeho bylo až šestibodové manko v průběhu první čtvrtiny.

Energii do hry přinesla až rozehrávačka Záplatová, která dělala Dánkám problémy na obou polovinách hřiště. Její pasáž s trojkou, ziskem a trestnými hody jako by český tým uklidnila. V blokařské party tu pokračovala Voráčková a až na konec druhého poločasu měly Dánky problém se prosadit. Češky vyrovnaly poměr na doskoku a především si pro druhou polovinu utkání vypracovaly dvojciferný náskok.

Trenéru Svitkovi se osvědčila varianta se dvěma rozehrávačkami na hřišti, a tak i do začátku druhého poločasu poslal spolu Bartákovou a Záplatovou. Lvice střídaly nepřesnosti s velmi povedenými kombinacemi. Ty dohrávaly do podkošového prostoru, kde už svou práci na jedničku odváděly pivotky. To také otevíralo šanci na střelbu ze střední a dlouhé vzdálenosti. Jenže bojující Dánky se nechtěly vzdát. České vedení se sice drželo nad deseti body, ale trenér Svitek se se svou družinou musel mít neustále na pozoru.

Při vstupu do závěrečného dějství ale lvice prokázaly své zkušenosti. Nic nenechaly náhodě a rozmetaly zbytky pochybností, že by se snad mohly dostat pod tlak nevyužité šance na jistý postup. První body zaznamenaly soupeřky proti české obraně až po čtyřech a půl minutách. Navíc z trestných hodů. Jenže to už se české vedení přehouplo přes dvacetibodovou hranici. Lvice si tak v poklidu mohly užít poslední minuty zápasu s vědomím, že postup na EuroBasket už jim nikdo nevezme.

Kouč Štefan Svitek: „Nezachytili jsme ideálně úvod a Dánky hrály přesně to, co jsme předpokládali. Hrály rychle, přihrávaly si, střílely hodně trojek. Dokázaly nepříjemně sbíhat ke koši, trefovaly těžké střely a my jako bychom čekali, že se to vyhraje samo. Od druhé čtvrtiny jsme chytili náš rytmus, zlepšili se v obraně i v útoku, přestali střílet jen z dálky, a to byl recept na Dánky. Byl to důležitý zápas, protože jsme se nechtěli nervovat do konce a počítat, kdo o kolik musí vyhrát.“

Petra Záplatová: „Nemyslím si, že bychom byly nervózní, ale Dánky hrají takový specifický styl, hrají velmi rychle dopředu a běhavě, což nám úplně nesedí. Nedělalo nám to v úvodu dobře, než jsme si na to zvykly. Od druhé čtvrtiny to bylo lepší, hráčky z lavičky se můžou na hru kouknout a vědí, co čekat. Máme dobrou lavičku, abychom to dokázaly doplnit, když se někomu nedaří. Myslím, že jsem měla o něco víc energie než holky, co hrály proti Rumunkám, kde to bylo extra silové. O to větší jsem měla chuť a motivaci navíc. Pocity jsou skvělé. Odvedly jsme dobrou práci, dá se ještě zlepšovat, ale jsem spokojená za nás za všechny a doufám, že ukážeme na Evropě, že tam patříme a uděláme nějaký výsledek.“