Auda zpět. Lvy čeká 6000 a Litva po krachu

24.02.2020 - red
počet přečtení: 258
vytvořeno 24.02.2020, upraveno 24.02.2020

OHLASY PŘED DUELEM LVŮ V LITVĚ Ve světle senzačních až šokujících výsledků z prvních dvou kol evropské kvalifikace lze před pondělní bitvou Čechů v basketbalu zaslíbené Litvě (18:30, vysílá ČT Sport) říct snad jediné – čekejte cokoli. Kdo by totiž ještě před týdnem tušil, že Turecko doma padne s Nizozemci, nebo že Srbové se pod novým koučem Kokoškovem rovněž na domácí půdě skloní před Gruzií, která má účast na EuroBasketu jistou? Kdo by si vsadil na triumf Poláků na kurtu španělských mistrů světa, nebo na to, že Belgie rozpráší o desítky bodů Litevce? Znovu se tak ukázalo, jak s kvalifikačními duely mávají absence hvězd v táborech elitních kontinentálních týmů, ale také to, že evropské podkošové dění se stále více vyrovnává, jak ostatně lvům naznačili i Dánové, kteří museli projít sítem předkvalifikace.

Češi se ovšem před soubojem v parádní vilniuské Siemens Areně, kam má podle posledních informací dorazit nejméně šest tisíc domácích tifosi, také nenechají zmást katastrofálním výsledkem Litevců z prvního kola.

„Ten zápas byl hodně atypický tím, že se v něm stalo hodně věci, které obrovsky nakoply domácí Belgii a naopak hrozně potápěly Litevce. Ať to byla neuvěřitelná trojková střelba Belgičanů v první čtvrtině, nebo sedm osm minutých trestných hodů Litvy, která byla na začátku hodně dole a těžko se pak dostávala do hry,“ popsal své dojmy po podrobném přezkumu videa reprezentační asistent Jan Pospíšil, pro nějž však byla zřejmě nejsměrodatnější poslední čtvrtina.
 


„V té už hrál úplně jiný litevský tým, a tomu budeme v pondělí čelit my. Litevce tam neskutečně zvedl zkušený Mindaugas Kuzminskas, který dvěma obrannými doskoky a přechody přes celé hřiště i jedním doražením minuté trojky nakopl celý tým k agresivitě a častému přebírání clon. Náš zápas s Litvou tak bude úplně jiný,“ dodal Pospíšil.

A úplně jiný bude i oproti loňskému přípravnému testu z jihokorejského Soulu těsně před mistrovstvím světa, kdy Češi v závěru sahali proti Valančiunasovi, Sabonisovi a spol. po vítězství. Soupeř má totiž z onoho vzájemného utkání už jen kvartet Kuzminskas, Kalnietis, Mačiulis a Butkevičius. Nově se přidal i bývalý hráč NBA, power forward Donatas Motiejunas, ale jinak už tým tvoří méně známá jména.

To Češi představí hned osmičku mužů z MS, neboť do sestavy se už vrací v pátek absentující power forward Patrik Auda, jehož kotník už byl uveden do provozuschopného stavu.

„Po nedělním večerním tréninku jsem se cítil dobře. Ještě uvidím, jak na tom budu těsně před zápasem, ale pokud stejně dobře jako na tréninku, určitě do toho půjdu. Až utkání ale ukáže, na kolik minut to bude. Pořád je to hodně ztuhlé a v některých pohybech mě to trochu omezuje. Dá se to ale zvládnout a vím, že postupně se to bude zlepšovat,“ je si jistý třicetiletý podkošový pilíř lví družiny.

Co se od Audova návratu čeká především, to naznačil asistent Pospíšil: „Z hlediska útočných aspektů naší hry by Patrikova přítomnost ve hře udělala oproti utkání s Dánskem velký rozdíl.“

Češi vyrovnaný duel s Dány odehráli ponejvíce v sedmi a v závěru i podle kouče Ginzburga byla znát na oporách únava. Jak to tedy bude s šířkou rotace vypadat ve Vilniusu?

„Pokud budeme chtít reálně přemýšlet o šanci na vítězství, ta rotace asi bude muset být zase užší, byť si nemyslím, že k tomu nakonec dojde,“ uvedl k tématu Pospíšil.

Ten také rozkryl hlavní litevská nebezpečí: „Základním rozehrávačem je Kalnietis, kterého dobře známe z loňské přípravy na mistrovství světa. Pak je tam na pozicích 3 a 4 Mindaugas Kuzminskas a tým má i trojici výborných podkošových hráčů. Ti ale nejsou tak rychlí, a pokud Martin Peterka s Martinem Křížem zopakují výkon proti Dánsku, nemuseli by představovat takový problém.“

Česká sestava dozná i návratem Patrika Audy oproti pátku celkem dvou změn. Drobné zdravotní problémy z ní vyřadily opavského power forwarda Bujnocha a mimo bude tentokrát i svitavský podkošový mladík Luboš Kovář. Naopak první šanci na reprezentační zápis dostane brněnský křídelník Farský.