image
Španělé i Scariolo potřetí na trůně!

ECHO FINÁLE ME Ne, takové finále si z pohledu neutrálního fanouška tenhle největší euroturnaj dějin nezasloužil. Ne po takovém průběhu šampionátu, kdy jen v základní části půlka bitev skončila rozdílem maximálně sedmi bodů. To však nic neubírá na velikosti triumfu Španělů a jejich italského kouče Sergia Scariola, kteří spolu po nebývale snadném finálovém setnutí Litevců 80-63 získali už třetí titul. Basketbalová velmoc tak všechny své trofeje na Eurobasketu v historii získala během posledních 4 vydání ME a po bronzovém "výpadku" zpřed dvou let letos i bez řady hvězd potvrdila svou dominanci. Je až neuvěřitelné, že při současné konkurenci na starém kontinentu nechyběla na stupních vítězů už pět ME v řadě a na 8 z posledních 9!

celý článek
image
No.7! Boj o OH! ME 2017! Bravo!

POSLEDNÍ DUEL LVŮ NA ME Co začalo jako těžká noční můra, skončilo pohádkou. Pokud bychom použili parafrázi jednoho slavného fotbalového "ex-klokana", ani basketbal (někdy) nemá logiku. Srdce nejednoho skalního fanouška muselo točit mezní hodnoty, když v prvních minutách očekávané bitvy o všechno - od 7. místa přes olympiádu po příští Eurobasket - lotyšští soupeři útok za útokem chodili pod český koš jako do vlastního obýváku a skórovali rychlostí jezdců Formule 1. Když však skore už za pět minut vyskočilo na 12-18, kouč Ginzburg nahlásil "T" a utkání se pomalu začalo odehrávat podle českých not.

celý článek
image
Pau mimo tento svět! Kouč Francie: Žaluji!

18.9. KDYŽ SLOVA CHYBĚJÍ Legendární Pau! Viva Es-Pau-ňa! Španělský Jordan… Jen těchto pár oslavných sloganů ze španělského teritoria stačí, abyste pochopili, že ve čtvrtek 17. září se muselo stát něco jedinečného. "Otro demonio para Francia!" hlásí snad nejúderněji ze své hlavní stránky web španělského deníku Marca. Ano, "Další démon pro Francii", to je po včerejší noci naprosto výstižné popsání situace. Po Miguelu Indurainovi, který na začátku 90. let pětkrát za sebou ovládl Tour de France, a po Rafaelu Nadalovi, devítinásobném šampionovi French Open, udeřil ničivou silou přímo v srdci Francie další španělský bohatýr...

celý článek
image
Italská legie z NBA stihla dočerpat energii

UTKÁNÍ LVŮ O 5.-8. MÍSTO Víra v italskou únavu po 45minutové čtvrtfinálové šichtě s Litvou se nakonec ukázala jako lichá. Opěrné trio jižanů, jež má zkušenosti s náročným programem NBA, jako by ani nebylo poznamenáno dvěma zápasy během 24 hodin a dosavadním průběhem šampionátu včetně B-skupiny smrti. Ba co víc, v duelu s Čechy o páté až osmé místo na ME na sebe bez okolků vzalo veškerou zodpovědnost a 48 body s podporou dalších 15 Gentileho vedlo Itálii k vítězství 85-70, jež Gallinarimu a spol. zajistilo konečnou šestou příčku na Eurobasketu a především jistotu olympijské kvalifikace, jejíž turnaj navíc Italská federace hodlá pořádat.

celý článek
image
Falešný základ, turecký sudí, bolaví Italové

17.9. ECHO HISTORICKÉHO ČTVRTFINÁLE ME Byl jedním z osmi lvů, kteří ve čtvrtfinále Eurobasketu zapsali vyšší než desetiminutový herní úsek. Small forward Vojtěch Hruban za svých 13 minut stihl 5 bodů ze šesti střel a byl tak sdíleným čtvrtým střelcem českého týmu, o jehož 54 bodů z 75 se postaralo trio Veselý, Satoranský, Schilb. Křídelník Hruban s Basketmagem hovořil nejen o rozložení českých a srbských bodů, ale také o chybách svého týmu, šanci favorita na titul porazit, hře do Teodosiče, dokonale zvládnutém útoku soupeře, který využil sebemenšího českého zaváhání, "překvapivém" euroligistovi Ercegovi, relativním rozdílu mezi lavičkami, nerespektu tureckého arbitra a také o únavě zraněných Italů.

