Češi v Eurolize, řež o postup, zajímavosti

08.12.2015 - red
počet přečtení: 894
vytvořeno 08.12.2015, upraveno 08.12.2015

Z LŮNA EUROLIGY Velké bitvy ve velkých arénách velkých soupeřů mají za sebou po osmém dějství základní části Euroligy oba čeští lvi, účastnící se v této sezoně hostiny klubové eurosmetánky. Jak Jan Veselý z Madridu, tak Tomáš Satoranský z Atén, však odlétali s nepořízenou. Přes poslední zápasy jejich týmů se nyní podíváme i na rozložení sil v základních skupinách těsně před koncem první fáze soutěže.

Fenerbahce v repríze semifinále minulého ročníku, navíc na stejném místě, měl šanci vychutnat si lahodný pocit vendety, neboť vítězstvím v madridském paláci před 10.500 fanoušků by obhájce trofeje postrčil už na hranu vyřazení s bilancí 2-6. Realu navíc chyběli Fernandez, jenž je po operaci zad, i centr Thompkins, navíc během zápasu tým přišel o velezkušeného forwarda Nocioniho.

Hosté také od začátku spěli i díky útočným doskokům za doražením své kořisti, když tažní koně Datome s Veselým vysunuli úvodní trhák na 16-28. Jenže domácí celek zachránili a k obratu (šňůra 14-0) vedli mladé pušky – 16letý Dončič s 21etým Hernangomezem, od nichž už si zápas převzali zkušení matadoři.

Veselý, autor 12 bodů už do půle (TH 9/6), pak ale zahájil nový nápor Fenerbahce. Poločasový náskok 36-45, tažený trestnou bilancí 18/15, se však od stavu 48-55 začal drolit. Fenerbahce na přelomu posledních dvou čtvrtin pět minut nedal ani bod a svou show 17 bodů v závěrečných 16 minutách naopak rozjel domácí guard Llull. Jeho tým otočil na 61-55 a definitivní hřebík do istanbulské rakve zabil svou trojkou 90 vteřin do konce explozivní křídelník švédské repre a bývalý charlotský Bobcat Taylor (76-66). 28 body k výhře 80-73 přispěly i podkošové opory Ayon a Reyes.

Fenerbahce do Madridu přicestoval jen s dvěma dlouhými Antičem a Veselým (chyběli Udoh i Hersek, a stále i rozehrávač Hickman), který podruhé v řadě vsítil 20 bodů (z pole 10/7, TH 9/6 z 5F+, 7 doskoků, 1 asistence a -1 za 27 minut), a byl nejužitečnější z hostů. Dalších 15 bodů přidal rozehrávač Dixon.

"Zápas se podobal tomu z Istanbulu. Real si vzal hodně trojek (27) a střílel i s podobným procentem (8 tref). Jiný byl ale náš špatný útok, kde jsme měli jen dva dlouhé. A hodně nás poškodily ztráty – nejde jich mít 14 a jen dva zisky! Spousta ztrát byla v situacích 1 na 1, což v basketbalu na nejvyšší úrovni není možné," zlobil se kouč Fenerbahce Željko Obradovič.

Protějšek Pablo Laso viděl i přes zranění zlepšení výkonu svého týmu. A nevyloučil lov nových posil. Vzápětí také Madrid angažoval 206 vysokého forwarda Maurice Ndoura. 23leté senegalské křídlo se v létě chystalo na sezonu s Dallas Mavericks, ovšem mezi profíky teprve začíná. Fernandeze, ani Nocioniho tak zřejmě nenahradí hned.

Jenže jak říká playmaker Sergio Rodriguez směrem ke zbývajícím dvěma utkáním základní části, "čekají nás dvě finále". A protože druhý Sergio (Llull) přiznává, že týmu chybí obrana z minulé sezony (před duelem s Fenerbahce byl Madrid nejen poslední ve skupině, ale měl i nejhorší defenzivu v soutěži), bude to mít Real s průnikem do TOP 16 setsakramentsky těžké.

Statistický dodatek: Jan Veselý, hrající 27 minut na utkání (7krát v základu), je po 8 kolech nejlepším střelcem, nejužitečnějším hráčem, nejlepším doskakovačem, zlodějem míčů (1,3, sdíleně s Dixonem) i získávačem faulů (3,4, sdíleně s Datomem) svého týmu. Z celého pole Euroligy je 16. nejužitečnějším hráčem, 19. střelcem (12,9), 12. doskakovačem (6,5) a 19. lupičem míčů (1,25). Své šestky zatím dostal na 58,6 procenta.

Hukot 16.800 aténských tifosi zažil v pátek v OAKA aréně Tomáš Satoranský, playmaker lídra skupiny C, který však byl u toho, když domácí Panathinaikos utnul černou šňůru 9 porážek s FCB v řadě. Výsledek 93-86 znamenal nejen druhou porážku Barcy ve skupině, ale také tristní výkon defenzivy.

Zelení se s Barcou nemazali – od začátku co nejjednodušeji napadali její koš, a to skrze své tanky Gista a především Raduljicu. Ten byl nebranitelný – 25 body si udělal kariérní osobák v soutěži, když měl dvojky 9/8 a šestky 9/9. A když veterán Diamantidis sázel do koše kruté hřeby daleko za obloukem a zapsal dokonce 20 bodů, nemohlo to při 10 asistencích prvního rozehrávače Calathese s hosty dopadnout dobře.

