40 dam na startu boje o ME

13.11.2015 - red
počet přečtení: 1442
vytvořeno 13.11.2015, upraveno 13.11.2015

Ač je mistrovství Evropy žen 2017 ještě notně vzdálené, česká reprezentace už v pondělí začíná přípravu, na jejímž konci bude souboj o evropské vavříny. Takový luxus si může dovolit jako jediný tým na starém kontinentu. Z pozice pořadatele šampionátu má totiž český národní celek účast jistou.

Příprava odstartuje dvěma bloky v Klatovech bez největších českých hvězd. Nezvyklou situaci, kdy se národní tým schází i v průběhu sezony, má na svědomí nový systém kvalifikace ME, která se hraje v průběhu takzvaných reprezentačních oken. První z nich připadá právě na dva týdny od 16. listopadu.

České reprezentaci se naskytla ojedinělá možnost zapracovat a připravovat v dlouhém období mladé hráčky do mezinárodního basketbalu té nejvyšší úrovně. Na začátku přípravného období tak vznikl seznam 40 hráček, které budou zvány na srazy národního B-týmu. Nefigurují v něm jména hráček, které patří k dlouhodobým oporám reprezentace. Z hráček pozvaných do B-týmu se zároveň na základě provázanosti obou kategorií zformuje reprezentace do 20 let pro ME 2016.

229MDk.jpg

"Je to situace, na kterou není nikdo z nás zvyklý. S podobným počtem jsem pracoval možná před lety, když jsem přišel do USK. Tehdy tam byly dva týmy dohromady a 25 až 30 lidí. To je ale jen taková podobná paralela. Věřím, že se nám bude pracovat dobře. Musíme to zvládnout," nezalekl se trenér Ivan Beneš počtu 40 hráček, které bude muset v průběhu sezony sledovat. K ruce bude mít nově tři asistenty – Tomáše Eisnera, Jiřího Bártu a Petra Martínka.

Vybrané hráčky z širší nominace B-týmu jsou nyní zvány na první soustředění. Rozděleny jsou do dvou skupin, přičemž první bude absolvovat soustředění v Klatovech od 16. do 20. listopadu a druhá od 22. do 26. listopadu. Na druhou skupinu navíc čekají dva přípravné zápasy s euroligovým šampionem ZVVZ USK Praha. Jedno utkání se odehraje v Klatovech, druhé v Praze.

"Jednoduše řečeno, hráčky jsme rozdělily podle ročníků. Chtěli jsme, aby si to na začátek věkově sedlo a holky byly ve skupině přiměřené věku. Víme ale, že si musí zvyknout i na konfrontaci se staršími hráčkami. K prolínání skupin přistoupíme na jaře," popisuje Beneš způsob dělení. Nejprve začnou starší ročníky, na mladší čeká druhý týden. "Počkáme, až dorostenky a mladší dohrají své víkendové zápasy."

Hlavním cílem podle Beneše je vzájemně se poznat. "Vídáme se sice v lize, ale nejsme v přímém kontaktu. Chceme, aby poznaly holky nás, samy sebe navzájem a především my je po basketbalové stránce. Uvidíme, kdo má jakou chuť do basketu, a poznáme i herní kvality hráček, ať už individuální nebo týmové."

Ještě na další reprezentační blok v únoru 2016 budou zvány hráčky z kompletní čtyřicítky. V květnu už by pak skupina měla čítat pouze 26 hráček.

Širší nominace reprezentačního B-týmu:

Rozehrávačky: Gabriela Andělová, Michaela Matušková, Kateřina Zavázalová (všechny Sokol ZVUS Hradec Králové), Sarah Beránková, Eva Kopecká, Kateřina Sedláková (všechny Valosun KP Brno), Eliška Mircová, Petra Záplatová (obě VŠ Praha), Lenka Bartáková (DSK Basketball Nymburk), Karolína Malečková (BA Karlovy Vary), Petra Holešínská (BK Žabiny Brno)

Křídla: Michaela Krejzová, Mariana Opočenská, Renata Pudláková, Monika Satoranská, Tereza Šípová (všechny VŠ Praha), Lucie Hošková, Barbora Kašpárková, Klára Křivánková, Lenka Šoukalová (BK Žabiny Brno), Michaela Gaislerová, Jolana Krejčová (obě U19 Chance), Beata Adamcová, Pavla Švrdlíková (obě Valosun KP Brno), Monika Verlíková (DSK Basketball Nymburk), Tereza Sedláčková (SBŠ Ostrava), Kristýna Djačuková (Slovanka MB), Aneta Zuzáková (BA Karlovy Vary), Kamila Hošková (studium v USA), Karolína Elhotová (ZVVZ USK Praha)

Podkošové hráčky: Magdalena Heroschová, Edita Šujanová (obě Valosun KP Brno), Julia Reisingerová, Kateřina Rokošová (obě BA Karlovy Vary), Tereza Kracíková, Hana Veselá (obě studium v USA), Michaela Kaňuková (Sokol ZVUS Hradec Králové), Klára Vojtíková (SBŠ Ostrava), Aneta Mainclová (VŠ Praha), Natálie Stoupalová (BK Žabiny Brno)Foto: ČBF/V.Mudra