Zídek: první Čech v Síni slávy FIBA!

27.03.2019 - red
počet přečtení: 328
vytvořeno 27.03.2019, upraveno 27.03.2019

UDÁLOST Takovou slávu český basketbal ještě nezažil, a to na ni čekal od roku 2007, kdy byla oficiálně založena Síň slávy FIBA. Od nynějška už mezi jmény tvořícími historii hry pod bezednými koši bude vytesáno i jedno české. Vicemistr Evropy a český Basketbalista století Jiří Zídek figuruje mezi 11 basketbalovými legendami, které byly v letošním roce do Síně slávy uvedeny.

Jiří Zídek se tak připojil k takovým legendám, jako jsou Michael Jordan, Dražen Petrovič, Bill Russell a mnoho dalších. Po právu. Vždyť okolo Zídka se v nejzářivější epoše československého basketbalu vytvořilo jádro hvězdného národního týmu. On sám startoval na šesti evropských a dvou světových šampionátech. Na kontě má také osmé místo z olympijských her v Mnichově v roce 1972.

„Je to obrovské ocenění pro basketbalistu. Asi je to to největší, čeho jsem mohl dosáhnout. Těší mě, že si vzpomněli i na generaci už dávno minulou. Vždyť to bylo vlastně v 60. a 70. letech minulého století, kdy jsme sbírali úspěchy po Evropě, byli na světových šampionátech a na olympiádě,“ byl svým uvedením do Síně slávy poctěn jeden z nejlepších basketbalistů naší historie.


1666YjE.jpeg

Člen Síně slávy ČBF přivezl dvě medaile z ME, šestkrát byl ligovým vítězem, k individuálním úspěchům přidal dvakrát titul pro nejlepšího československého basketbalistu, je držitelem ligového střeleckého rekordu, ale… „I tak bych tohle nejčerstvější ocenění postavil na první místo,“ usmívá se 75letá legenda.

„Uvedení táty do Síně slávy FIBA je obrovská čest jak pro něj, tak pro celou rodinu. Myslím, že je to opravdu fantastické ocenění. Jména v Síni slávy FIBA z evropského nebo světového basketbalu jsou veličiny, které zná každý. Když jsem to slyšel poprvé, tak jsem tomu nemohl věřit. Je to ocenění celoživotní práce a toho, co dokázal v basketu. Jsem za něj moc rád. Teď mu bylo 75 let, takže je to pro něj obrovské zadostiučinění. Některé věci ve své kariéře nemohl kvůli politickému režimu naplnit,“ připomíná Jiří Zídek mladší komunistickým režimem zmařenou šanci otce na NBA. Sen o ní tak naplnil až o mnoho let později právě jeho syn.

Od roku 2007, kdy FIBA založila svou Síň slávy, bylo jasné, že Zídek je jedním z kandidátů na uvedení do exkluzivní společnosti. On sám to tak ale nevnímal a nečekal doma, až zazvoní telefon: „Nezabýval jsem se tím. Až to přišlo, tak to přišlo.“ No a ono to nedávno přišlo. „Volali mi z FIBA z Mnichova, že jsem byl uveden do Síně slávy. Pak mi hned začali vyřizovat letenky do Pekingu, kde bych měl 30. srpna ocenění na utkání mistrovství světa převzít.“

Pozadí toho, jak se basketbalová legenda o uvedení mezi nejzářivější světové hvězdy dozvěděla, odkrývá Zídek junior: „Je to docela vtipná historka. Ten den byl táta jako každé první pondělí v měsíci na srazu se svou starou partou ze Slavie Praha. A zrovna při tom mu zavolali z FIBA, že bude uveden do Síně slávy. Je to přesně tak, jak to má v týmovém sportu být. Stalo se to ve chvíli, kdy byl se svými kamarády, se kterými dosáhl valné většiny úspěchů. Myslím, že jim to neřekl, protože to bylo v tu chvíli přísně tajné. To, že si mohl tu zprávu vychutnat v jejich přítomnosti, bylo ale speciální.“

Ze své bohaté kariéry si Zídek senior odnesl řadu nezapomenutelných zážitků. Při otázce na to, který by vyvýšil nad ostatní, se na chvíli odmlčí. Pak ale přece jen vybere něco, na co se jednoduše nedá zapomenout: „Finále Poháru vítězů pohárů v Aténách, které jsme hráli před 80 tisíci diváků.“

Podobný úspěch, který se výrazně dotýká i současného českého basketbalu, slaví i na Slovensku. Mezi třemi trenéry, kteří čerstvě vstoupili do Síně slávy, je i slovenská trenérka Natália Hejková. Renomovaná expertka slavila hned pět euroligových titulů, z nichž jeden byl s pražským ZVVZ USK, kde působí i nyní. Letos může přidat už šestý titul, neboť se s USK chystá na své další Final Four.

„Je mi velkým potěšením uvést v letošním roce do Síně slávy 11 takových osobností světového basketbalu. Jsem hrdý na to, že máme nyní první členy Síně slávy z Číny, České republiky, Černé Hory a Slovenska. Těchto osm hráčů a tři trenéři hráli a trénovali na nejvyšší úrovni, kde také dosáhli svých úspěchů. Tím pomohli našemu sportu růst a vyvíjet se a inspirovali nové generace hráčů a trenérů. Těším se na to, až jim vzdáme hold a budou součástí naší Síně slávy,“ podotkl prezident FIBA Horacio Muratore.

Členové Síně slávy FIBA pro rok 2019

HRÁČI

Janeth Arcain (Bazílie)

Margo Dydek (Polsko – in memoriam)

Atanas Golomeev (Bulharsko)

Alonzo Mourning (USA)

Fabricio Oberto (Argentina)

Jose Ortiz (Portoriko)

Mohsen Medhat Warda (Egypt)

Jiří Zídek (Česká republika)

TRENÉŘI

Natália Hejková (Slovensko)

Bogdan Tanjevič (Černá Hora)

Mou Zuoyun (Čína – in memoriam)