Barcu s Navarrem v základu v úvodu sytila produkce obvodových hráčů, Satoranský byl aktivní do koše jak střelecky, tak skvostným uvolňováním centra Tomiče po pick and rollech. Po jeho tradičním vystřídání (za stavu 17-17) v 9. minutě (pokud nemá dřív 2 fauly) se domácí pomalu sunuli do vedení a po návratu do hry na poslední 4 minuty první půle už Satoranský do zpevněné obrany mnoho cest nenašel.

Jeho podivné "kroky", jež u sudích důrazně rozporoval, byly jednou z pěti většinou hloupých ztrát týmu ve druhé čtvrtině (třeba Navarro si na začátku úniku hodil míč na nohu, Barca přitom za celý zápas měla jen 9 ztrát), jež o zápase podle kouče Pascuala rozhodla. K tomu jeho tým přidával nešikovné fauly, málo si chodil pro druhé střely, naopak domácí dál vše drtili pod koš. Do půle (45-35) odpálili pouhé 4 trojky, naopak si vynutili 14 faulů a šestky 19/14.

Druhou půli Barca (s Arroyem ve hře) otevřela největším propadem (53-37), ale zápasový top skórer Abrines ji tu 9 body vrátil do hry (58-50). Satoranský vnikl do hry 12 minut do konce za stavu 63-50 a byl v aktivní roli u toho, když hosté z 66-50 stáhli manko i pomocí trojek na 73-72. Závěr, na straně hostů už řízený Arroyem, ale patřil famóznímu domácímu rozehrávači Diamantidisovi (v utkání TH 14/12 z 8F+ za 18 minut) a opět Raduljicovi (7F+ za 26 minut). Toho Barca plánovala chytat do pastí zdvojování, ale záměr jí vůbec nevyšel.

Domácí nakonec vsítili i 6 trojek (Barca 10), byli efektivnější z dvojek a víc měli i z šestek (38/31 ku 32/26). Barcu, jež v závěru utkání zkoušela i malou sestavu s 13bodovým křídlem Perperoglouem (zápas končil v plusu) na pozici 4, držel 21bodovým kariérním maximem forward Abrines (rovněž v plusu).

Tomáš Satoranský za 21 minut vsítil 6 bodů (z pole 6/2), přidal 1 doskok, 1 zisk, 4 asistence a byl +5 při pobytu ve hře.

Statistický dodatek: reprezentační playmaker, hrající 19,3 minuty na utkání (6krát v základu), je po 8 kolech pátým střelcem (7,5 bodu, za Tomičem, Doellmanem, Arroyem a Abrinesem) a třetím nejužitečnějším hráčem Barcy (za Tomičem a těsně za Doellmanem). V rámci Euroligy je 68. nejužitečnější hráč, 14. je v ziscích (1,38) a 29. v asistencích (3,63 na 1,5 ztráty, 11. v asistencích na 40 minut se 7,45). K tomu sbírá 2,1 doskoku.

SITUACE VE SKUPINÁCH

Ze 24 celků má po 8 kolech jistotu postupu do TOP 16 následující desítka: Barcelona, Malaga, Vitoria, Fenerbahce, Efes, Kubáň, CSKA, Bamberg, Žalgiris a Olympiacos. 11 celků má stále šanci a tři už jsou mimo hru (Izmir, Limoges, Sassari). A co je v sázce nyní?

6. Štrasburk (3-5).

Real v 9. kole na Bayernu ještě nemůže získat definitivu pro TOP 16, ale bilance 2-0 s mnichovským konkurentem o postupovou pozici by mu rozhodně pomohla. Naopak Bayern už jistě postoupí při pokoření Madridu. Pokud by vyhrály jak Bayern, tak CZ Bělehrad na Fenerbahce, Real končí, naopak CZ by postoupila. Fenerbahce by při výhře nad CZ už definitivně vyhrál skupinu. Chimki pak postoupí,  vyhraje-li  ve Štrasburku.

6. Limoges (2-6).

Ke třem jistým postupujícím se v 9. kole může přidat Cedevita, pokud doma porazí Milán, anebo prohraje do 8 bodů. Naopak letos slabý Milán, který před sezonou vyměnil skoro celý tým, musí zvítězit o 9 a víc, aby si uchoval alespoň teoretickou šanci.

6. Izmir (2-6).

Pouze Panathinaikos se může v 9. kole stát čtvrtým a posledním postupujícím, pokud doma složí Zielonu Goru. Ta by naopak při své výhře měla vzájemnou bilanci se Zelenými 2-0 a žila by v naději až do posledního kola. Barcelona si může domácí výhrou nad Žalgirisem zajistit nejhůř druhé místo, nicméně o prvenství se bude rozhodovat až v závěrečném dějství na palubovce Kubáně.

6. Sassari (0-8)

CSKA může vyhrát skupinu při své výhře v 9. kole za souběžné porážky Malagy. Darussafaka si může vítězstvím na CSKA jako nováček zajistit své první TOP 16, anebo jí může stačit i porážka Maccabi s Bambergem. Maccabi by v případě nepostupu chybělo v TOP 16 poprvé od doby, co tato fáze soutěže existuje, tedy od sezony 2001/02. Barcelona a v případě postupu Panathinaikos by pak zůstaly jedinými kluby, které dosáhly maximálních 15 postupů v řadě.