Bitva v Rize šla až do koncovky o vše

19.11.2016 - red
počet přečtení: 1031
vytvořeno 19.11.2016, upraveno 19.11.2016

ECHO DUELU LVIC V RIZE Náročný přípravný test podstoupily v Rize české basketbalové reprezentantky, které až díky šťastným trojkám domácích Lotyšek v samém závěru podlehly 75-65. Top skórerkami lvic byly se shodně 16 body podkošové opory Hanušová s Kulichovou, která navíc přidala i 10 doskoků.

Duel hraný ve výborné kulise 600 lotyšských fanoušků byl po většinu času vyrovnaný. Češky měly dobrý start, kdy díky naskautování soupeřek zastavovaly řadu domácích útoků. Lotyšky si však pomáhaly trojkami a po první čtvrtině vedly 19-18.

Na startu druhého dějství šel při neproduktivním útoku lvic domácí celek do vedení o šest bodů, ale poslední pětiminutovka první půle už opět patřila českému týmu, který tažen triem Pudláková (9 bodů), Kulichová, Hanušová (po 8) otočil na poločasových 31-33. Soupeře drželo prakticky osaměle duo Putninová (12 bodů), Steinbergová (7), přičemž druhá jmenovaná mohla využít znalosti soupeřek ze společného působení v pražském USK.

Kouč Ivan Beneš už v poločase, kdy jeho tým trefil jedinou trojku a ztratil pouhých 6 míčů, protočil hned desítku hráček. A po 40 minutách se do hry z celé dvanáctky nedostala jen Krejzová.

I ve třetí čtvrtině bylo skore dlouho vyrovnané, ale v jejím závěru Lotyšky odskočily na 56-49. To však ještě nemělo osudový charakter. Rozhodly až závěrečné dvě minuty, kdy dvě trojky daly domácím klíčový bodový polštář.

Lvice, jež v zápase vedly 12 a půl minuty, si v utkání hodně pomohly body zpod koše (32, Lotyšsky 14), menším počtem ztrát, 13 body z druhých šancí i body lavičky (18). Soupeř, který vyhrál druhou půli 44-32, se opíral o trojky a výborné trestné hody.

„Byl to velmi dobrý přípravný zápas se solidní předvedenou hrou, jen nás mrzí ten konec - že jsme do závěru nedokázaly jít za vyrovnaného stavu a neměly možnost ještě vyhrát. Celý zápas se skore pohybovalo v rozmezí pár bodů, vedení se střídalo a prohrát nakonec o deset bodů je trochu nezasloužené. Na druhou stranu jsme v koncovce udělaly chyby a soupeř si tak vyhrát zasloužil,“ hodnotil trenér Ivan Beneš.

Lotyšky podle něj mají silný tým, se zkušenou generací hráček. „A právě tyto hráčky v koncovce své zkušenosti ukázaly. Pokud jde o Anete Steinbergovou, kterou známe z USK, tak ona je lídrem národního týmu a předvedla velmi dobrý výkon, který od ní známe.“

V neděli končící přípravný blok si Beneš pochvaloval. „Hráčky jsme viděli ve dvou utkáních, v jednom v domácích podmínkách a v jednom oficiálním a holky měly možnost se nám ukázat i na této mezinárodní úrovni. Byly tam některé lepší výkony, ale od některých hráček jsme také očekávali víc.“

Lotyšsko – Česko 75-65
Body: Babkinová 19, Putninová 18, Steinbergová 9+10 doskoků - Kulichová 16+10 doskoků, Hanušová 16+6 doskoků, Pudláková 9, Stejskalová 7, Vyoralová 6+6 doskoků, 5 asistencí, 4 zisky, Štěpánová 3, Bartáková 2+4 zisky, Beránková 2, Sedláková 2, Kopecká 2, Veronika Šípová 0, Krejzová 0
Dvojky: 44/15 – 53/24
Trojky: 21/10 – 18/2
TH: 16/15 – 21/11
Fauly: 17 – 19
Doskoky: 45 – 41 (v útoku 14 - 15)
Ztráty: 22 – 16