celý článek
image
Ani Satoranského kouzla nestačila

PRVNÍ ČESKÉ ČTVRTFINÁLE ME To, co dokázal na letošním mistrovství Evropy, je jedním z největších individuálních představení, jaká byla na turnajích tohoto formátu k vidění. Jako nejvytíženější hráč ze všech čtvrtfinalistů zápas co zápas zapisuje těch fyzicky nejnáročnějších 33 minut na scéně světového basketbalu. I když ví, že téměř veškerá pozornost soupeře bude soustředěná na něj. I když byl jako ve čtvrtfinále obtížen už po poločase třemi fauly a 16 minutami. I když se mu zrovna nedaří. Pokaždé to zvládne zlomit, vyhecovat se k maximálním otáčkám a Bůh ví odkud brát stále síly vzdorovat kompletním obranám, když se každý míč znovu a znovu vrací k němu, a on s ním musí NĚCO udělat. Pokud tenhle turnaj byl předzvěstí věcí příštích, musí být nastávající sezona v jeho podání - po setřepání eurobasketové mega únavy - jednoznačným maršem do NBA. Ať už skončí tenhle šampionát jakkoli dobře, patří tu Tomáši Satoranskému velká poklona.

celý článek
image
Jackpot, návštěvy, ratingy a bída statistik

ZÁKULISÍ EUROBASKETU    O tom, že letošní Eurobasket je v mnoha ohledech tím největším, není žádných pochyb. A právě sázka na velikost vygenerovala Francii už během základní fáze některá velmi pěkná čísla v oblasti pořadatelských zisků. Federace ze země galského kohouta, kde se odehrála jedna ze základních skupin a nyní zde vrcholí i play-off, předběžně spočítala výnosy na 17 milionů eur, což je v korunách nějakých 461 milionů korun.

celý článek
image
Lví skauting, v Barce nemyslitelný

ZAJÍMAVOST ZE LVÍ KUCHYNĚ Byl to několikanásobný interní duel v rámci osmifinále Eurobasketu. Rozdali si to v něm nyní již bývalý spoluhráči Jan Veselý a Luka Zorič, který v létě z Fenerbahce přesídlil do záhřebské Cedevity, a také Tomáš Satoranský s Mariem Hezonjou a Ante Tomičem, což je trio, jež uplynulou sezonu společně hájilo barvy Barcelony. Forward Hezonja už sice v dresu Katalánců bude od podzimu chybět, neboť se jako pětka draftu stal posilou Orlanda, ale to osmifinálové kulisy příliš nezměnilo. Jak Veselý se Zoričem, tak Satoranský s Hezonjou a Tomičem se za poslední rok poznali při každodenním tréninku a v desítkách zápasů víc než dobře. A kdo z toho vytěžil v nedělní velké eurobitvě víc, bylo po lvím triumfu 80-59 zcela jasné.

celý článek
image
Osmifinálová jízda v obrázkovém komiksu

OBRAZOVÉ ECHO HISTORICKÉHO POSTUPU Do nitra fantastického osmifinálového duelu s Chorvatskem se nyní podíváme ještě jednou, a to prostřednictvím nádherných statických obrázků, které budou tak trochu i hovořit. Nyní už se tedy vraťme zpět ke krasodění z horkého nedělního poledne z 13. září, jež zůstane v české basketbalové kronice zapsáno zlatým písmem, bez ohledu na to, jak báječná jízda letošním Eurobasketem skončí…

celý článek
image
Benda: Myslel jsem, že je to sen

ECHO NEJVĚTŠÍHO ZÁPASU Donutili slovutného trenéra Chorvatů Velimira Perasoviče k rezignaci, když jeho tým drtili během osmifinálového souboje na Eurobasketu až o těžko uvěřitelných 30 bodů. Někde tam, za stavu 63-33, si power forward lvů Petr Benda říkal, že se právě nachází v nějakém snu. Nic takového by před zápasem, jehož favoritem byl soupeř, nikoho nenapadlo. Po slavné nedělní "Bitvě v Lille" jsou to však Češi, kdo se raduje z prvního čtvrtfinále v 23letých dějinách samostatnosti. A čtvrtý střelec týmu s 8,5 bodu i 50procentní trojkař (8/4) Petra Benda vás nyní vezme za kulisy tohoto nezapomenutelného duelu.

celý článek
◄◄ 21 22 23 24 25 26 27 28 ►►