8 kulí jako v Nymburce! Za 4:44

19.04.2016 - red
počet přečtení: 1196
vytvořeno 19.04.2016, upraveno 19.04.2016

REKORD VTB LIGY Na prknech nymburské haly už se za poslední dekádu a půl objevilo nejedno hvězdné evropské či americké jméno. Přesto střeleckou show, jakou rozpoutali v čase 33:43 až 38:27 v duelu VTB ligy super snajpři moskevského Chimki Tyrese Rice a Alexej Šved s jednou dopomocí Petteriho Koponena, dosud u Labe neměla obdoby! Za ony 4 minuty a 44 vteřin americko-rusko-finské komando vysázelo nebývalých 8 trojek v řadě bez jediné minuté a i přes statečný odpor domácích otočilo velkou bitvu na 90-94 pro hosty.

Vůbec poprvé v historii soutěže se stalo, že by dva hráči jednoho týmu vysázeli v utkání nejméně 6 trojek (Šved 14/7, Rice 10/6), přičemž Rice posadil do koše 4 kousky během 2 minut a 22 vteřin. Včetně trojky Šveda z posledních vteřin první půle mělo Chimki za posledních 20 minut zpoza oblouku bilanci 21/12 a ta celková zněla 30/16! Tomu domácí s 24/7 nemohli konkurovat.

Rozehrávač Rice celkem nastřílel 31 bodů (navíc 8 asistencí), Šved přihodil 25 (dvojky přitom 6/0) a dokonce 10 asistencí. Poslední trojka zápasu z ruky Rice už posouvala skore na 89-94 a minutu a půl do konce Středočeši (aktuální bilance v tabulce 16-13) už přestali věřit, že s tímhle ještě půjde něco udělat.

Top skórerem Nymburka byl Hruban (18, +6 za 31:23), za nějž se zavěsili Sant-Roos (13), Vaughn (13) a Dixon (12+10 asistencí).

I když tenhle zápas ještě nerozhodl o jejich konečném (7. či 8.) umístění, o něž se poperou až v posledním utkání základní části v Nižném Novgorodu, té nevyužité šance mohou litovat. Doma měli na lopatě jak momentálně druhou Kazaň (24-4), tak nyní i Chimki (21-8, stále bojuje o třetí místo), jemuž jen o vlas uniklo čtvrtfinále Euroligy.

V kulise 1000 diváků ho ve fantastickém prvním poločase lámali k podlaze už 51-35, když soupeři ucpali podkošový prostor, brali mu míče (ztráty v utkání 7-14), létali do brejků klidně i po obdrženém koši a skórovali z rychlého přechodu, jak nejdřív to šlo.

„Byl to jeden z nejlepších prvních poločasů celé sezony. Jen bych si přál, abychom i ten druhý odehráli stejně a mohli tak uspět. Po většinu zápasu jsme měli solidní obranu a to nám spolu s brejky dlouho dávalo šanci na vítězství,“ podotkl obojetný guard Chasson Randle, který v utkání zaznamenal 9 bodů.

Chimki, jež disponuje nejproduktivnějším útokem soutěže, však ve druhé půli vedle obrany nebývale pozvedlo i svou distanční produkci, když obvyklý najížděč Rice při zavřeném vymezeném území začal neúprosně kropit koš z dálky.

„Zaslouží si za ty trefy uznání, proměnil několik velkých střel. My jsme k němu stahovali obranu, aby se on, ani Šved nedostávali do šestky, jenže oni pak proměňovali všechny ty trojky,“ mrzelo mistra světa U17 z roku 2010, podle nějž řada otevřených střel obou snajprů vyplynula v závěru ze špatné komunikace v obraně.

Randle hned první rok v Evropě navazuje na své úspěchy ze zámoří, kde se stal za studií nejlepším střelcem dějin univerzity ve Stanfordu s 2375 body, když za 4 roky měl průměr 16,5 na utkání.

Začínal na pozici 2, ale poslední rok a půl v NCAA odehrál už na jedničce. „Stát se top skórerem školy z rozehrávky není snadné, ale náš kouč věděl, že jsem skórující guard, jaké teď vidíte v NBA, kdy dřív střílejí, než přihrávají.“

187 vysoký rodák z Illinois se hned v první sezoně ve VTB lize stal kandidátem na ocenění Nejlepší mladý hráč. „Nevěděl jsem, co první rok v Evropě čekat, ale i když jsem měl nějaké výkyvy, snažil jsem hrát co nejkonzistentněji,“ podotýká hráč, který pro Nymburk v soutěži zajišťuje 11,2 bodu, 2,3 doskoku a 1,9 asistence za 21 minut.

„V adaptaci na Evropu mi pomohlo, že jsem studia strávil v Kalifornii, tedy daleko od rodiny, navíc na dobré škole,“ pochvaluje si Randle.