91 bodů od Dánů bylo příliš

29.11.2020 - red
počet přečtení: 534
vytvořeno 29.11.2020, upraveno 29.11.2020

ECHO DUELU KVALIFIKACE ME I přes některé velmi dobré individuální výkony se ani ve druhém zápase okna evropské kvalifikace nezlepšilo to hlavní, tedy obrana, Češi jediné hvězdě soupeře Lundbergovi povolili 38bodovou explozi (trojky 9/7, TH 14/13) a navzdory závěrečnému finiši z minus šesti bodů padli 90-91. To znamená, že pořadatelský tým EuroBasketu, který kvalifikaci hraje nesoutěžně, z litevské „bubliny“ odjíždí s prázdnou. Při absenci centra Balvína zastal roli ústřední podkošové hrozby Peterka (24+8 doskoků, trojky 10/4), následován křídlem Bohačíkem (17+7 asistencí), rozehrávačem Vyoralem (16+7 asistencí) a dalším dirigentem Sehnalem (10), který ukázal solidní potenciál do budoucna.

Češi se celý první poločas potýkali s ohromnou trojkovou úspěšností Dánů (17/11). Z jejich pelotonu čněl Lundberg (bilance 4/4 a 15 bodů), který nemilosrdně přesně pálil ihned za clonami nebo do obličeje i jen nepatrně odstoupených obránců.

Lvi sice při opět nedůrazné a málo komunikující obraně do půle inkasovali 51 bodů, ale sami rovněž zářili zpoza oblouku (17/9) a pomohli si i 14 body z druhých šancí. Individuálně nejvýraznější sekvenci do poločasu ukázal Sehnal, který si sice v závěru druhé čtvrtiny nechal za zády lacino seběhnout k zakončení Lundberga, jejž měl na starosti, ale vzápětí se efektivním seběhem prosadil sám a navrch přidal dvě trojky, po nichž už lvi z minusového stavu otočili na 45-44.

Zářivá sekvence lídra USK pokračovala i na začátku klíčové čtvrté čtvrtiny, kdy umným manévrem získal útočný faul od Lundberga a vzápětí průnikem přes něj obalil v tu dobu už 27bodového snajpra čtvrtým faulem. Kouč Dánů svou oporu nicméně nechal ve hře a ta se mu v tomto dějství odvděčila dalšími 11 body.

Sehnal svůj povedený úsek korunoval i úspěšným průnikem přes celé hřiště na 75-71, ale od té doby českým barvám hvězdné chvíle začaly docházet. Puršl a spol. se několikrát neprosadili do dánské zóny, ztráceli lacině míče a několikrát znovu neudrželi na uzdě Lundberga., jejž navíc nenutně posílali na trestnou linii.

Necelou minutu do konce za kritického stavu stavu 85-91 ještě lvi po nesportovním faulu soupeře na útočně doskakujícího Peterku využili prohřešek soupeře maximálními pěti body, navíc Dánové ve svém posledním útoku nestihli zakončit a Češi měli za manka 90-91 10 sekund na vítězný koš, Martin Peterka však z trojky nedokázal korunovat své parádní představení.

Lvy při defenzivní slabosti a menším počtu trojkových zásahů (32/13 - 31/15) nespasily ani lepší body z druhých šancí (23-11).

„Vypadali jsme dnes úplně jinak než v pátek. Ukázali jsme bojovnost, agresivitu. Možná jsme hráli proti horšímu týmu basketbalově, než byla Belgie, ale rozhodně ne proti méně fyzickému. Ukázali jsme, že se s tím umíme vyrovnat. Hráli jsme bez vysokých hráčů. Museli jsme obranu koncentrovat do vnitřního prostoru, a tak se uvolnil prostor na perimetru. Nerad prohrávám, zvlášť když jsme v poslední sekundě měli otevřenou střelu. V naší situace to ale není něco, kvůli čemu bychom měli brečet,“ shrnul kouč Ronen Ginzburg.

Rozehrávač Jakub Šiřina doplnil: „Měli jsme mnohem lepší vstup do zápasu, co se týče energie a hlavně nasazení. Snažili jsme se hrát rychle dopředu. V obraně jsme naopak někdy zbytečně až moc vypomáhali a nechávali otevřené střelce Dánska. Proto bylo tak vysoké skore. Trenéři asi z obrany nebudou nadšení. V závěru jsme se to snažili zvrátit na naši stranu, ale ta poslední střela bohužel nepadla. Myslím, že celkově nasazení z naší strany bylo mnohem lepší než v zápase s Belgií.“