30 minut velikých nadějí zničilo 4. dějství

24.02.2020 - red
počet přečtení: 610
vytvořeno 24.02.2020, upraveno 24.02.2020

ECHO DUELU LVŮ V LITVĚ Nejprestižnější duel celé evropské kvalifikace se po 30 minut vyvíjel pro lvy skvělým způsobem, dávajícím v zemi basketbalu zaslíbené naději na závěrečné drama a zároveň znervózňujícím přítomného litevského prezidenta Gitanasa Nausedu. Místo napětí v poslední čtvrtině ale přišla smršť domácích 16-0 (a celkem až 24-2), jež za burcujícího řevu moderátora a mexických vln 6600 litevských fanoušků zápas ve vilniuské aréně rozhodla. Lvi v závěru ještě unikající skore lehce vylepšili na konečných 97-89, když mimo jiné z nacvičeného seběhu, kdy si sám řekl o míč, skóroval v reprezentační premiéře své první body nováček Radek Farský. Klíčovou čtvrtou část duelu 2. kola evropské kvalifikace Litevci ovládli 35-22.

Prvni půle nabídla parádní bitvu s velkými taktickými šachy a hlavně s vedením českého týmu (42-47), který ustál i ohromnou trojkovou kanonádu domácích ze druhé čtvrtiny (9/7 po 4/0 z první části). A především dokázal s jen únosnými ztrátami zvládnout úvodní podkošovou smršť Litevců, kteří se podle očekávání pokusili maximálně využít své výškové převahy. Už po 3,5 minutách musel ze hry se 2 fauly power forward Kříž a domácí sebrali několik útočných doskoků. Brzy ale vystřídal power forward Motiejunas (hrající nyní čínskou ligu), který se příliš neprosadil (měl rychlý útočný faul do Peterky) a Čechy začal ničit Birutis. Ten ale po několika získaných šestkách a útočných doskocích ve své aktivitě při zlepšeném českém doskoku postupně upadal, aby kouč lvů už po 5 minutách zařadil svou další nebývalou taktickou variantu – s křídlem Bohačíkem na podkošové pozici 4, což do půle a také po změně stran několikrát zopakoval!

Lvům se od začátku dařilo sahat soupeřům do přihrávek a těžit důležité brejky, což i díky exkluzivnímu bloku dvakrát zvládl extra dlouhými pažemi disponující Krejčí, počínající si v obraně i v kreativním útoku na svůj věk místy suverénním způsobem.

Lvi si navíc - i k radosti při skandování často vypískávané skupiny fanoušků z české ambasády - dokázali pomoci 5 trojkami z 11 pokusů a postupně se při jejich aktivní hře do koše, kde se museli vyrovnávat s řadou neodpískaných „seker“ přes ruce i držení za dres, začal vyrovnávat zprvu nepříznivý poměr faulů. A lvi v obraně postupného útoku Litevce stále víc dusili obranou od míče i výpomocemi, a domácí se často dostávali do potíží s časem i ztrátami. Jejich největší jména se navíc do půle prakticky neprosadila.

Pro lvy bylo dobrou zprávou, že se hned po svém nástupu začal pod košem prosazovat i - místy opatrně našlapující - Auda (do půle 10), a především střelecky aktivní autor 14 bodů Hruban. A nebýt spousty přechodových bodů a trojek domácích, mohl poločas skončit ještě nadějnějším náskokem.

I ve třetí čtvtině lvi dokázali držet náskok, místy až 9bodový. Tým se prosazoval z pick-and-rollů, šikovné pasy posílal pod koš v osobně vydařeném zápase playmaker Šiřina a v rychlém přechodu skvěle nastartoval svou motorku Krejčí, který vpálil do díry v obraně až k mohutnému dunku. Hruban se vzápětí prosadil elegantní střelou přes pomalejšího Mačiulise a lvi vedli 56-65.

Také ale míjeli některé šestky a hlavně jim domácí od startu druhé půle začali sázet body z pick-and-rollů a využitých výškových „mismatchů“. Toto jejich úsilí kulminovalo na startu čtvrté části, kdy běsnící moderátor vyhecoval publikum k ohromné vlně hvízdotu proti českým útokům. Češi tu přestali proměňovat i otevřené střely, dopouštěli se chyb a Litevci z trojek i zpod koše unikli po 4:20 na rozhodných 80-67.

České střelecké pole vedli Hruban (26), Auda (16) a Bohačík (11). Z více hrajících hráčů byl nejvíc v plusu Krejčí s +7 za 22:42. Lvi byli lepší z brejků (9-15) a dokonce zpod koše (38-44), ale zaostali na útočném doskoku (14-7, body z druhých šancí 15-7), na trestné linii (28/21 – 17/10), v trojkách (23/12 - 23/7) a v produkci laviček (64-39). Individuálně jim udělal největší díru do rozpočtu snajpr Bendzius, autor 6 trojek a 26 bodů.

„Musím říct, že tu byla skvělá atmosféra jako vždycky v Litvě. Hráli jsme mnohem lépe než proti Dánsku. Tři čtvrtiny jsme hráli, ne skvělý, ale velmi dobrý basketbal. Měli jsme objektivní problém na pivotu. V takovém zápase, jako byl ten dnešní, nám o to víc chyběl Ondra Balvín. Nakonec jsme za to zaplatili cenu. Jejich pivoti nás nakonec zabili. Zápas se rozhodl v těch dvou, třech minutách na začátku čtvrté čtvrtiny. My jsme nedali otevřené střely a oni nás potrestali z pick and rollu. Tam jsme ztratili zápas... Nikdy nemůžete být spokojení, když prohrajete zápas v poslední čtvrtině. Myslím ale, že musíme být objektivní a podívat se na naší sestavu s mladíky na některých pozicích. Já jsem hrozně rád za charakter, který jsme ukázali. Jsme na dobré cestě a doufám, že to tak bude pokračovat,“ shrnul sváteční duel kouč lvů Ronen Ginzburg.