Ani Satoranského kouzla nestačila

16.09.2015 - red
počet přečtení: 1104
vytvořeno 17.09.2015, upraveno 09.11.2015

PRVNÍ ČESKÉ ČTVRTFINÁLE ME To, co dokázal na letošním mistrovství Evropy, je jedním z největších individuálních představení, jaká byla na turnajích tohoto formátu k vidění. Jako nejvytíženější hráč ze všech čtvrtfinalistů zápas co zápas zapisuje těch fyzicky nejnáročnějších 33 minut na scéně světového basketbalu. I když ví, že téměř veškerá pozornost soupeře bude soustředěná na něj. I když byl jako ve čtvrtfinále obtížen už po poločase třemi fauly a 16 minutami. I když se mu zrovna nedaří. Pokaždé to zvládne zlomit, vyhecovat se k maximálním otáčkám a Bůh ví odkud brát stále síly vzdorovat kompletním obranám, když se každý míč znovu a znovu vrací k němu, a on s ním musí NĚCO udělat. Pokud tenhle turnaj byl předzvěstí věcí příštích, musí být nastávající sezona v jeho podání - po setřepání eurobasketové mega únavy - jednoznačným maršem do NBA. Ať už skončí tenhle šampionát jakkoli dobře, patří tu Tomáši Satoranskému velká poklona.

Opěrný sloup lvů přitom nezažil v historicky premiérovém čtvrtfinále éry samostatnosti závratný první poločas. V obraně jej brousili Markovič nebo Nedovič, kteří jej navíc zaměstnávali i v útoku svou střelbou nebo úspěšnými "záběhy". Satoranský měl v pozorné srbské obraně zavřené i přihrávkové koridory a svých 16 minut do půle končil na dvou bodech a jedné asistenci.

Skore přesto bylo jen o tři body negativní (42-45). A na tom měli největší zásluhu Schilb, který všech svých 11 bodů vysázel už v první čtvrtině, a Veselý (11), jenž s citem odhazoval do obroučky své "floatery" ze středu vymezeného území po šikovnách shozech spoluhráčů a nemusel se tak v dolním postavení rohovat s Kuzmičem, Bjelicou a Raduljicou, jenž mu jako jeden z mála soupeřů na turnaji dělal svým fyzičnem potíže.

Pěti body se do půle blýskl i Houška, který byl v zápase využit na 13 minut, aby brzdil například Raduljicu při Veselého nepřítomnosti.

Pumprla se hned v úvodu mocně pokusil zaměstnávat Teodosiče, ale vyšlo to jen při hře v dolním postavení v prvním útoku. Pak křídelník dvakrát o míč přišel a lídr Srbů si tak ani neudělal žádný kýžený faul. Zprvu nervózní lvy (první čtvrtina 6 ztrát) začal uklidňovat jako první Schilb, který z útočných doskoků i brejků pomohl nejvíc nastavit až sedmibodové vedení. Chytře hrající Teodosič (do půle 7+7 asistencí, ale trojky 4/0) jej však brzy vymazal a pak už to byla nekonečná bitva koš za koš.

Srbům sice dlouho příliš nepadaly trojky (do půle 11/3, Češi 9/3), ale jako vždy se mohli při své vysokoasistenční hře spolehnout na dvojky (20/13), když často skórovali z vymezeného území, ze seběhů nebo akcí podkošových mužů. Češi byli ale s poločasovou dvojkovou bilancí 19/14 ještě lepší a dorovnávali tak tentokrát prostupnější obranu, jež nezdvojovala a nerotovala tak účinně jako v minulých zápasech. Srbové navíc ve větší míře než předchozí soupeři využívali řadu i sebemenších mismatchů, v čemž se ukázal jako přeborník Erceg, jehož 20 bodů i díky 3 trojkám představovalo X-faktor utkání.

Kritickým místem se stal už třetí faul Satoranského po 18 minutách. Rozehrávač ale situaci v druhé půli ustál a svých 16 minut druhé půle odehrál již bez faulu.

Start třetí čtvrtiny s řadou chyb i nevyužitých šancí z brejků se začal zdát osudový. Srbové vytáhli vedení na 7 a poté až na 63-53. Jenže Češi měli vždy po ruce Satoranského, který tu rozehrál svůj hlavní part se 14 body a třemi trojkami, z nichž jedna byla unikátně technického rázu, neboť Bjelica ji nesmyslně sebral z koše, ač by mířila vedle. Satoranský už se dostával i k úspěšným nájezdům, skóroval i s faulem a udržel tak i po 30 minutách skore naděje (57-53). A to lvi prakticky pořád museli hrát do plných a téměř se nedostávali ke druhým šancím. Při některých odpískaných zákrocích v obraně navíc opět bylo vidět, který tým má u sudích větší respekt.

Na začátku poslední části se sice čtvrtým faulem na Schilba vyjmul ze hry hodně škodící Raduljica, ale Srbové už byli nezastavitelní. Jejich nebývale kolektivní hru symbolizovala akce, kdy Erceg pod košem ze ztrojení dokázal uvolnit Bjelicu, který z dálky trefil na 72-64 pro svůj tým. A byť Satoranský stále dělal možné i nemožné, soupeř vytáhl své vedení nad 10 bodů a v závěru se tak už drama nekonalo.

Češi nakonec nedokázali zastavit klíčovou srbskou zbraň, neboť soupeř měl dvojky na neskutečných 73 procentech (33/24, Češi 39/22), což spolu s větší produkcí šestek (24/20 ku 18/13), 15 českými ztrátami a malou podporou Satoranského ve druhé půli rozhodlo.

Vedle 20 bodů českého playmakera (18 z 33 českých v druhé půli) ještě Veselý zasíťoval 23 (z pole 12/10) s 10 doskoky a 7F+ a Schilb zůstal na svých 11 z první čtvrtiny. Nikdo další nepřešplhal kótu 5.

Srbskou eskadru vedli Erceg (20), Raduljica (16 za 15 minut), Bjelica (14+10 doskoků), Teodosič (12+14 asistencí) a Markovič (11).

"Teodosič je úžasný hráč. Na tréninku předvádí kousky, jaké jsem předtím nikdy neviděl. Jeho přihrávky jsou fantazie. Dal razítko na poslední dekádu tím, jak hraje, protože jeho vidění hry je neuvěřitelné," složil po zápase ohromnou poklonu své hvězdě kouč Srbů Saša Djordjevič, který po finále SP dotáhl tým i do semifinále Eurobasketu, kde byli (tehdy stříbrní) Srbové naposledy v roce 2009 v Polsku. A právě tam poprvé naplno zazářila hvězda Miloše Teodosiče.